Surowe skały porośnięte iglakami, smagane wiatrem, pokryte grubą warstwą śniegu. Długie, mroźne noce, krótkie dni. Gdzieś tam, na skraju lasu, stoi drewniany dom. Z jego okien bije ciepłe, jasne światło, a od drzwi niesie się zapach cynamonowych bułeczek i grzanego wina glögg. Co widzisz, wchodząc do środka? Czy na Twoje serce właśnie spłynęło ciepło skandynawskiego wnętrza?
Pośród surowej, północnej przyrody bowiem narodził się styl uważany za jeden z najprzytulniejszych, najcieplejszych na świecie – styl skandynawski.
Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić dom zgodnie z zamysłem mieszkańców północnej Europy? Czytaj dalej!

Łazienka w stylu skandynawskim, czyli jaka?
Na przestrzeni wieków mieszkańcy krajów skandynawskich wypracowali styl, który zdobył niegasnącą popularność na całym świecie. Skandynawski design to przede wszystkim połączenie funkcjonalności z prostym, eleganckim wzornictwem oraz bliskość przyrody i wykorzystanie naturalnych materiałów, charakterystycznych dla tej części świata.
Skandynawski design jest często określany jako demokratyczny, ponieważ z założenia ma być intuicyjny, praktyczny, prosty w formie oraz powszechnie dostępny, również cenowo, by poprawiał jakość codziennego życia, bez wyszukanych, zbędnych lub nieekologicznych rozwiązań. Ozdoby są zredukowane do niezbędnego minimum, najważniejszą dekoracją jest samo wyposażenie.


Wnętrza skandynawskie, czyli jakie?
Skandynawskie wnętrza są przytulne, ale przede wszystkim – jasne i lekkie. Zdają się być całkowitym przeciwieństwem klimatu północy. Dom lub mieszkanie w tym stylu najczęściej kojarzy się z bielą i drewnem, naturalnymi barwami, łagodnym światłem świec. Najczęściej – ponieważ gama barw stylu skandynawskiego jest zależna od obszaru, o którym mówimy.
Styl skandynawski bowiem – wbrew powszechnej opinii – nie jest jednolity. Mimo wspólnych cech (światło, dużo światła!, proste linie, jasne ściany, materiały naturalne i lokalne) każdy z krajów skandynawskich – Norwegia, Szwecja i Dania – ma swoje cechy charakterystyczne.
W dużym skrócie: Wariant norweski jest najbardziej surowy. Dominują tu barwy z palety bieli, szarości i czerni, więcej jest nawiązań do trzech podstawowych materiałów: drewna, kamienia i stali, znajdziemy w nim także sporo futer i ceramiki. Formy w norweskim designie są chyba najbardziej odważne w porównaniu z pozostałymi wariantami stylu skandynawskiego.
Wariant duński z kolei ma w sobie naturalne ciepło i bardzo przemyślane formy; dominujące barwy to raczej te jasne, pastele i off-white, dużo jest drewna, skór oraz tkanin o grubych splotach, bardzo widoczne są wpływy Bauhausu. Przede wszystkim – funkcjonalność.
Wariant szwedzki jest kolorowy; oprócz lekkich, jasnych barw, sporo tu kolorów podstawowych, ale też innych „odważnych” zestawień typu colour-blocking (kontrasty) lub pop-up (kolor „wyskakujący” między monochromatycznymi). W wyposażeniu dominują rzemiosło – drewno i szkło, bardzo duży nacisk kładziony jest na przyjazne kształty i prostotę.
Niezależnie od tego, który wariant wybierzecie, urządzenie domu w stylu scandi nie jest skomplikowane. Meble i dodatki skandynawskich producentów są dostępne od ręki, a Internet pełen jest inspiracji. Dziś chcemy Wam podpowiedzieć, jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim.
Materiały w łazience skandynawskiej
Dobra wiadomość na początek: styl skandynawski jest tak uniwersalny i elastyczny, że łatwo go wprowadzić do wnętrza, w którym dotychczas panowała inna estetyka.
Jeśli łazienka była w stylu boho (pisaliśmy o tym tutaj), wystarczy usunąć ozdóbki i dekoracje, które boho uwielbia. Scandi za to kocha minimalizm, ale w ciepłym wydaniu. Jeśli zaś łazienka była minimalistyczna lub „bezstylowa”, dodajmy elementy wyposażenia mające zastosowanie praktyczne, nie zaś tylko dekoracyjne, najlepiej z takich materiałów jak: drewno, kamień, szkło, emalia, ceramika, a także- wiklina, rafia, trawy, terakota i koniecznie żywe rośliny.
Choć w północnym stylu króluje minimalizm, nie oznacza to, że jest nudny i nijaki. Wnętrzu charakteru doda np.: wazon z rzemieślniczej ceramiki, dywanik łazienkowy ze sztucznego futerka, zdjęcia surowych plaż lub lasów oprawione w ramy z jasnego drewna bądź kosz na pranie zrobiony z grubo plecionej trawy.
Łazienka w stylu skandynawskim musi być też hygge — komfortowa, przytulna, sprzyjająca relaksowi. Dlatego nie żałuj pachnących świeczek i puszystych ręczników.
Jak widać, nie trzeba się długo zastanawiać, czy styl skandynawski pasuje do Twojej łazienki. Bo pasuje na pewno. Łazienka w stylu skandynawskim to bezpieczne rozwiązanie dla każdego wnętrza. Zarówno duża, jak i mała łazienka w stylu skandynawskim będzie prezentować się stylowo, a przede wszystkim – przytulnie.

Jakie kolory w łazience w łazience skandynawskiej?
Jeżeli kochasz harmonię i minimalizm, pokochasz też styl skandynawski. Kolory to istotny element tego wystroju, dlatego warto skrupulatnie zaplanować kolorystykę łazienki, zależnie od Twojego ulubionego kraju z tego półwyspu.
Bazą może być wszystko, co daje nam surowa, północna przyroda: biele, brązy, beże, zgaszone odcienie zieleni i błękitu, wszystkie odcienie szarości.
Ascetyczne tło można przełamać mocnymi akcentami, których też nie brakuje w krajobrazach Danii, Szwecji czy Norwegii. To m.in. czerwień drewnianych stodół, żółć i róż maliny moroszki, turkus krystalicznie czystej wody, wdzierającej się fiordami w głąb lądu czy intensywna zieleń wiosennej trawy. Pięknie wyglądają też mocne kontrasty, szczególnie czerni i bieli, inspirowane ośnieżonymi skałami.


Oświetlenie łazienki w stylu skandynawskim
W krajach skandynawskich jest raczej ciemno, dlatego we wnętrzach ma panować światło – i to naturalne (ideałem są duże okna), i to sztuczne, co nie jest problematyczne, ponieważ najczęściej wystarczy plafon na suficie i doświetlenie lustra. Wybierając żarówki, stawiaj na światło dzienne o neutralnej barwie.
Mile widziane jest też dodatkowe oświetlenie o miękkim charakterze i ciepłych barwach. Świeczka, lampion czy lampka typu „zachód słońca” umilą chwile odpoczynku w kąpieli i pozwolą wyciszyć się przed snem.
Wystrój łazienki skandynawskiej, czyli meble i dodatki
Meble w stylu skandynawskim to jakość, funkcjonalność i oszczędny design, charakteryzujący się prostymi, czystymi liniami. Styl skandynawski bardzo lubi geometrię, co można wykorzystać w układzie lub kształcie kafelków albo we wzorach na ręcznikach lub innych tkaninach, zasłonie prysznicowej bądź ceramice – tu można zaszaleć. Jako inspirację wykorzystaj ludowe wzory skandynawskie, chociażby ze słynnych norweskich swetrów.
Szafki w łazience są najczęściej białe lub jasne, opcjonalnie z przeszkleniami i podświetleniem. Półki – proste, drewniane lub nawet metalowe, ale ocieplone naturalnymi dodatkami. Kosz na pranie lub pudełka na ręczniki niech będą z rafii lub drewna (pamiętajcie o zabezpieczeniu ich wewnątrz np. tkaniną, żeby nie było wystających drzazg lub gałązek).
Możesz urządzić łazienkę skandynawską z prysznicem, który jest charakterystyczny dla tego stylu. Bo to właśnie ze Skandynawii przybyły do nas minimalistyczne prysznice bez brodzika, oddzielone od reszty łazienki jedynie szklaną ścianką. Dobrze będą wyglądać drewniany podest, naturalna gąbka i ryżowa szczotka.
Nie znaczy to jednak, że w takiej łazience nie ma miejsca na wannę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć pokój kąpielowy o skandynawskim designie. Wybierając wannę do takiego pomieszczenia, warto wybrać model o prostych, współczesnych kształtach.
Jeśli w domu są dzieci, przyda się także drewniany stopień, który ułatwi im dosięgnięcie do umywalki.


Armatura i ceramika w stylu skandynawskim
Styl skandynawski – jak już wspomnieliśmy – jest elastyczny, dlatego też i wybór armatury nie powinien nastręczać trudności, o ile krąży w orbicie minimalizmu. Trzeba więc zrezygnować z wymyślnych kranów, ale za to można wybierać między retro a bardzo nowoczesnymi, prostymi (ale nie ostrymi) formami. Doskonale wpisują się tu wszelkie rozwiązania ekologiczne, Skandynawia przecież słynie z dbałości o przyrodę i życia blisko natury.
Jeśli kupujesz baterię lub zestaw prysznicowy, niech mają kolor chromu lub stali. Nawet jeśli w oderwaniu od łazienki wydadzą Ci się zbyt ascetyczne, po zamontowaniu poczujesz, że to jest właśnie to, co tam pasuje. Ceramika łazienkowa też najlepiej gdy jest prosta i w barwach naturalnych (biel, drewno, kamień). Umywalka czy toaleta mogą być zarówno prostokątne, jak i owalne, ale pamiętaj, by ich kąty zawsze były zaokrąglone, łagodne.

618.70 zł
GROHE Eurostyle New – jednouchwytowa bateria wannowo prysznicowa

455.75 zł
GROHE Eurostyle New – jednouchwytowa bateria umywalkowa

465.94 zł
GROHE Euro Ceramics – umywalka podwieszana
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Hydrofilowa warstwa GROHE PureGuard, zapobiegająca przywieraniu zabrudzeń
Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight
Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight
Powierzchnia pokryta jonami srebra o właściwościach bakteriobójczych

857.19 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria bidetowa

806.79 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa

799.00 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria podtynkowa do obsługi 2 wyjść wody
Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa chromu GROHE StarLight
Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa chromu GROHE StarLight
Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa chromu GROHE StarLight
Stylowy, organiczny design podkreślony przez matową powłokę SuperSteel
Stylowy, organiczny design podkreślony przez matową powłokę SuperSteel
Stylowy, organiczny design podkreślony przez matową powłokę SuperSteel
Perlator na przegubie kulowym, dający możliwość zmiany kąta padania strumienia wody
Regulowany perlator Aquaguide, dający możliwość zmiany kąta padania strumienia wody
Łazienka w stylu skandynawskim da Ci wszystko, co potrzebne, by poczuć się przytulnie w swoich czterech kątach. Natura, która daje poczucie harmonii, ciepło domowego ogniska i minimalna liczba dodatków, która nie przytłacza domowników. Czy to styl dla Ciebie? Tego nie wiemy, ale jeśli tylko się na niego zdecydujesz, mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w stworzeniu spójnej aranżacji.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego