Wakacje w domu. Zamieniamy mieszkanie w egzotyczny kurort!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wakacje w domu nie muszą być nudne! Wnętrze w stylu urban jungle i inne aranżacyjne pomysły mogą sprawić, że nawet w mieszkaniu będziecie czuć się jak na egzotycznym urlopie!

Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu CBOS pewnych wakacyjnego wyjazdu jest w tym roku tylko 42% Polaków. Przyczyn, dla których zdecydowanie mniej osób niż zwykle planuje spędzić urlop poza domem, na pewno nie trzeba wyjaśniać. Ale wakacje w mieście to nie powód do smutku! Przecież nigdzie nie wypoczywa się tak dobrze, jak właśnie w domu. A żeby poczuć się jak na wczasach all inclusive, wcale nie trzeba gdziekolwiek wyjeżdżać! Zobaczcie nasze pomysły na przeniesienie wakacyjnego klimatu do własnych czterech kątów.

Aranżacja w stylu urban jungle

Jeśli zamiast na dalekie podróże postanowiliście przeznaczyć lipiec na zmianę wystroju Waszego wnętrza, znamy sposób, by (niemalże) „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”. Skoro nie jedziecie do dżungli, zaproście dżunglę do siebie! Moda na aranżacje w stylu urban jungle, czyli miejskiej dżungli, trafiła do nas mniej więcej w 2017 roku. Od tego czasu chętnych na mniej lub bardziej odważne eksperymenty z egzotyką w industrialnej przestrzeni stale przybywa. Wielką zaletą stylu urban jungle jest to, że tylko od nas zależy, jak daleko zapuścimy się w głąb nieprzebytej dżungli…

Możemy zdecydować się na total look i urządzić w tym stylu całe pomieszczenie, a nawet kilka. Lub ograniczyć się tylko do paru kolorystycznych akcentów i stylowych dodatków, które wpuszczą do naszego domu powiew tropikalnego powietrza. Aranżacje w stylu miejskiej dżungli nie muszą wiązać się z dużymi wydatkami i gruntownym remontem. Styl urban jungle opiera się na elementach afrykańskich, południowoamerykańskich lub południowoazjatyckich, florystycznych i niemal wszystkim tym, co jest blisko związane z naturą. Zapomnijcie o minimalizmie. Bo kiedy jest dziko, gęsto i parno, też może być przytulnie!

Welcome to the Jungle!

Jak urządzić mieszkanie w stylu miejskiej dżungli?

  • Podstawą są oczywiście kolory: zieleń w wielu odsłonach. Zamiast łagodnej zieleni pistacjowej, wiosennej czy miętowej odważmy się na bardziej intensywne i soczyste odcienie. Takie, które przywodzą na myśl egzotyczne krajobrazy i roślinność. Zieleń butelkowa, malachitowy, trawiasty, mocna limonka lub khaki sprawdzą się najlepiej. „Klasyczne” uzupełnienie palety urban jungle to pomarańczowa czerwień oraz żółć lub złoto. Gdy wróży to za mocną dla Was kompozycję, sięgnijcie po akcenty w kolorze brązowym, piaskowym lub białym. Spektakularne efekty zapewnia położenie na ścianie nowoczesnej fototapety z tropikalnym motywem. Chcecie zamieszkać w miejskiej dżungli, ale Wasza miłość do zielonego koloru wymaga jeszcze przetestowania? Zacznijcie od zielonego obicia (np. welurowego) sofy lub fotela w salonie.
  • Powiedzieć, że we wnętrzu urban jungle muszą pojawić się żywe rośliny, to jak nie powiedzieć nic. Królem flory w tego typu aranżacjach są bezsprzecznie monstery o rozłożystych liściach. Klimat domowej dżungli dobrze budują także palma koralowa, chemadora, paprocie, kaktusy, sukulenty i bluszcze. Liczy się również niebanalny sposób ekspozycji roślin doniczkowych. Donice na sznurach podwieszone pod sufitem czy kwietniki z palet będą znakomicie współtworzyć tropikalną atmosferę, a bez trudu można je wykonać samodzielnie.
  • Do salonu w stylu urban jungle zwykle proponuje się ciężkie, ciemne meble w stylu kolonialnym z egzotycznego drewna. Ale meble z wikliny lub rattanu również dobrze spełnią swoją rolę.
  • Kolejny kluczowy element to tekstylia. Wnętrza w stylu miejskiej dżungli uwielbiają pledy, poduszki, koce i narzuty z naturalnych materiałów, jak bawełna, len czy juta. I tutaj znajdzie się miejsce na roślinne ornamenty. Ale stonowane kolory także będą odpowiednie.
  • Dopełnieniem aranżacji są ozdoby z metalu, mosiądzu, szkła, gliny rzeźbiarskiej czy drewna. A że dżungla to nie tylko flora, ale i przebogata fauna – ciekawym pomysłem są dekoracje np. w formie egzotycznych ptaków: tukanów, papug, flamingów. Pamiątki z odbytych wojaży – nawet te nico kiczowate, z których posiadania nie jesteście szczególnie dumni – znajdą teraz idealna dla siebie miejsce. Pokażcie, że kochacie podróże!
urban jungle w domu

Powieście w domu hamak!

Niewiele rzeczy kojarzy się z wakacjami bardziej niż beztroskie kołysanie w hamaku. Oczywiście najlepiej, gdy jest to hamak rozpięty między dwiema palmami i macie z niego widok na rajską plażę i czystą, lazurową wodę. Ale hamak w mieszkaniu również zapewni Wam mnóstwo frajdy i błogiego, wakacyjnego wypoczynku. Czujemy, że jeśli zdecydujecie się na taki nieszablonowy „mebel”, szybko stanie się on Waszym ulubionym miejscem relaksu. W hamaku można czytać, oglądać telewizję, spać, a dzieci uwielbiają się w nim bawić. A gdy bujanie już Wam się znudzi, po prostu wypinacie karabinki i jedynym śladem po nim zostają przymocowane do ścian lub belek uchwyty.

Jak powiesić hamak w mieszkaniu?

  • Oprócz hamaka potrzebne Wam będą stalowe płytki z uchem (do kupienie w sklepie budowlanym lub żeglarskim), kołki i wkręty (z dopasowanymi podkładkami), dwa wytrzymałe karabinki (500 kg) i wiertarka z udarem.
  • By zwiesić hamak, wymagane są dwa punkty (do których przymocujemy uchwyty) oddalone od siebie o minimum 3 metry. Optymalnie – 4,5. Im dalej oddalone są od siebie punkty mocowania, tym system zawieszenia musi być dłuższy, a hamak wieszamy wyżej. Gdy odległość wynosi 3 metry, wysokość montażu to 135 cm nad ziemią. Gdy 4,5 – 180 cm nad ziemia, gdy 5,5 – 200 cm nad ziemią…
  • Hamak wieszamy na ścianach nośnych. Ściany działowe nie zapewniają wystarczającej wytrzymałości.
  • Upewnijcie się, że nic (np. szafka) nie będzie kolidowało z rozpiętym hamakiem i nie zakłóci Wam wypoczynku.

Camping w domu?

Świetnym sposobem na umilenie dzieciom wakacji w domu jest przygotowanie dla nich nowego miejsca do zabawy w turystycznym stylu. W sklepach internetowych znajdziecie np. szeroki wybór przeznaczonych specjalnie do pomieszczeń mieszkalnych tipi czy małych namiotów. Zabawa czy nocleg w takim miejscu na pewno sprawi maluchom mnóstwo radości. A rano, zamiast tradycyjnego śniadania w kuchni, możecie sobie urządzić piknik na dywanie…

Nieważne gdzie, tylko jak!

Wakacje w domu mogą być naprawdę bardzo udane! Podstawowy warunek, by tak się stało, jest jednak dokładnie taki sam, jak na wakacjach spędzanych poza domem.

W czasie przeznaczonym na odpoczynek odpoczywajcie!

Wyłączcie służbowy telefon i ustawcie automatyczną odpowiedź na maile. Domowe obowiązki (sprzątanie, wielkie gotowanie itp.) zróbcie z wyprzedzeniem i przez ten tydzień lub dwa starajcie się nie zawracać sobie nimi głowy. Zamawiajcie jedzenie domu lub wychodźcie na miasto, sprawiajcie sobie małe przyjemności, urządzajcie domowe spa, a jeśli chcecie – chodźcie w szlafroku choćby i przez cały dzień!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: