Klimatyzator przenośny, czyli mobilny sposób na ochłodzenie temperatury wnętrza

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Klimatyzator przenośny może okazać się sprzętem niezbędnym w domu podczas upalnego lata. Czy może on również ocieplać powietrze? Na co zwracać uwagę wybierając urządzenie i jak obliczyć koszty jego eksploatacji? Sprawdź nasz kompletny poradnik, dzięki któremu zakup klimatyzatora stanie się prosty!

Kiedy warto zdecydować się na klimatyzator kompaktowy?

Klimatyzator przenośny to sposób na ochłodzenie mieszkania, w którym nie ma możliwości zamontowania kosztownej, stałej klimatyzacji. Cała konstrukcja zamknięta jest w jednej, kompaktowej obudowie, dzięki której możliwe jest przemieszczanie konstrukcji. Kupując swój sprzęt, pamiętaj o tym, by pasował on wizualnie do pomieszczenia i był na tyle lekki, by przenoszenie klimatyzatora nie było kłopotliwe.
 

 

Ile kosztuje klimatyzator mobilny?

Klimatyzator przenośny może kosztować już od 1000 zł. Wszystko zależy od funkcji, w które jest wyposażony, a także jego designu i hałaśliwości. Bardziej zaawansowane sprzęty mają cenę około 3000 zł.

A jeśli szukasz sposobów na to, jak urozmaicić aranżację kuchni lub łazienki, poznaj inspiracje od GROHE! Dowiesz się z nich, czym cechuje się zlewozmywak idealny i przycisk spłukujący do toalety!

Co warto wiedzieć przed montażem?

Montując klimatyzator przenośny w bloku, nie trzeba mieć zgody wspólnoty. Oczywiście, o ile nie ingeruje się w konstrukcję budynku. Standardowy klimatyzator przenośny wystarczy podłączyć do prądu i wyprowadzić rurę harmonijkową o średnicy 10-15 cm poza budynek (za okno). Przez to, że okno jest uchylone, działanie klimatyzatora może być nieefektywne. Aby temu zapobiec, można nabyć uszczelkę okienną z otworem na rurę. Montuje się ją bezpośrednio do futryn okiennych. Uszczelka kosztuje około 100 zł.
 

 

Jaką moc powinien mieć klimatyzator przenośny?

To moc chłodnicza decyduje o tym, czy zakupiony sprzęt skutecznie będzie chłodził wnętrze. Na co zatem zwracać uwagę? Na opakowaniu produktu producent podaje wydajność mierzoną w kW. Przekłada się to na ilość potrzebnej energii do wytworzenia chłodniejszej wiązki powietrza. Przyjmuje się, że moc 1kW pozwala schłodzić ok. 10m2 pomieszczenia. Warto jednak wybrać urządzenie o odrobinę większej mocy, by wyrównać straty powstałe po wpływem napływu ciepłego powietrza.
 

 

Czy klimatyzator przenośny musi hałasować?

Hałas najczęściej zaczyna być dokuczliwy w okresie wieczornym. Ze względu na to, że cały sprzęt znajduje się wewnątrz pomieszczenia, nie da się całkowicie uniknąć tego problemu. Praca klimatyzatorów zazwyczaj emituje hałas na poziomie 45-65 dB.

Podany powyżej poziom może być odbierany podobnie, co zwykła rozmowa lub oglądanie telewizji.

Jak wybrać energooszczędny klimatyzator?

Klimatyzator, jak inne sprzęty zasilane energią elektryczną, oznaczony jest klasą efektywności energetycznej. Określa ona, ile prądu zużywa urządzenie. Zazwyczaj spotyka się na rynku klimatyzatory oznaczone symbolem A lub A+. Najwyższą klasą energetyczną cechują się sprzęty o klasie A+++, co przekłada się na wyższe oszczędności na kosztach eksploatacyjnych.

Jak oszacować, ile będzie kosztować używanie klimatyzatora?

Orientacyjny koszt zużycia prądu można obliczyć na podstawie danych, takich jak:

  • moc chłodzenia,
  • średni pobór chłodzenia,
  • czas pracy w ciągu miesiąca,
  • zużycie prądu w ciągu miesiąca,
  • koszt 1 kWh.

Przyjmijmy, że wybrany klimatyzator klasy A+, ma moc chłodzenia na poziomie 3 kW i w ciągu godziny pracy zużywa 1,0 kWh. Do tego będzie działał przez wszystkie dni tygodnia po ok. 4 h, czyli w ciągu miesiąca będzie pracował 120 h (30 dni x 4h). Co za tym idzie, w ciągu miesiąca zużyje 120 kWh.

Zakładając, że 1 kWh kosztuje nas 0,53 gr, koszt za zużyty przez klimatyzację prąd wyniesie ok. 63,60 zł.

Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę!

Zwłaszcza osoby będące alergikami, powinny zapoznać się z klimatyzatorami przenośnymi, które wyposażone są w specjalne filtry, które usuwają z chłodzonego powietrza pleśń, wirusy i alergeny. Część z klimatyzatorów ma również opcję ogrzewania powietrza, dzięki czemu sprzęt będzie skutecznym sposobem na dogrzanie wnętrza, np. na poddaszu.
 

 

O innych metodach klimatyzacji domu pisaliśmy w osobnym artykule.

Klimatyzacja a środowisko naturalne

Przyjmuje się, że klimatyzacja ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, zwłaszcza na warstwę ozonową. Obecnie klimatyzacje, tak samo jak lodówki, nie zawierają freonu. Stosowane są natomiast substancje, które mają znacząco niższy wpływ na środowisko. Obecnie najpopularniejszym czynnikiem jest R410A.

Na rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia klimatyzujące, które pracują na czynniku R32. Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym przez Unię Europejską, od 2025 roku będzie to główny czynnik używany do tego typu instalacji.

Freon to substancja chemiczna, która była stosowana w instalacjach chłodniczych (jak klimatyzacje, lodówki), gaśnicach. Po przeprowadzeniu wielu badań okazało się, że cząsteczki substancji uwalniane z instalacji mogą przez wiele lat utrzymywać się w atmosferze ziemskiej, co może powodować niszczenie warstwy ozonowej. Co za tym idzie, zwiększa się ilość promieni UV i efekt cieplarniany.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2022-05-21 21:39:09
Wanda
wiecie co my mamy klimatyzator przenośny kupiony w sklepie Mateko (prosiliśmy o cichy model) i się do niego przyzwyczailiśmy. nie "chodzi' cały czas więc jest to jak najbardziej do zniesienia i btw usypia dziecko :)