Styl skandynawski chyba nigdy się nie zestarzeje. Co więcej, on ewoluuje! Jednym z najczęściej wspominanych ostatnio trendów – nie tylko w designie – jest hygge. Ale co to właściwie znaczy i jak powinno wyglądać mieszkanie w stylu hygge?
Hygge znaczy przytulność
Skandynawowie wiedzą co dobre. Na co dzień starannie dbają o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i ogólne dobre samopoczucie. Wiedzą też, że to, w jakim wnętrzu mieszkamy, ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy! Dlatego dość surowy, a mimo wszystko uwielbiany, styl skandynawski zrodził dwa nowe trendy dla zgoła zupełnie innych ludzi – lagom dla minimalistów i hygge dla miłośników relaksu. Dziś zajmiemy się tym drugim – w sam raz na nadchodzącą zimę!
Hygge z języka duńskiego tłumaczy się po prostu jako przytulność. Jednak w szerszym rozumieniu hygge oznacza szczęście, oddawanie się przyjemnościom i relaksowi. Podobno jest to sekret szczęśliwego życia Skandynawów, którzy zupełnie nie przejmują się chłodnym i deszczowym klimatem. W czasie brzydkiej pogody zbierają się w urokliwych pubach i we własnych domach, by spędzać czas na przyjacielskich rozmowach.
Jakie jest mieszkanie w stylu hygge?
Przede wszystkim – wygodne. Podstawą skandynawskiego designu oraz stylu urządzania wnętrz, jest wysoka jakość zastosowanych materiałów i produktów, która przekłada się też na równie cenioną ekologię. Ale żadna z tych cech, gdy w grę wchodzi hygge, nie jest tak ważna jak atmosfera! Dobrze urządzone wnętrze powinno być przyjemne, tworzyć rodzinną i przytulną atmosferę, która pozwoli się w pełni zrelaksować. W salonach nie brak wygodnych foteli, miękkich koców i poduszek, zaś najważniejszym elementem kuchni jest duży stół zdolny pomieścić wszystkich domowników i gości. Bo w filozofii hygge ceni się relacje międzyludzkie.
Kuchnia w stylu hygge – wnętrze dla całej rodziny
Dobrze zaprojektowana kuchnia w duchu filozofii hygge nie musi być duża, ale koniecznie musi znaleźć się w niej miejsce na stół. Codzienne wspólne śniadania, obiady czy kolacje, są tym, co wprowadza harmonię i radość w rodzinne życie. Wobec tego nawet w najmniejszej kuchni – np. w bloku – spróbuj wygospodarować przestrzeń, w której będzie można wygodnie zjeść posiłek i wypić kawę.
Co jeszcze powinna mieć hygge-kuchnia?
Mieszkanie w stylu hygge, tak jak i kuchnia, powinno spełniać kilka warunków:
- Naturalne materiały – zamiast stołu ze szklanym blatem wybierz drewniany i przykryj go lnianym obrusem. Do tego wazon świeżych, polnych kwiatów i już jest hygge!
- Ekologiczne rozwiązania – w tej filozofii ważna jest jedność z naturą, o której pisaliśmy już przy okazji ogrodów, dlatego powinno się inwestować w sprzęty o najwyższej klasie ekonomicznej oraz inne rozwiązania, które pozwalają dbać o środowisko (np. urządzenia zapewniające wodę filtrowaną z kranu).
- Porządek – zarówno w szufladach, szafkach, jak i na wierzchu. Zainwestuj w organizery, pojemniki i pudełka, aby wygodnie poukładać wszystko to, co jest ci potrzebne. Na blatach zostaw tylko to, co… ładne! Mikser na kuchennym blacie nie pomoże ci się zrelaksować, a tylko przypomni o niewygodzie związanej z jego czyszczeniem.
- Tkaniny i miękkość – aby mieszkanie w stylu hygge było naprawdę przytulne, skorzystaj z mocy, jaką dają tkaniny i futra (choćby sztuczne). Powieś miękkie zasłony, surowe fotele przykryj narzutami w roślinne wzory, w kuchni rozłóż ładne ściereczki, a na krzesłach ułóż miękkie poduszki lub siedziska z futerka.
- Brak rozpraszaczy – coraz więcej osób rezygnuje z telewizora w salonie (a tym bardziej w kuchni!) i jeśli chcesz być hygge, warto do nich dołączyć. Komputer i telefon ustaw w osobnej strefie mieszkania, poświęconej pracy, a do salonu wnieś więcej piękna – w postaci np. obrazów, rzeźb czy nawet wzorzystych poduszek!
Zobacz piękne kuchnie w stylu hygge i znajdź inspirację!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego