Chcesz zredukować hałas w swoim domu? Zacznij od podkładu podłogowego

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Decydując się na wymianę posadzki na panele trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów, takich jak wybór podkładu. Jest to kluczowy element, który pozwala poprawić komfort akustyczny podłogi, a zatem całego wnętrza. Jak wyciszyć pomieszczenie przy pomocy podkładu? Na to pytania odpowiada ekspert marki Arbiton.

Publikacja partnerska

Wybór podkładu pod panele ma decydujący wpływ na użytkowanie posadzki

Jedną z najważniejszych właściwości podkładu jest poprawa akustyki – nie eliminuje on odgłosów użytkowania podłogi, ale pozwala znacząco zredukować dźwięki kroków. Właściwość ta wyliczana jest procentowo w przypadku hałasu kroków (RWS). Jeśli zaś chodzi o dźwięki uderzeniowe (IS), są one podawane w decybelach (dB). Najlepsze podkłady mają RWS na poziomie 28%, a przy tym IS większe niż 20 dB. Co się dzieje, gdy podkład jest źle dobrany?

Użytkownicy podłóg laminowanych mogą borykać się z problemem głośnej podłogi. Może być to hałas kroków oraz dźwięki uderzeniowe. Ten pierwszy rozchodzi się w pomieszczeniu, w którym ułożona jest podłoga, najczęściej pochodzi po prostu od kroków. Natomiast dźwięki uderzeniowe przenikają przez strop i są słyszalne w pomieszczeniu poniżej tego, w którym ułożona jest podłoga. – ocenił Artur Tomikowski, ekspert marki Arbiton.

podkład pod ogrzewanie podłogowe

Jakie są rodzaje podkładów?

Cechy i właściwości podkładu w dużej mierze zależą od materiału, z którego został on wykonany. Jakie rodzaje podkładów najczęściej są wykorzystywane pod panele?

  • Podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) – mają niewielką grubość, a przy tym skutecznie redukują hałas kroków i dźwięków uderzeniowych. Sprawdzają się one również u osób posiadające ogrzewanie podłogowe, gdyż podkład przewodzi ciepło. Przykładem podkładu wysokiej jakości jest produkt Multiprotec Acoustic marki Arbiton.
  • Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) znacznie lepiej sprawdzają się przy eliminacji dźwięków uderzeniowych. Jeśli chodzi o redukcję hałasu kroków (RWS), wartości dla tych podkładów mieszczą się w przedziale 10-14%, co nadal jest wartością pozwalającą na słyszalną dla ucha redukcję odgłosu kroków. Są one zazwyczaj polecane do wyrównania niewielkich niedoskonałości podłoża. Mogą mieć one grubość 6 mm, przez co sprawdzą się jako izolator cieplny do nieogrzewanych pomieszczeń.
  • Podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) bardzo dobrze wyciszają hałas kroków, ale jednocześnie dobrze sprawdzają się jako izolacja akustyczna dźwięków uderzeniowych, przy zachowaniu niewielkiej grubości podkładu. Jest to dobre rozwiązanie ze średniej półki cenowej.

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając podkład podłogowy?

Zatem wybierając swój podkład podłogowy pod panele, należy zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu materiał redukuje hałas.  Równie istotna jest funkcja podkładu, a dokładniej, czy ma być on zastosowany z ogrzewaniem podłogowym, czy też jego głównym zadaniem będzie izolacja termiczna posadzki. Może się również okazać, że podłoga będzie na tyle intensywnie użytkowana, że będzie potrzebowała dodatkowego wsparcia w postaci podkładu o wysokiej odporności na obciążenia.
 

 

Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Arbiton.
wyciszanie podłogi przy pomocy podkładu

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: