Szara kuchnia w ciepłej odsłonie, czyli jak bawić się kolorem?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Szarą kuchnię można urządzić na wiele sposobów – może przybrać ona męskiego, loftowego sznytu lub przypominać sielskie i lekko rustykalne wnętrze. Co zatem decyduje o wyglądzie kuchni? Sprawdź, jak w kilku krokach zaprojektować kuchnię marzeń!

Szara kuchnia – jak łączyć kolory w aranżacji, by stworzyć harmonijną całość?

Szara kuchnia jest ponadczasowa – można ją zestawić z wieloma kolorami, a jej uniwersalność nigdy nie wychodzi z mody. Zatem jakie barwy najlepiej komponują się z szarościami? Można sięgnąć po klasyczne rozwiązania i wybrać kolory im najbliższe. Będą to odcienie bieli i czerni, które sprawią, że wnętrze nabierze klasycznej elegancji. Prostota w tym zestawieniu kolorystycznym ma jedną ważną zaletę – kuchnię będzie można łatwo przearanżować poprzez zastosowanie dodatków w różnych kolorach.
 

 
Natomiast osoby, które cenią sobie nieoczywiste aranżacje, z pewnością zachwycą się połączeniem szarości z intensywną czerwienią lub żółcią. W nieco bardziej stonowanej wersji, szara kuchnia będzie wypełniona bielą i ciepłym, jasnym drewnem.
 

 

A jeśli szukasz sposobów na urządzenie funkcjonalnej kuchni, sprawdź Strefę Grohe. Dowiesz się z niej m.in. jak wybrać idealny zlewozmywak i poznasz sposoby montażu blatów kuchennych!

Jak światłem ocieplić szarą kuchnię?

Przede wszystkim warto sięgnąć po oświetlenie, które nie tylko nada kuchni uroku, ale jednocześnie będzie funkcjonalne i ułatwi codzienną pracę. Wybierając oświetlenie kuchenne warto zatem zdecydować się na 3 rodzaje – ogólne, zadaniowe i dekoracyjne.
 

 
Tym samym, jedna główna lampa odchodzi do lamusa, gdyż nie jest ona w stanie zapewnić oświetlenia, które pozwoli domownikom poruszać się po kuchni. Warto zatem wybierać do niej oświetlenie punktowe, jak lampki LED lub reflektory halogenowe. Dodatkowo sięgając po ciepłe światło sprawisz, że kuchnia będzie wyglądać przytulniej, co jest szczególnie ważne, jeśli korzystasz z niej głównie po zmroku.
 

 

Jak wykończyć ściany między szafkami w kuchni?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od tego, czy przestrzeń ta ma być tłem dla kuchennej zabudowy, czy będzie ona pełniła funkcje dekoracyjne. Dotychczas na ścianach pojawiały się różnobarwne płytki ceramiczne, jednak obecne trendy umożliwiają również skorzystanie ze szkła, kamienia czy stali.

Kamień w kuchni

Kamień jest wykorzystywany ze względu na swoją trwałość i ekskluzywność. Może pojawiać się w formie wielkich płyt lub drobnej mozaiki, która ociepli szare meble. Polecanym gatunkiem kamienia do kuchni jest granit. Kamień pięknie prezentuje się w rustykalnych i industrialnych aranżacjach.
 

 

Tafla szkła na ścianie kuchni

Szkło jest chętnie wybierane przez osoby, które cenią sobie prostotę. Jest to materiał, który nie tylko dobrze się prezentuje niezależnie od aranżacji, ale również jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Tafla może przybrać formę mlecznego szkła, którego neutralność pozwoli podkreślić fakturę mebli i wybrzmieć szarościom. Można również wybrać lakierowane lub błyszczące barwne szkło z nadrukiem, dzięki czemu zyska się ozdobną kompozycję między szafkami.
 

 

A może stalowa ściana?

Stalowe wykończenie od dawna pojawia się w profesjonalnych zapleczach kucharskich. Dopiero niedawno zaczęto przenosić je do domowych wnętrz. Do stworzenia takiej blachy wykorzystuje się zazwyczaj stal szlachetną lub aluminium, bo są one odporne na działanie wilgoci i wysokich temperatur. Ściana wykończona stalą jest polecana zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych.
 

 

Mat czy połysk?

Szary daje szeroką gamę możliwości aranżacyjnych. Meble wykończone w macie są idealne dla osób z małymi dziećmi, które obawiają się małych rączek odbitych na całej powierzchni mebli. Natomiast meble o wysokim połysku są trendem panującym już od kilku sezonów, który pozwala rozjaśnić wnętrze i nadać mu świeżości. Jest to rodzaj polecany szczególnie małym kuchniom.
 

 

Szara kuchnia – jakie dodatki sprawdzą się do niej najlepiej?

Jak ożywić szarą kuchnię? Wystarczy rozjaśnić ją drewnianym blatem w jasnych odcieniach lub sięgnąć po dodatki w intensywnych odcieniach. Mogą to być doniczki na zioła lub ozdobne pojemniki na żywność. Ogromną rolę odgrywają również dodatki ścienne, dlatego warto w swojej kuchni zarezerwować miejsce na np. zegar wykonany metodą DIY i obrazy w ozdobnych ramkach.
 

 

Szara kuchnia otwarta na salon

Połączenie kuchni z salonem jest coraz częściej stosowanym zabiegiem, który otwiera przed domownikami wiele możliwości aranżacyjnych. Szara kuchnia może stać się idealnym tłem dla salonu. Przestrzenie te można rozdzielić niewielką wyspą kuchenną, która będzie pasować do obu stref domu. Dzięki temu w salonie będzie mogła pojawić się np. kanapa w wyrazistym kolorze.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: