Dekoracja wnętrz. 5 porad od 5 legendarnych projektantów

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Dekoracja wnętrz nie ma dla nich tajemnic. Każdy ma swój unikalny styl, własny zestaw zasad i oryginalne pomysły, kształtowane przez dziesięciolecia pracy. Przed Wami pięcioro być może najsłynniejszych współczesnych projektantów i ich kultowe wypowiedzi, które mogą na zawsze zmienić Wasze podejście do aranżacji i dekoracji wnętrz. 

5 zasad aranżacji wnętrz, które każdy powinien znać! 

1. Perspektywa a aranżacja wnętrz 

Benjamin Noriega-Ortiz – jeden z 50 najlepszych projektantów wnętrz na świecie według New York Spaces; jeden z 10 najlepszych projektantów wnętrz według House Beautiful; w 2012 roku znalazł się na liście 500 najbardziej wpływowych mężczyzn globu. 

Aranżacja wnętrz to szczęśliwe małżeństwo miedzy architekturą a dekorowaniem. O tym, czy zaproponujesz tylko przyjemne czy też całkowicie przeobrażające rozwiązanie, decyduje sposób patrzenia na rzeczy. Jeśli zapomnimy o funkcjach i etykietach, jakie przypisujemy do pomieszczeń i zamieszkującego je wyposażenia, stworzymy wnętrze znacznie bardziej ekscytujące i odpowiednie dla użytkownika. Podobny paradoks dotyczy kolorów. Kiedy projektuję wnętrze, w którym przebywają dzieci i zwięrzęta, wybieram białą tapicerkę. Wiem, że brzmi to jak sprzeczność, ale jeśli się nad tym zastanowicie, zobaczycie, że białą tapicerkę można wybielić, a inne kolory nie. Biała tapicerka mówi, kiedy należy ją wyczyścić. Po co używać tkanin, które maskują brud? 

2. Proporcja a dekoracja wnętrz 

Juan Montoya – jego kariera rozpoczęła się w latach 70. w Nowym Yorku; obecnie uznawany jest za jedno z najbardziej wpływowych projektantów wnętrz na świecie; spod jego ręki wychodzą wnętrza w stylu minimalistycznym, z elementami Art Deco, antycznej Grecji i kultury Majów. 

Proporcja to stosunek części do całości. Proporcja to np. stosunek nogi krzesła do jego oparcia i stosunek tego krzesła do pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Projektant nie powinien jednak bać się wprowadzania dużych mebli do małego pokoju. Znacznie lepiej mieć w pokoju jeden duży kawałek Jean-Michel Franka (chodzi o dzieła słynnego francuskiego projektanta, tworzącego na początku XX wieku – dopisek własny) lub wielki relikt XIX wieku niż niezliczone małe przedmioty, które w ogóle ze sobą nie rezonują i są zupełnie bez znaczenia. 

3. Intuicja a dekoracja wnętrz

Amanda Nisbet – autorka wysokiej klasy projektów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie; w USA doczekała się statusu „arbiter elegancji”. 

Magię projektowania tworzy zaufanie własnej intuicji. Odpowiednie są tu słowa wielkiego Paula Sillsa – założyciela legendarnego teatru Second City w Chicago, nauczyciele improwizacji scenicznej: „Nie ma techniki, potrzebujesz tylko odrobiny szacunku dla niewidzialnego”. 

4. Inspiracja a dekoracja wnętrz 

Emily Summers – jedna ze 100 najlepszych projektantów i architektów wnętrz na świecie według Architectural Digest; znana z wykorzystywania nieoczywistych materiałów i łączenia ich z XX-wiecznymi meblami i przedmiotami dekoracyjnymi. 

Bez względu na ekscytację poszukiwania innowacyjności w pracy projektowej, trzeba pamiętać, że wyrafinowane wnętrza nadal wymagają po prostu tego, by je starannie skompletować. Dlatego zawsze wracam do ideałów XX-wiecznego projektanta Johna Dickinsona, który twierdził, że pokój jest skończony, gdy nie można już czegoś zabrać, żeby nie zostało to niezauważone.

5. Entuzjazm a aranżacja wnętrz 

Anthony Baratta – niekwestionowany mistrz stylów marynistycznych w aranżacji wnętrz. 

Najprostszy sposób, by wyrazić swoją odwagę w projektowaniu wnętrz, jest oczywiście kolor. Nie ma złych kolorów, ale dużo łatwiej stworzyć śmiałe wnętrze z czerwienią niż z beżem. Miłość do mocnych kolorów to cecha osobowości. I tak jak musicale Metro Golden Meyer (pionierskie w zastosowaniu kolorowej taśmy – dopisek własny) wybieram zabawę w technicolorze. Jeśli chodzi o używanie koloru w celu wywołania entuzjazmu, nie ma żadnych sztywnych zasad. Osobiście jako punktu wyjścia lubię używać klasycznych kombinacji, takich jak biały i niebieski, a następnie dodawać do nich przyprawy, np. pomarańczowy. 

Wszystkie cytaty – we własnym tłumaczeniu – pochodzą z książki Interior Design Master Class: 100 Lessons from America’s Finest Designers on the Art of Decoration. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Skomentuj artykuł:

Podobne w tej kategorii:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)