Łazienka retro – jak ją urządzić i wyposażyć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Aranżacja łazienki w stylu retro lub vintage to modny, ale wciąż oryginalny pomysł. Jakie wyposażenie i armatura pozwolą przenieść naszą łazienkę w romantyczną przeszłość? Zobaczcie nasze propozycje!

Łazienka retro powinna mieć różnorodne akcenty, które zbudują spójną całość stylizacji. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę i jak dobierać dodatki, aby łazienka retro była piękna i wyrazista, ale nie kiczowata!

Retro umywalka to gwóźdź programu w łazience retro

Retro umywalka to jeden z ładniejszych elementów, który możesz wybrać do stylizowanej łazienki. Umywalka w tym charakterze powinna być wykonana z ceramiki w jasnych kolorach, najlepiej białej, kremowej, lub w bladych, pastelowych odcieniach różu, zieleni, niebieskiego, a nawet żółci. Kształtem powinna być zbliżona do owalu, z prostokątnym obramowaniem, powinna mieć również smukłą podstawę poprowadzoną do samej ziemi, i obrzeża, które stykają się ze ścianą lub nawet na nią nachodzą.

Ceny umywalek retro na nodze są bardzo różne, od ok. 500 zł do 3000 zł.

Wariacji na temat retro umywalek jest naprawdę sporo i możesz wybierać w modelach, które mają np. bardziej geometryczną konstrukcję lub zminimalizowaną podstawę – takie umywalki bardzo dobrze sprawdzą się w połączeniu ze innymi stylami, np. industrialnym, skandynawskim, a nawet nowoczesnym. Sprawdź nasze pomysły na połączenie retro baterii do łazienki z nowoczesną aranżacją.

retro łazienka z umywalką
Retro łazienka z umywalką
Zaczerpnij Inspiracje dla łazienki z naszej strony Grohe! Znajdziesz tutaj garść pomysłów na wykończenie łazienki i dowiesz się np., jak przeprowadzić montaż stelażu podtynkowego, jak urządzić pralnię oraz, czy łazienki z prysznicem bez brodzika są funkcjonalne!

Retro miska WC ma mocno zabudowaną formę

Oprócz umywalki, w łazience możesz zastosować również inne elementy stylizowanej armatury: toaletę, wannę czy prysznic. Retro miska WC ma bardzo zabudowaną, masywną formę i widoczne połączenie ze zbiornikiem na wodę. Armatura WC występuje przeważnie w kolorze białym i najczęściej jest stylistycznie dopasowany do umywalki.

Ceny kompaktowego WC w stylu retro zaczynają się od ok. 600 zł, a kończą na 6000 .

Retro wanna opiera się na stylizowanych nóżkach

Wanna w łazience retro powinna być ustawiona na nóżkach i najlepiej, jeśli będzie ustawiona nie pod samą ścianą, a bliżej środka pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest niestety możliwe tylko w dużych łazienkach lub pokojach kąpielowych. Retro wanny mają pięknie wyprofilowane kształty – są owalne, smukłe i wyższe z jednej strony, aby można było w nich wygodnie leżeć, ale również siedzieć. Wanny w stylu retro mogą być wykonane z różnych materiałów: ceramiki, aluminium czy nawet miedzi.

Ceny wanien w stylu retro są bardzo zróżnicowane i można powiedzieć, że zaczynają się od 900 zł. Górna granica ceny zawieszona jest bardzo wysoko i kończy się na 50 000 zł.

Aranżacja łazienki w stylu retro. Wybieramy płytki i kolory

Poza odpowiednio dobraną stylistycznie armaturą, łazienka retro również oddaje swój charakter poprzez odpowiednio dobrane kafle. Mowa tutaj zarówno o ich kształcie, jak i kolorze. Najbardziej charakterystycznym trendem będą tutaj biało-czarne kafle położone w szachownicę lub inny geometryczny wzór. Kafle mogą być kwadratowe, prostokątne lub w kształcie wielokątów równoramiennych. Zdecydowanie bardziej do tego stylu pasują kafle o wymiarach mniejszych lub średnich, niż płytki o naprawdę dużych formatach.

Ciekawą wariacją na temat retro trendu w kolorystyce łazienki kafle w dominującym kolorze, odcięte od białej ściany wyraźną, poziomą linią. Dzięki temu zabiegowi stylizacyjnemu odnosi się wrażenie, że wszystko, co znajduje się poniżej linii kafli, zanurzone jest w kolorowej wodzie.

Vintage i retro dodatki do łazienki

Łazienka w stylu retro zawdzięcza swój styl również detalom. Dobierz je odpowiednio, a całe wnętrze zyska na klasie i stylu. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ich ilością, ponieważ przeładowana dekoracjami łazienka nabierze charakteru retro kiczu!

łazienka retro - akcesoria
Akcesoria do łazienki retro

Aranżacja małej łazienki retro? Lustereczko prawdę ci powie!

Zamykane, skrzynkowe lustra są nie tylko piękne, ale i funkcjonalne, gdyż można obejrzeć się w nich pod różnymi kątami. W niektórych modelach luster możesz wybrać opcjonalną szafkę pod spodem, co dodatkowo pozwoli dobrze zorganizować przestrzeń w łazience.

Oprócz skrzynkowych, możesz wybierać w klasycznych lustrach bez obramowań, ale za to pięknym prowadzeniem konturu zewnętrznego.

łazienka retro - lustro
Aranżacja łazienki w stylu retro

Duże słoje do łazienki vintage? Oczywiście!

Dodatkami, które nadadzą łazience w stylu retro odpowiedniego charakteru, z pewnością będą szklane pojemniki do przechowywania kosmetyków i bibelotów. Tutaj, im większy słój, tym bardziej wyrazisty efekt wizualny! Pięknie wyglądają klasyczne, geometryczne żłobienia na szkle lub zabarwienie na mlecznobiały odcień.

Retro aranżacja łazienek nie obejdzie się bez lamp!

Pięknym wykończeniem retro łazienki są stylizowane, eleganckie lampy. Postaw na proste, owalne klosze o mlecznym zabarwieniu lub na całkowicie przezroczysty materiał lamp. Ważne, aby wielkość kloszy była dopasowana do wymiarów łazienki tak, aby nie przytłoczyły one swoimi gabarytami całego wnętrza.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: