Kontener mieszkalny – dom przyszłości?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kontenery mieszkalne wcale nie muszą kojarzyć się tylko z tymczasowością i przestrzenią przearanżowaną ze starych magazynów. Sprawdź, czym są kontenery mieszkalne i co sprawia, że mogą to być ciekawe, modernistyczne propozycje mieszkaniowe.
 

Co to jest kontener morski – późniejszy kontener mieszkalny?

Kontenery to skrzynie bardzo dużych rozmiarów, które służą do transportu drobnicy na statkach transportowych – kontenerowcach. Ze względu na przeznaczenie i budowę mogą mieć różne wymiary. Do najpopularniejszych należą kontenery:

  • general purpose „dry van” – uniwersalne, ogólnego przeznaczenia,
  • high cube – o podwyższonej wysokości,
  • high cube palletwide – o podwyższonej wysokości i szerokości – przystosowany do przewozu europalet,
  • temperature controlled – o kontrolowanej temperaturze.

 

 

Najczęściej spotykana długość kontenera to 20 stóp, ale są również takie o długości 30, 40 i 45 stóp
 

Stopa – jednostka miary. 1 stopa to przybliżona długość ludzkiej stopy, czyli 30,48 cm.

 
Wymiary kontenera 40 stopowego: 2,43 m (szerokość zewnętrzna), 12,1 m (długość zewnętrzna) 2,43 m (wysokość zewnętrzna). Taki kontener może być bez problemu zaadaptowany na niewielki kontener mieszkalny. Jeśli potrzebujesz więcej przestrzeni, to rozwiązaniem będzie modułowa zabudowa kontenerowa.
 

Szukasz praktycznych i pięknych rozwiązań do twojego mieszkania? Zapoznaj się z naszymi artykułami o: bateriach kuchennych Grohe z wyciąganą wylewką, białych kuchniach w stylu angielskim i o małej łazience z wanną w bloku. Dowiedz się więcej o inspiracjach dla łazienki i zadbaj o swoje wnętrza!

Do czego najczęściej służy budownictwo kontenerowe?

Kontenery mieszkalne są zazwyczaj wykorzystywane jako domki letniskowe na działkach, stawia się je jako tymczasowe pomieszczenia dla pracowników, np. na placach budowy. Ze względu na krótki czas potrzebny do postawienia modułowej zabudowy kontenerowej, wykorzystuje się je przy inwestycjach, które wymagają szybkiego czasu realizacji. Mogą być zatem domami tymczasowymi dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi lub zawalenia się dotychczasowego budynku mieszkalnego.
 

 

Z czego zrobione są kontenery mieszkalne?

Kontenery zbudowane są ze stalowej ramy obłożonej profilami wykonanymi z usztywnionej, ocynkowanej blachy, wypełnionej materiałem izolacyjnym. Do ocieplenia kontenerów wykorzystuje się wełnę mineralną i izolację poliuretanową. Zewnętrzna warstwa kontenerów jest powleczona warstwą antykorozyjną, aby ściany nie przeciekały podczas deszczu.
 

 
Wnętrze kontenera mieszkalnego możesz zaprojektować wedle własnych potrzeb, gdyż stawiane wewnątrz ścianki wykonane są z płyt wiórowych lub kartonowo-gipsowych.
 

Gdzie można stawiać domy z kontenerów?

Gotowy kontener można postawić tylko na podłożu, które jest stabilne. Dla dobrego posadowienia domu należy wykonać stopy fundamentowe. Wykonanie takich stóp jest tańsze niż kładzenie fundamentów pod cały budynek.
 

Stopy fundamentowe są to punktowe fundamenty stawiane w miejscach, na których będą oparte słupy fundamentowe. W te punkty podparcia wylewa się beton lub żelbet zbrojony, aby zminimalizować pracę gruntu na bryłę kontenera.

Instalacje użytkowe w kontenerach mieszkalnych

Kontenery morskie można bez większych problemów przekształcić na kontenery mieszkalne. Do zabudowy tego typu rekomendowane jest ogrzewanie elektryczne. Wszystkie instalacje (wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna, ale również wentylacja, klimatyzacja czy rekuperacja) bez problemów montowane są wewnątrz kontenera. Najczęściej zajmuje się tym ekipa budowlana, która stawia cały kontener.
 

 
Ponadto, firmy budowlane wyspecjalizowane w zabudowie kontenerowej wykonują projekty budowlane całych modułów, przygotowują dokumentację, mogą również zdobyć pozwolenie na postawienie kontenera.
 

Czy kontenery mieszkalne mają szansę stać się domami przyszłości?

Wnętrze kontenera mieszkalnego można zagospodarować i urządzić w naprawdę ciekawym stylu. Za punkt wyjścia dobrze jest obrać świadomość, że może to być nowoczesne, modernistyczne mieszkanie, a nie tylko tymczasowe lokum. Wykonanie zabudowy kontenerowej lub modułowej zabudowy kontenerowej, a także wykończenie wnętrza można zlecić specjalistycznej firmie. Fachowcy w tej dziedzinie dobrze orientują się jak stworzyć i wykonać przytulne wnętrze na niewielkiej przestrzeni.
 

 
Modułowość zabudowy oraz fakt, że mieszkanie stawiane jest z gotowych elementów pozwala myśleć o tym, że mogą to być domy przyszłości. Nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby modułowy dom składał się z pięter lub był zbudowany z elementów, które połączone są ze sobą, jak klocki, w najbardziej wymyślnej konfiguracji. W poszczególnych modułach kontenerów możesz wstawiać przeszklone ściany lub sufity, które pozwolą nadać bryle nowoczesnego charakteru.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-01-28 12:37:14
LukasSZ
Coraz więcej firm specjalizujących się w budownictwie modułowym wchodzi właśnie w oferowanie domów z kontenerów i adaptacje wnętrz kontenerów, dodatkowo powstał fajny kanał na YouTube w tym temacie „Odskocznia” polecam amatorom takiego budownictwa :)