Grzejniki elektryczne – sposób na dogrzanie mieszkania

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kiedy w naszych domach robi się zimno, w ruch idą grzejniki elektryczne. To prosty i szybki sposób, ale niekoniecznie najtańszy. Jaki grzejnik do domu wybrać, by nie przepłacać za ogrzewanie?

Duża powierzchnia mieszkania, wysokie sufity, stare budownictwo czy choćby wyjątkowo chłodny sezon jesienno-zimowy mogą spowodować, że same kaloryfery i piece nie wystarczą, by utrzymać temperaturę w naszych domach na pożądanym poziomie.

Wówczas chętnie sięgamy po grzejniki elektryczne – niewielkie i wydajne, szybko podnoszą komfort termiczny i…rachunki za prąd! Na szczęście na rynku znajdziemy całkiem sporo energooszczędnych rozwiązań, które pomogą nam dogrzać mieszkanie niewielkim kosztem. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótkie zestawienie sprawdzonych rozwiązań:
 

Grzejniki elektryczne – nowoczesne modele z termostatem

Najprostszy sposób, by zmniejszyć zużycie prądu generowane przez grzejniki elektryczne, to wyłączać je wtedy, gdy osiągniemy pożądaną temperaturę. W praktyce nie jest to jednak takie proste. Zanim domownicy odczują realny komfort termiczny, może minąć nawet kilka godzin. Czasem zwyczajnie zapominamy o tym, że w pomieszczeniu działa grzejnik i kiedy robi nam się cieplej, zamiast wyregulować moc grzania, po prostu zakładamy lżejsze ubrania lub otwieramy okno.

Rozwiązaniem są nowoczesne grzejniki elektryczne z czujnikiem temperatury (termostatem), które same mierzą temperaturę w pomieszczeniu i dostosowują moc grzania tak, by utrzymać ją na stałym poziomie. Programowanie temperatury może odbywać się za pomocą panelu sterującego, pilota lub (w starszych modelach) gałki.
 

Grzejniki z termostatem – ile kosztują?

Ceny grzejników elektrycznych z termostatem zaczynają się już od 300 złotych, ale za najnowocześniejsze urządzenia zapłacimy nawet kilka tysięcy.

Jeśli rozważamy zakup na lata i planujemy intensywną eksploatację, w porządny grzejnik elektryczny z termostatem warto zainwestować powyżej 700 zł.
 

 

Przenośne grzejniki elektryczne – ciepło tam, gdzie potrzebujesz

Jeżeli nie chcesz inwestować w grzejnik elektryczny więcej niż 500 zł, ale zależy Ci na skutecznym dogrzaniu mieszkania bez znaczącego podnoszenia rachunków za prąd, polecamy przenośne grzejniki elektryczne.

Mobilne urządzenia grzewcze mogą mieć moc od 0.5 do 3 kW – dzięki temu możesz swobodnie dobrać taki grzejnik, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

W końcu, grzejniki elektryczne nie zawsze muszą ogrzewać cały pokój. Czasem zależy nam jedynie na tym, by podnieść temperaturę przy biurku, wokół stołu lub koło łóżka – wówczas przenośne grzejniki elektryczne o niewielkiej mocy sprawdzą się idealnie, a jednocześnie nie będą generować niepotrzebnych kosztów.
 

Przenośne grzejniki elektryczne – ile kosztują?

Piecyki, konwektory i przenośne grzałki na prąd to obszerny segment, w którym znajdziemy rozwiązania na każdą kieszeń. Od najtańszych, niewielkich urządzeń za 50-150 zł do bardziej złożonych, nawet za 300-500 zł.

Wśród dodatkowych funkcji możemy oczekiwać nawilżaczy powietrza, zegarów czy uproszczonych paneli programowania.
 

 

Piece akumulacyjne, czyli oszczędne grzejniki elektryczne

Piece akumulacyjne to urządzenia, które umożliwiają pobór i akumulowanie energii w wyznaczonych porach i późniejsze, stopniowe jej uwalnianie.

Oznacza to, że możemy naładować piec akumulacyjny w godzinach, kiedy energia elektryczna u naszego dostawcy jest najtańsza –np. w nocy lub we wczesnych godzinach popołudniowych i następnie zaprogramować piec tak, by uwalniał ciepło z samego rana czy też wieczorem.

Taki sposób dogrzewania mieszkania zimą może być znacznie bardziej oszczędny, niż tradycyjne grzejniki elektryczne, z których korzystamy przeważnie w porach, gdy prąd u większości dostawców jest najdroższy.
 

Piece akumulacyjne – ile kosztują?

Jeśli chodzi o piece akumulacyjne, ceny mogą zaczynać się już kilkuset złotych, ale tu, podobnie jak przy grzejnikach z termostatem, nie warto inwestować w najtańsze rozwiązania.

Porządny, niezawodny piec akumulacyjny do domu do koszt rzędu 1000-2000 zł.

Jeżeli w sezonie grzewczym zamierzamy go intensywnie eksploatować, inwestycja ma szansę zwrócić się już po kilku latach.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: