Stół z palet, krzesła, a może ławki? Sprawdź, co możesz zrobić z palet!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Mamy modę na upcykling, a wraz z nim – na meble z palet. Co jak do tej pory wymyśliły kreatywne umysły? Zobacz najciekawsze sposoby na wykorzystanie palet!

Moda na meble z upcyklingu (czyli ponownego użycia danej rzeczy, do stworzenia czegoś nowego) przyszła do nas ze Skandynawii i początkowo była prostym i tanim sposobem na umeblowanie pierwszego mieszkania lub pokoju studenckiego. Z czasem jednak twórcy mieli coraz ciekawsze pomysły, a chętnych na meble robiło się coraz więcej. Dziś są już kultowym, modnym dodatkiem do mieszkania.

Gdzie kupić palety i co z nimi robić?

Przy tak dużej popularności tworzonych z nich mebli, nie trudno zdobyć palety. Można pytać o nie w okolicznych sklepach lub magazynach, ale także po prostu kupić – u lokalnego dystrybutora lub online. Cena pojedynczej europalety (czyli tej najczęściej wybieranej, ze względu na trwałość) to 30-40 zł, jeśli jednak zamierzamy zająć się tworzeniem mebli na większą skalę, ceny hurtowe mogą spaść nawet do 4 zł za sztukę.
Palety są wykonane z surowych desek, więc aby nadawały się do użycia przy wykonaniu mebli, trzeba je najpierw oszlifować z drzazg i nierówności, a następnie zaimpregnować preparatem do drewna. Nawet jeśli mebel będziemy później malować, nie warto tego kroku pomijać – znacznie wydłuża on trwałość powierzchni.

Meble z palet do kupienia w sklepie

Obecnie możemy już szukać gotowych mebli z palet lub wyglądających, jakby były zrobione z palet u niektórych producentów. Jednak musimy się liczyć z dość wysokimi cenami za bardzo designerskie propozycje. W internecie jednak jest sporo osób, które choć wcześniej nie zajmowały się meblarstwem, dziś za sprawą swojej smykałki do majsterkowania, oferują wykonywanie mebli z palet na zamówienie i na wymiar. Jeśli nie mamy czasu, chęci lub umiejętności, aby zrobić coś samemu – warto zlecić to właśnie takiej osobie. Zaś jeśli koniecznie chcemy zbudować własny stolik lub łóżko samodzielnie, ale wymiary europalety nam nie odpowiadają, możemy… kupić inną w sklepie meblowym. W niektórych z nich pojawiły się bowiem niby-palety, w różnych rozmiarach, które przeznaczone są właśnie do projektów typu „zrób to sam”.

Stół z palet i nie tylko, czyli 15 pomysłów na wykorzystanie palet w domu

Wisząca lampa z palety


 

Meble do ogrodu z palet


 

Stół z palet – na kółkach i z półkami


(Podpowiedzi jak go zrobić, można szukać na blogu Sustainable Decor.)
 

Lada na balkon lub taras


 

Wąskie biurko z palet DIY


 

Półki wiszące na wina i kieliszki


 

Podręczny kącik do grillowania z palet


 

Podświetlany barek z ladą


 

Prosta i otwarta szafa z palet


 

Półka do przedpokoju – z wieszakami i lustrem


 

Sofa z palet na kółkach


 

Widownia z palet


 

Szafka na sprzęt RTV z palet


 

Dwuosobowe łóżko z palet


 

Stół kuchenny dla czterech osób z wiszącą szafką na wina


Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2016-08-25 12:51:53
My Home Rules
Fajne inspiracje, my zamierzamy sobie w przyszłości zrobić kino domowe, więc pomysł z widownią na pewno wykorzystamy.