[Nowy rok, piękniejsze wnętrza] 5 sposobów na metamorfozę salonu!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wraz z końcem roku nadchodzi czas na stworzenie długiej listy postanowień noworocznych. Jednym z podpunktów może być remont i rearanżacja domu lub mieszkania. Jednak nie każdy ma czas lub możliwości, by przeprowadzić gruntowny remont. W tej części nowego cyklu Nowy rok, piękniejsze wnętrza zdradzamy, jak szybko i niewielkim kosztem wykonać metamorfozę salonu!

Malowanie ścian w salonie – może warto przemalować tylko jedną?

Zestawienie dwóch kolorów na ścianie jest często stosowanym zabiegiem. Wymaga on jednak doboru odpowiednich odcieni – najczęstszym błędem jest stosowanie mocnych kolorów, które kontrastują ze sobą, co sprawia, że wydają się one jeszcze bardziej jaskrawe. Z pomocą przychodzi paleta barw. Jak z niej korzystać?
 

 
Barwy leżące koło siebie na palecie będą się harmonizować. Kolory pochodne dla bazowego sprawią, że salon nabierze głębi i wprowadzi delikatną, harmonijną i elegancką zmianę.
 

 
Jeśli jednak chcesz skontrastować kolory w salonie – sięgaj po kolory umieszczone po przeciwnych stronach koła barw. Pamiętaj jednak, by wybierać warianty o delikatniejszym nasyceniu, dzięki czemu metamorfoza salonu nie będzie męczyć wzroku domowników.
 

 

Niezależnie od tego, czy zmieniasz kolor ścian czy tylko dodatków, warto wykorzystać moodboard, dzięki któremu łatwiej będzie uzyskać spójność w aranżacji. Jest to tablica, na której tworzy się kolaż ze zbioru kolorów, materiałów i zdjęć. Przedstawia to ogólny efekt planowanej metamorfozy salonu.

Poduszki i inne miękkie dodatki są potężną bronią aranżacji salonu

Poduszki dekoracyjne i koce potrafią całkowicie odmienić wnętrze. Sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne, a co za tym idzie chętniej spędza się w nim czas. Jakie rozmiary poduszek dekoracyjnych będą najlepsze? Przy kanapie o standardowej wielkości wystarczy wybrać poduszki o wymiarach 45×45 cm i większych – mniejsze poduszki będą niewidoczne. Przy większych kanapach polecamy sięgać po poduszki o wymiarach 60×60 cm lub 70×70 cm. Natomiast poduszki poniżej 40×40 cm sprawdzą się na fotelach lub kanapach o niskim zagłówku. Z ilością i wielkością poduszek można eksperymentować na wiele sposobów, np. poprzez zestawienie wzorzystych poduszek z gładkimi materiałami. Wybierając same wzorzyste poduszki, sięgaj po różne wielkości wzorów, przez co będą się one dopełniać, a nie kontrastować ze sobą.
 

 

Odpicuj stare meble

Jeśli w salonie dominują stare i nudne meble, warto pomyśleć o ich tuningu. Można tego dokonać poprzez pomalowanie półki na książki w kilku kolorach. Zwykły regał można pomalować tylko od wewnątrz kolorem pochodnym do bazowego. O metamorfozach mebli pisaliśmy już w artykułach o okleinie meblowej i postarzaniu mebli metodą DIY do przerobienia mebli na styl shabby chic.
 

 

Metamorfoza salonu z abstrakcją na ścianie

Obrazy do salonu mogą przybierać różną postać. Najczęściej mają one motywy roślinne, zwierzęce lub geometryczne. Można jednak zdecydować się na samodzielnie wykonany obraz w postaci kolorowej abstrakcji. Dzieło oderwane od rzeczywistości może działać pobudzająco na kreatywność domowników, warto zatem włączyć ich do zabawy stworzenia ozdoby ściennej.
 

 

Inne ozdoby ścienne

Fani niestandardowych aranżacji mogą zachwycić się fototapetami 3D, które będą dominującą ozdobą salonu. Ważne, by trójwymiarowa tapeta była jedyną dużą ozdobą pokoju.
 

 
Można również pokryć jedną ze ścian farbą tablicową, na której będzie można rysować i pisać kredą. Świetną alternatywą dla farby tablicowej są naklejki, które ją imitują. Są one samoprzylepne i dostępne w wielu modnych i zachwycających wariantach.
 

 
Pomysły na dekoracyjne wzory na ścianę mogą przybierać wiele form, które skutecznie zakryją wszelkie mankamenty powierzchni. Są nimi niewielkie nierówności pomieszczenia, plamy z kawy zaschnięte na ścianie lub dysproporcje między wysokością a szerokością wnętrza. Istnieje wiele sposobów na to, by metamorfoza salonu zakończyła się ogromnym sukcesem. A jakie są wasze sprawdzone metody na odświeżenie wnętrza?
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: