7 najważniejszych elementów projektowania wnętrz 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Projektowanie wnętrz zwykle kojarzy nam się albo z tworzeniem układu funkcjonalno-użytkowego pomieszczeń, albo ze stylami aranżacyjnymi. Powiemy zatem, „że architekt zaprojektował dla mnie kuchnię z wyspą i kącik do pracy w sypialni lub że moje mieszkanie urządzone jest w duchu skandynawskim…” Ale zarówno za rozwiązaniami funkcjonalnymi, jaki i estetycznymi zawsze kryje się (mniej lub bardziej umiejętne) operowanie tymi samymi siedmioma składowymi. Innymi słowy: o tym, na ile wygodne i piękne będzie dane mieszkanie, decyduje sposób „przepracowania” określonych elementów. Przyjrzymy się po kolei każdemu z nich. 

Projektowanie wnętrz. Jak to robią zawodowcy? 

7 najważniejszych elementów projektowania wnętrz

1. Przestrzeń 

Na początek rzecz z pozoru oczywista: projektowanie wnętrz to praca z przestrzenią, jej zagospodarowywanie. Myśląc o przestrzeni, architekt koncentruje się przede wszystkim na odległościach wokół i między wyposażeniem oraz na jego proporcjach względem pomieszczenia. Kluczem do stworzenia udanej realizacji jest znalezienie najlepszych (dla funkcji wnętrza i jego wizualnego odbioru) proporcji między przestrzenią pozytywną i negatywną. Przestrzeń pozytywna to ta, w której coś się znajduje: fotel, sofa, szafa itp. Przestrzeń negatywna to ta pomiędzy rzeczami – obejmuje strefy komunikacyjne (miejsca, po których się poruszamy), ale także obszary pozostawione otwarte tylko po to, aby pokój mógł „oddychać”. 

Pomieszczenie, w którym dominuje przestrzeń negatywna, staje się przestronne; a pomieszczenie z przewagą przestrzeni pozytywnej przytulne. Ale gdy przestrzeń negatywna rozrośnie się za bardzo, pokój wyda nam się zimny, bezosobowy, sterylny; jeżeli przestrzeń pozytywna zawładnie całym wnętrzem, pokój stanie się zatłoczony, zagracony. 

Jak manipulowanie przestrzenią przekłada się na różnice w odbiorze wnętrza, dobrze obrazuje kontrast np. między stylem boho a industrialnym. W tym pierwszym wszystkiego jest (świadomie i celowo) jakby trochę za dużo, a w drugim zbyt mało. 

pokój w stylu boho
Pokój w stylu boho
nowoczesny salon
Nowoczesny salon

2. Linie 

Zarówno elementy konstrukcyjne wnętrza, jak i umeblowanie tworzą linie. Linie mogą biec poziom, pionowo lub dynamicznie, czyli w formie rożnych krzywych, zygzaków itp. Poziomie linie definiują w pomieszczaniu takie elementy wyposażanie jak sofa czy stół; pionowe – okna, drzwi, wysoki kominek, wąski regał itp. Większy nacisk na linie poziome nadaje wnętrzu bardziej „przysadzisty” charakter – przestrzeń staje bezpieczniejsza, stabilniejsza, a jednocześnie szersza i jakby ekspansywna. Mocniejsze zaakcentowanie lini pionowych dodaje dramaturgi; a wprowadzenie lini dynamicznych energii i żywiołowości. Dobry architekt będzie posługiwał się liniami w taki sposób, aby prowadzić wzrok odbiorcy w określone miejsca. Linie poziome zwykle wiodą do centralnego punktu aranżacji, na przykład jakiegoś wyjątkowego mebla. Linie pionowe zachęcą widza do uniesienia głowy i przyjrzenia się wspaniałemu żyrandolowi, stylowym belkom stropowym lub sufitowej sztukaterii. 

Podobnie jak w przypadku pozytywnej i negatywnej przestrzeni, także w kwestii władania liniami istotne jest zachowanie odpowiedniego balansu. Zbyt dużo lini pionowych spowoduje, że poczujemy się ograniczeni, niczym za więziennymi kratami. Za wiele linii poziomych zawieje nudą pustego piłkarskiego boiska. 

nowoczesny salon
Dominacja linii poziomych
Mocno zaakcentowane linie pionowe
7 najważniejszych elementów projektowania wnętrz
Mocno zaakceptowane linie pionowe

Projektowanie wnętrz dla początkujących

3. Formy 

Zbiory linii tworzą kształty. Kształty mogą być geometryczne (regularne, powtarzalne, jak prostopadłościan czy walec) lub organiczne (nieregularne, zakrzywione, występujące w przyrodzie, jak wyjęty z wody kamień). Geometryczne kształty bardziej porządkują przestrzeń i wprowadzają większą fragmentaryzację – wyraźnie zaznaczają, gdzie coś kończy i zaczyna. Kształty organiczne sprawiają, że wnętrze staję się bardziej miękkie, łagodne i w pewien sposób niedookreślone. 

7 najważniejszych elementów projektowania wnętrz
Sofa o nieoczywistych organicznych kształtach

4. Światło 

Żeby móc obcować z mieszkalnym wnętrzem (i wszystkim innym też) potrzebne jest światło. W ramach każdego projektu należy uwzględniać dystrybucję światła naturalnego i sztucznego. Światło decyduje o komforcie (a wręcz: możliwości) wykonywania różnych działań w pomieszczeniu i niebagatelnie wpływa na panujący we wnętrzu nastrój. Sprawny architekt wie, jak dyrygować światłem, aby charakter pomieszczenie zmieniał się w zależności od jego aktualnej funkcji – umie sprawić, że pokój będzie jasny i pogodny w porze obiadowej i intymny, wyciszony wieczorem. Fachowiec rozumie, że ilość światła dziennego w pomieszczeniu zmienia się wraz z porą dnia i potrafi zawsze wykorzystywać je na korzyść użytkownika – telewizor na tej ścianie, a biurko na tej itp. Gdy światła dziennego brakuje, wzmacnia je przy pomocy lustrzanych odbić; gdy jest go za dużo, filtruje je przy pomocy firanek, zasłon czy rolet. Planując sztuczne oświetlenie, uwzględnia wiele punktów światła i warstw: główne (sufitowe), akcentujące (np. dla podkreślenia wiszącego na ścienia dział sztuki) i zadaniowe (np. do pracy przy biurku, czytania na fotelu czy korzystania z blatu roboczego w kuchni).

Natychmiast rzuca mi się w oczy dobór oświetlenia. Po tym od razu widać, kto projektował to wnętrze. Jeżeli widzę spójne oświetlenie całych powierzchni, jeżeli zaplanowano tzw. sceny świetlne, jeśli wszystkie źródła światła mają tę samą barwę, to wiem, że był tam architekt.

Kasia Szostakowska, architekta wnętrz
7 najważniejszych elementów projektowania wnętrz
Scena świetlna w sypialni

Projektowanie wnętrz. Zasady

5. Kolor 

Wnętrza przemawiają przez kolory. Barwy ścian i mebli kreują atmosferę (pokój w barwach ziemi będzie kojący, przyjazny i spokojny; w czerwieni ekspresyjny i intensywny; w fiolecie dostojny…), ale mogę także optycznie powiększać lub pomniejszać przestrzeń. Kompozycje kolorystyczne w wnętrzu mogą być zbudowane na zasadzie kontrastu, pokrewieństwa lub monochromatyzmu. Każdy z tych schematów zapewnia zupełnie innych efekt, ale każdy wymaga przynajmniej trzech odcieni: koloru głównego (60% udziału we wnętrzu), koloru wtórnego (30% udziału we wnętrzu) i koloru akcentującego (10% udziału w pomieszczeniu). 

Monochromatyzm
Kolory pokrewne
Kontrast

6. Tekstura

Tekstury we wnętrzach dzielimy na rzeczywiste i wizualne. Tekstury rzeczywiste to te, które naprawdę czujemy, dotykając danego obiektu – coś może być gładkie jak jedwab, miękkie jak bawełna, puszyste jak wełna, chropowate jak drewno…. Tekstury wizualne to te, które rodzą skojarzenia z danym wrażeniem zmysłowym, ale same go nie zapewniają – tapeta imitująca kamień, płytki imitujące deski… Kompletny projekt uwzględnia zastosowanie kilku rodzajów tekstur, tak aby pogłębić zmysłowa doznania użytkownika i dodać pomieszczeniu głębi. 

sypialnia boho
Najpopularniejszym sposobem na dodawanie wnętrzom tekstury są tekstylia

7. Wzór 

Wzory we wnętrzach mogą „pochodzić” z tapety, dywanu, dzieł sztuki, tapicerki itp. Wzory mogą być roślinne (np. kwiatowe), geometryczne (np. art deco), abstrakcyjne lub jakiekolwiek inne. Wzory dodają pomieszczeniu wizualnego zainteresowania, ale powinny harmonizować z pozostałymi, omówionymi wyżej czynnikami. Można przy ich pomocy zaakcentować jakiś konkretny fragment przestrzeni lub uspójnić aranżację. Istotne jest umiejętne operowanie skalą wzoru. W małym wnętrzu zbyt mały, gęsty i ruchliwy wzór stanie się nachalny i przytłaczający – świetnie za to sprawdzi się podłoga z szachownicy w stylu vintage lub w paski, przez co stworzymy wrażenie, jakby posadzka przekraczała ramy pomieszczenia. 

Wielu uznanych projektantów wyznaje zasadę: mieszaj wzory i faktury, nie kolory. 

tapeta
Wzór kwiatowy
Wzór geometryczny

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: