[Ikony designu] Hans J. Wegner, czyli duński mistrz krzeseł

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Hans J. Wegner to czołowa postać designu XX wieku. Był on siłą napędową dla ruchu Modern Danish i wniósł on wiele nowości do wnętrzarskiego świata. Jakie są jego najważniejsze projekty?

Kim był Hans J. Wegner?

Designer urodził się w 1914 r. W wieku 20 lat zaczął uczyć się w Kopenhadze w instytucji znanej obecnie jako Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych. Następnie podjął dalsze studia jako architekt. Wegner zmarł w 2007 roku, a jego prace można oglądać w wielu muzeach i galeriach, m.in. nowojorskim Museum of Modern Art.
 

 

Dlaczego stał się ikoną?

Hans J. Wegner stał się ikoną ze względu na niezwykłe krzesła, które projektował. Jest ich całkiem imponująca liczba, bo w swoim dorobku ma on ponad 500 projektów krzeseł. Wegner sprawił, że krzesła wyszły z cienia aranżacji i zajęły należne im miejsce. Jak mówił sam designer:

Bo krzesło powinno być ładne z każdej strony.

Hans J. Wegner – utalentowany rzemieślnik

Jego projekty stawały się niezwykłe głównie ze względu na połączenie perfekcjonizmu z talentem i zabawą w drewnie. To, jak wielkim perfekcjonistą był Wegner było obserwowane wielokrotnie – na przykład wymyślił on krzesło-wieszak, który miał służyć hotelom i biznesmenom do powieszenia marynarki. Pomysł spodobał się duńskiemu królowi, który od razu chciał nabyć mebel, jednak musiał on czekać aż 2 lata aż projektant dopracował wszelkie szczegóły.

Musimy uważać, by wszystko, co robimy, nie było tak śmiertelnie poważne. Musimy się bawić, ale bawić się na poważnie.

 

 

Co wyróżniało jego projekty?

Co ważne Hans J. Wegner dbał o to, by jego meble były wykonywane ręcznie. Wydłużało to proces produkcji, jednak stanowiło podstawę do realizacji doskonałego produktu. Łączył on wymagające techniki stolarskie z wykwintną, a nawet minimalistyczną formą, poprzez dzieła bazujące na drewnie i innych naturalnych materiałach. Dlatego, gdy amerykanie zaproponowali produkcję jego krzeseł na szerszą skalę, odmówił. W swoim życiu doczekał się jednak 100 projektów, które zostały wyprodukowane na szeroką skalę.

Hans J. Wegner pracował zawsze, nawet w trakcie wakacji. Istnieje anegdotka mówiąca o tym, że projektant w trakcie plażowania zbudował krzesło z piasku, gdy nie zabrał ze sobą szkicownika. Przez całe swoje życie był skromny i mimo licznych sukcesów, wciąż powtarzał, że idealne krzesło jeszcze nie zostało wymyślone. Za jedno z najbardziej udanych dzieł jego autorstwa uważa się Wishbone Chair, które zaprojektował w 1949 r. Rok później zostało ono wyprodukowane przez Carl Hansen&Son.
 

 

Hans J. Wegner – przegląd projektów

 
Y-Chair
Początkowo tworzone było ono z drewna orzecha i wiśni.Projekt zyskał sławę ze względu na swoją prostą i lekką formę, a także specyficzny kształt oparcia, który w swojej formie przypomina kość ze szkieletu ptaka.

 
OX Chair
Fotel inspirowany twórczością Picassa. Fotel Wół jest wygodny i epatuje elegancją i siłą.

Shell Chair
Wygodny fotel biurowy o szerokim siedzisku idealnie sprawdzi się do nowoczesnego gabinetu. Wykończono go włoską skórą.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: