Drewniany domek dla dzieci i nie tylko, czyli 3 pomysły na przydomowy plac zabaw

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jeśli masz i dzieci, i ogród koniecznie musisz zadbać o plac zabaw! Od pewnego czasu największym hitem jest drewniany domek dla dzieci, ale są też inne, równie kreatywne, sposoby na przydomowe miejsce zabaw.

Dlaczego plac zabaw jest potrzebny?

Kiedy dziecko się rozwija, dobrze jest, gdy może dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. A żadne zajęcia sportowe po lekcjach czy długie spacery, nie zastąpią swobody, którą dziecko zyskuje mając przy domu własny plac zabaw, na który może wychodzić w dowolnej chwili, a w nim drewniany domek dla dzieci. Planując wygląd ogrodu, zwykle dorośli myślą raczej o jego estetyce i o swoich potrzebach, a rzadziej o tym, by stworzyć oddzielną przestrzeń dla dziecka. Warto ją jednak uwzględnić, bo to prosty sposób na zachęcenie pociechy do aktywności fizycznej przez zabawę i pobudzenie jej kreatywności.

Drewniany domek dla dzieci – jakie są jego zalety?

Coraz popularniejsze są małe domki ogrodowe, wzorowane na prawdziwych domach czy małych altankach. Podstawową zaletą, którą ma drewniany domek dla dzieci, jest to, że można się w nim bawić niezależnie od pogody. Nawet gdy pada deszcz lub jest po prostu zimno, domek nadal stanowi atrakcję – może nawet większą niż podczas pięknej pogody – bo można się w nim schować i bawić bez przeszkód.

Pomalowany w żywe kolory i z prawdziwymi drzwiami oraz oknami, drewniany domek dla dzieci to miejsce, w którym może rozwijać się wyobraźnia dziecka. Może on być miejscem zabawy z kolegami w dom, do którego misie wpadają na herbatkę, może stać się też posterunkiem szeryfa na Dzikim Zachodzie lub kryjówką poszukiwaczy skarbów. To, co dziecięca wyobraźnia może zrobić z prostym drewnianym domkiem jest imponujące!
 

 

Drewniany domek dla dzieci czy plastikowy?

Przyglądając się cenom drewnianych domków dla dzieci, można zacząć się zastanawiać, czy nie byłoby bardziej ekonomicznym rozwiązaniem kupienie plastikowego domku. I rzeczywiście, drewniany domek dla dzieci w najprostszej wersji kosztuje ok. 600 zł, a za te najbardziej kreatywne – ze zjeżdżalnią, piętrem, na podwyższeniu z pali itp. – trzeba zapłacić nawet do 10 000 zł. W porównaniu, plastikowy domek dla dziecka kosztuje od 200 do 1000 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe różnice.

Drewniany domek dla dzieci:

 • zamontowany na stałe i stabilny,
 • duży, a więc przystosowany dla dzieci w wieku od 3 do nawet kilkunastu lat,
 • wyposażony w dodatkowe zabawki: drabinki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe,
 • przypomina prawdziwy dom, z otwieranymi oknami i drzwiami,
 • można go dowolnie pomalować,
 • jest trwały i łatwo go odnowić,
 • dzieci poniżej 3 roku życia wymagają nadzoru osoby dorosłej,
 • droższy.

Plastikowy domek dla dzieci:

 • przenośny i lekki, ale też niestabilny – łatwo go przewrócić,
 • bardzo mały – przystosowany dla dzieci poniżej 3 lat,
 • w jaskrawych kolorach – często kilku na raz, które są atrakcyjne raczej dla młodszych dzieci,
 • brak dodatkowych zabawek dla starszych dzieci,
 • bezpieczny, przez zaokrąglone krawędzie i brak ruchomych elementów,
 • uszkodzonego nie da się naprawić, trzeba kupić nowy,
 • relatywnie tani.

Ostatecznego wyboru warto więc dokonać kierując się wiekiem i potrzebami dziecka, nie zaś ceną. Przy czym warto pamiętać, że drewniany domek dla dzieci, to inwestycja na wiele lat i jeśli będziemy o niego dbać – impregnować raz do roku i odmalowywać od czasu do czasu – to może posłużyć nie tylko naszemu dziecku, ale też i kolejnym pokoleniom!
 

 

Co warto mieć poza drewnianym domkiem dla dzieci?

Innym sposobem na zachęcenie dzieci do zabawy na dworze, jest przygotowanie im kreatywnego placu zabaw ze sportem w tle. Już prosta huśtawka działająca na zasadzie dźwigni, może być ciekawym pomysłem na wciągnięcie dziecka w zabawę, która usprawni pracę jego mięśni, a przy okazji nauczy współpracy z rówieśnikami. Podobnie działa również rzecz tak banalna, jak równoważnia. Wbite obok siebie pieńki lub ułożone w zygzaki deski na podwyższeniu, w wyobraźni dziecka łatwo zmienią się w poligon do testowania swojej sprawności fizycznej i zdrowej rywalizacji z kolegami. Przy okazji, dobrze wyćwiczony zmysł równowagi przyda się podczas nauki jazdy na rowerze i nie pozostaje bez wpływu na prawidłową postawę dziecka.

Podobnie działają inne zabawki, które mogą kojarzyć się z wojskowym torem przeszkód. Liny do wspinania się, kółka do podwieszania, drążki do fikołków i małe, dostosowane do dziecka ścianki wspinaczkowe, to jednocześnie wyzwanie, zabawa i solidna dawka zdrowego ruchu!
 

 

A co dla najmłodszych dzieci?

Dzieci, które ze względu na wiek jeszcze wolą bardziej statyczną zabawę i są za małe na duże urządzenia i instalacje, najbardziej ucieszą proste zabawki w kreatywnych odsłonach.

Absolutną podstawą na placu zabaw dla małego dziecka jest piaskownica. Ale nie musi to być nudna kupka piasku czy tradycyjna ramka z desek. Warto poszukać nowego sposobu na piaskownicę dla dziecka i zrobić ją na przykład… w łódce! Niewielka stara łódka świetnie sprawdzi się jako piaskownica, bo dzięki wysokim burtom zapobiegnie rozsypywaniu się piasku po ogrodzie, a na dodatek jest już wyposażona w ławeczki do siedzenia, z których może skorzystać dziecko. Innym pomysłem jest kompaktowa piaskownica w starej oponie od traktora lub po prostu dobudowanie ładnego daszku z ozdobami, który doda tradycyjnej piaskownicy trochę więcej uroku.

Na placu zabaw dla małych dzieci nie może też zabraknąć huśtawek – np. takich, które przypominają konika i dają tym samym więcej radości z zabawy – a także zjeżdżalni! Zwykle rodzice obawiają się, że małe dziecko korzystając samodzielnie ze zjeżdżalni, wypadnie z niej i zrobi sobie krzywdę. Jest na to prosty sposób! Planując ogród, zadbajmy o to, by w miejscu placu zabaw dla dzieci, była niewielka górka. Ułożona na jej zboczu zjeżdżalnia będzie w pełni bezpieczna! Taka zjeżdżalnia jednocześnie jest pochylona i leży na ziemi, więc dziecko nie musi się na nią wspinać po drabince i jeśli nawet z niej wypadnie, to i tak po prostu przetoczy się na miękką trawę.
 

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: