Wyjeżdżasz na wymarzone wakacje? Koniecznie sprawdź listę rzeczy, o które trzeba zadbać w domu przed wyjazdem.
Niepokój o los pustego mieszkanie potrafi zepsuć nawet najmilszy wakacyjny wyjazd. Aby w czasie urlopu takie troski nie spędzały nam snu z powiek, a po powrocie nie czekała na nas żadna przykra niespodzianka, nim wyruszymy w drogę, warto przygotować i sprawdzić domową „checklistę bezpieczeństwa”
1. Jak ochronić dom przed włamaniem?
Policyjne statystki są niestety nieubłagane. Włamania do mieszkań i domów najczęściej zdarzają się podczas Bożego Narodzenia i właśnie wakacji. Nie ma jednego, uniwersalnego i stuprocentowego „sposobu na złodzieja”. Ale prawdopodobieństwo wizyty niechcianego gościa w naszym domu maleje proporcjonalnie do liczby „odstraszaczy” i środków zapobiegawczych, w które zainwestujemy.
- Bądźmy ostrożni, opowiadając o wakacyjnych planach i posiadanych w domu przedmiotach. W dobie mediów społecznościowych wiele osób – zupełnie nieświadomie – informuje złodziei o czekających na nich okazjach i łupach. Nie publikujmy postów, które zapowiadają dłuższą nieobecność w domu. Nie chwalmy się też tym nikomu spoza kręgu bliskich, zaufanych osób. Niewinne zdjęcie „stylówki na wieczorną kolację” opublikowane na FB lub Instagramie może niepotrzebnie zdradzać informacje o posiadanych przez nas kosztownościach.
- Bezpieczeństwo domu – nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok – to przede wszystkim atestowane drzwi, zamki i okna antywłamaniowe. Sprawdźmy dwa razy, czy na pewno wszystkie zamknęliśmy!
- Nic nie zastąpi czujności drugiego człowieka. Poprośmy zaufanego sąsiada lub mieszkającego blisko przyjaciela, by miał oko na nasz dobytek. I raz na jakiś czas po prostu pokręcił się po naszym mieszkaniu – pootwierał okna, rozsunął zasłony itp. – jak zwykły lokator.
- Gdy nie możemy skorzystać z takiej pomocy, alternatywą są automatyczne systemy symulujące obecność w domu.
- Rozważmy instalację alarmu oraz zatrudnienie firmy ochroniarskiej.
- Wykupmy ubezpieczenie mieszkania, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy.
- Wbrew stereotypowym opiniom łupem złodziej najczęściej nie padają telewizory czy sprzęt audio. Włamywacze szukają przede wszystkim gotówki i małych cennych przedmiotów – biżuterii, zegarków itp. Upewnijmy się, że wyjeżdżając, nie zostawiamy w domu żadnych pieniędzy.

2. Odłącz sprzęty od prądu
Wyłączenie telewizora, komputera, radia, routera, ekspresu do kawy itp. od sieci elektrycznej uchroni nas przed ewentualnym zwarciem w czasie burzy i zapewni kilkanaście złotych oszczędności za energię, jaką pobierałby te urządzenia, działając cały czas w trybie czuwania (standby). Wyciągnięcie wtyczek z gniazdka to absolutne minimum, które powinniśmy zrobić. Najlepiej wyłączyć bezpieczniki wszystkich zbędnych obwodów – czyli zostawić tylko te, które odpowiadają za zasilanie lodówki, systemu smart home, alarmu czy zewnętrznego oświetlenia.
3. Zakręć główny zawór wody (tak, ten przy wodomierzu)
Zakręcenie wody przed wyjazdem na wakacje jest ważne nie tylko ze względu na oszczędności w przypadku kapiącego kranu.
Na marginesie: Taki kran możecie samodzielnie naprawić przy pomocy naszych wskazówek. A jeśli czujcie, że nadszedł czas na wymianę baterii w łazience, wybór ułatwią Wam wskazówki naszego eksperta:
Głównie ma to na celu ochronę mieszkanie przed zalaniem i poważnymi przeciekami. Gdyby doszło do awarii pralki lub zmywarki, zakończą się one wtedy najwyżej kałużą na podłodze.
Dla własnego spokoju podczas urlopu wcześniej warto także zdecydować się na inteligentny czujnik wody GROHE Sense. To małe, praktyczne urządzenie reaguje na każde zetknięcie z wodą. I może poinformować nas o tym przy pomocy powiadamiania push w aplikacji mobilnej na smartfona
Nie zapomnijmy również o ewentualnym wyłączeniu ogrzewaniu lub chociaż upewnieniu się, że zakręciliśmy wszystkie grzejniki.
4. Zakręć gaz – przy gazomierzu lub wejściu instalacji gazowej do domu
W ten sposób unikniemy potencjalnego zagrożenia związanego z ulatnianiem się gazu.
5. Zrób porządek w lodówce i wyrzuć śmieci
Nie zostawiajmy w lodówce produktów, których termin ważności upłynie przed naszym powrotem z wakacji. Gdy możemy opróżnić lodówkę całkowicie (najlepsze wyjście), wyłączmy ją z prądu i uchylmy drzwi, by się wietrzyła. Jeśli coś w niej jednak zostanie (a wcześniej zadbaliśmy o to, by nie było to produkty łatwopsujące i z „krótką datą”), możemy zmniejszyć stopień chłodzenia. Niektóre modele mają nawet specjalny tryb wakacyjny.
O tym, jak przykre mogą być konsekwencje pozostawienia w koszu na tydzień lub dwa jakichś odpadków, na pewno nie trzeba nikogo przekonywać.
6. Zatroszczmy się o domowe rośliny

Zaufanej osoby, która podleje za nas kwiaty (może być ta sama, osoba co w punkcie pierwszym) nic oczywiście nie zastąpi. Aby ułatwić jej zadanie lub stworzyć roślinom warunki, w których przez jakiś czas poradzą sobie same, możemy:
- Zrobić wcześniej przegląd roślin – usunąć martwe lub rozkładające się liście.
- Przenieść rośliny w zacienione miejsce.
- Zgromadzić wszystkie rośliny w jednym miejscu, np. na stole. Stworzymy tak mikroklimat i spowolnimy utratę przez nie wilgoci.
- Wypróbować patent z butelką po wodzie mineralnej: Butelką napełnia się woda mniej więcej do ¾ objętości. W nakrętce robi malutki otwór i wstawia ją do doniczki do góry dnem. Taki automatyczny dozownik wody można również kupić w sklepie. Ale przecież fajniej, gdy zrobimy go samemu.
ZAJAWKA
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego