[TOP 5] Firanki do kuchni i nie tylko, czyli 5 pomysłów na ozdobę okna!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Czerpiąc z zachodnich stylów urządzania wnętrz – prostych i nowoczesnych – coraz częściej także w polskich mieszkaniach zasłonki i firanki do kuchni odchodzą do lamusa. Decyzja o ich wyborze zależy od stylu naszego wnętrza, a także funkcji, jaką pełnić ma tkanina w kuchennym oknie. Sprawdź pomysły na 5 ozdób twojego okna – zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Firanki do kuchni nie muszą być nudne!

Jeśli nie przekonuje cię okno całkowicie pozbawione firanki czy zasłony, ale jednocześnie uważasz firanki do kuchni za przeżytek, pamiętaj – tkaniny w oknie nie muszą być nudne! Możesz na przykład zdecydować się na firankę do kuchni w formie frędzli – ręcznie plecioną np. ze sznurka czy tkaniny.
 

 

Baldachim w kuchni – przenieś się do francuskiej kawiarni

Jeśli atmosfera portugalskich, włoskich czy francuskich kawiarni zainspiruje cię wystarczająco do tego, by w swojej kuchni przemycić co nieco z ich klimatu, zdecyduj się na… baldachim! Spełnia on nie tylko funkcję ochrony wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także pełni rolę dekoracyjną. Wybór tkaniny zależy tylko i wyłącznie od ciebie.
 

 

Rustykalny klimat w kuchni, czyli okiennice w oknach

Okiennice w stylu retro to ciekawa alternatywa dla firanek do kuchni. Nadają one wnętrzu niepowtarzalny, swojski klimat. Drewniane okiennice wewnętrzne skutecznie zahamują przepływ promieni słonecznych do wnętrza, ustrzegą kuchnię przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, mogą stanowić także barierę akustyczną wyciszająca pomieszczenie. Przede wszystkim jednak są one oryginalną dekoracją.
 

 

Zazdrostki – optymalne rozwiązanie w każdej kuchni

Wygodnym rozwiązaniem do zastosowania w kuchennym oknie są zasłonki lub firanki zawieszane na karniszu zamontowanym w połowie wysokości okna, czyli tzw. zazdrostki. Dzięki tego typu zasłonom możesz swobodnie regulować światło wpadające do pomieszczenia, a także zasłaniać je np. wieczorami, kiedy w kuchni pali się światło. Dzięki zazdrostkom osoba przebywająca w kuchni widzi, co dzieje się na zewnątrz, jednocześnie osoby znajdujące się po drugiej stronie okna nie widzą kuchennej krzątaniny. Górę okna, nad zazdrostkami, możesz ozdobić np. subtelnym witrażem.
 

 

Przyprawnik w oknie, czyli maksimum oryginalności

Zamiast firanek, zasłon czy okiennic możesz zdecydować się na zupełnie niekonwencjonalny sposób ozdoby twojego kuchennego okna. Na panelach zamontowanych poziomo w oknie umieścisz np. doniczki ze świeżymi ziołami. Takie rozwiązanie to nie tylko metoda na przyciemnienie pomieszczenia czy ochronę przed spojrzeniami sąsiadów, ale także prosty sposób na poręczny przyprawnik.
 

 

Wybór ozdoby kuchennego okna nie zamyka się tylko w dwóch możliwościach – tradycyjnej firanki lub całkowitego pozbawienia okna jakichkolwiek zasłon. Na szczęście istnieją alternatywny dla tych dwóch, skrajnych rozwiązań. Możesz także wymyślić własny, autorski sposób na dekorację kuchennego okna.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: