Styl industrialny, czyli jaki?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Nie musisz mieszkać w budynku o ogromnej powierzchni, by czerpać z cech stylu industrialnego podczas urządzania swojego wnętrza. Poznaj nasze wskazówki!

Moda na industrialny styl urządzania wnętrz do Europy przybyła zza oceanu, a w Polsce pierwsze lofty pojawiły się w XIX wieku w Łodzi. Loft (z ang.) – czyli poddasze lub strych – to duża przestrzeń o wysokiej kondygnacji. Sprawdź, czym charakteryzuje się styl industrialny i jak przemycić jego elementy do swoich czterech ścian!

Styl industrialny inspirowany fabryką

Inspiracją dla powstania stylu industrialnego były przedwojenne budynki fabryczne – ich wygląd i pełniona przez nie funkcja użytkowa. Dlatego właśnie industrialne lofty to pomieszczenia przestronne, otwarte i o wysokich kondygnacjach. Ich wysokość zazwyczaj jest nie mniejsza niż 4 metry, dlatego często dobudowuje się w nich antresole. Tego typu przestronne wnętrza charakteryzują się też ogromnymi oknami, oczywiście pozbawionymi firanek. Industrialne mieszkania nawiązują do klimatu i charakteru dawnych fabryk, stąd też nierzadko w tego typu przemysłowych wnętrzach spotkać można wiszące u sufitu kable czy odkryte instalacje, nieotynkowane ściany czy filary, a także betonowe i metalowe elementy wykończenia wnętrza (na rynku istnieją płytki imitujące beton i metal).
 

 

Przemysłowość i surowość

Wielkie przestrzenie, ograniczona liczba ozdób i dodatków, chłodne barwy (czyste biele i szarości), a także surowość wykorzystywanych w industrialnym wnętrzu materiałów (beton, kamień, szkło czy metal) – wszystko to sprawia, że industrialne wnętrza są chłodne i surowe. Przytulnego charakteru można dodać im, przełamując chłodne biele np. błękitem, piaskowym brązem czy odcieniami ciemnych żółci, a także decydując się na dodatek cegły, np. w postaci ścianek czy wysp kuchennych.
 

 

Jakie meble i dodatki w stylu industrialnym?

Przemysłowy styl postuluje minimalizm. We wnętrzach tego typu stosuje się więc niewiele mebli, ale za to oryginalnych i dużych. Stawia się także na ich surowość i eklektyzm, czyli łączenie ze sobą elementów kilku stylów. Urządzając mieszkanie w duchu przedwojennych fabryk, należy także zrezygnować z nadmiaru dodatków, a jeśli już są używane, to tylko w formie prostych przedmiotów lub grafik naściennych, przedstawiających rysunki techniczne czy konstrukcyjne.
 

 

Styl industrialny – jak prosto urządzić wnętrze?

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na mieszkanie w pofabrycznym budynku lub na przestronnym strychu czy poddaszu, a pragniesz przemycić cechy stylu industrialnego do swojego wnętrza, zastosuj się do kilku wskazówek:

  • Używaj chłodnych barw (najlepiej bieli), które optycznie powiększą, poszerzą i wydłużą przestrzeń;
  • Zrezygnuj z nadmiaru dodatków i ozdób. Jeśli chcesz udekorować wnętrze, postaw np. na proste przedmioty lub grafiki przedstawiające rysunki techniczne i konstrukcyjne. Możesz także kupić;
  • Stosuj lustra, nawet takie o dużych powierzchniach – skomponują się one z minimalistycznym wnętrzem, a dodatkowo powiększą optycznie pomieszczenie, sprawiając wrażenie głębi;
  • Sprzęty układaj na jednym poziomie – dzięki temu uzyskasz wrażenie prostoty, symetrii, porządku i przestrzeni;
  • Stosuj się do zasady: minimum mebli, maksimum prostoty. Zdecyduj się na meble duże i oryginalne, łącz style;
  • Pamiętaj o wykorzystywaniu surowych materiałów: betonu, kamienia, szkła, a także cegły.
  • Industrialnego charakteru nadasz wnętrzom stosując przemysłowe dodatki: metalowe lampy czy reflektory, szklane wazony itp.

O stylu industrialnym mówi się, że to estetyka minimalistyczna, surowa, niedostępna, a nawet sterylna. Nie będzie więc dobrym rozwiązaniem dla każdego. Z pewnością jednak mieszkanie w stylu industrialnym przypadnie do gustu osobom, które lubią porządek i czystość.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-08-19 16:25:30
Justyna
Piękne zdjecia. Ja sie zastanawiam nad łazienka w stylu industrialnym. Czytalam,ze pasuje do małych pomieszczeń Ktoś aranżował taka?
2016-12-27 22:19:54
Honorata
U nas w salonie na ścianach króluje struktura betonu, efekt jest świetny, myślałam, że bedzie wydawalo się, że jest chłodno, ale nie zdecydowanie jest przede wszystkim ciekawie.