Szopka bożonarodzeniowa – poradnik DIY krok po kroku

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Rodzinne spotkania i wspólne celebrowanie posiłków z pewnością sprawią, że miła atmosfera świąt rozgości się w twoim domu. Święta nabiorą wyjątkowego charakteru, jeśli zadbasz o piękne ozdoby i dekorację wnętrza. Sprawdź nasze propozycje na proste i efektowne projekty DIY i zaproś swoich najbliższych do wspólnego wykonania szopki bożonarodzeniowej!

Szopka bożonarodzeniowa – jakie postacie powinna zawierać?

Szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej i w domach przeważnie stawiana jest pod choinką – jako część świątecznej dekoracji lub eksponowana jest na stole, regale lub oknie.
 

 

Zapoznaj się naszymi nowościami ze strony Strefa Grohe Radzi i zaplanuj noworoczny remont mieszkania! Poczytaj również o najlepszej kawiarce, roślinach dla kota oraz propozycjach na piękną wannę z zasłoną!

 
Szopki bożonarodzeniowe mogą obrazować moment narodzin Jezusa i ograniczają się wtedy do pokazania tylko tych trzech postaci:

 • małego Jezusa,
 • Marii,
 • Józefa.

 

 
W szopkach bardziej rozbudowanych, odzwierciedlony zostaje moment przybycia pasterzy i Trzech Mędrców. Szopki kościelne są zdecydowanie bogatsze w ilość elementów i często nawiązują do tradycji lokalnych, ja np. szopka krakowska czy szopka neapolitańska. Szopka neapolitańska to odmiana szopki bożonarodzeniowej z Neapolu. Przeważnie wykonywana jest z malowanej terakoty, a jej tłem jest architektura i krajobraz Neapolu. W szopce neapolitańskiej znajdują się postacie np. rzemieślników, kaletników, winiarzy, bednarzy pokazanych przy swoich warsztatach.
 

Czy wiesz, że…

w listopadzie 2018 roku, podczas 13. sesji Międzynarodowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na Mauritisie, szopki krakowskie zostały wpisane na tę prestiżową listę? Szopki krakowskie są pierwszą reprezentacją Polski na tej liście.

Szopka bożonarodzeniowa – DIY dla dużych i małych

Zrobienie szopki bożonarodzeniowej może stać się dobrym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu razem z najmłodszymi! Wspólne majsterkowanie pozwoli rozwinąć sprawność manualną dziecka i wpłynie korzystnie na rozbudzenie wyobraźni i poczucia estetyki. Efektem wspólnej pracy będzie piękna szopka, która ozdobi wyjątkowe miejsce w domu.
 

 

Prosta szopka z użyciem zapałek

Często bywa tak, że najprostsze pomysły są strzałem w dziesiątkę. Do zrobienia szopki bożonarodzeniowej wykorzystaj materiały łatwo dostępne lub nawet takie, które już masz w domu! Poniżej przedstawiamy prosty projekt DIY na szopkę z zapałek!
 

 

Materiały potrzebne do wykonania szopki:

 • zapałki: 15-20 opakowań,
 • po dwa kawałki sztywnego kartonu o wymiarach: 10 cm na 15 cm (na dach), 7 cm na 15 cm (na ściany), jeden kawałek kartonu o wymiarach 15 cm na 15 cm (na podstawę).
 • nożyczki,
 • klej do klejenia na ciepło lub klej do drewna,
 • niewielkie deszczułki.

Instrukcja wykonania szopki bożonarodzeniowej

 1. Przygotuj elementy, z których skleisz całość szopki. Kartony na dach i ściany obklej zapałkami. Układaj je jedna przy drugiej tak, aby nie zostawić wolnego miejsca na kartonie. Czynność te powtórz przy obydwu ścianach i dachu szopki. Zapałki układaj tak, aby zawsze kierować główki w jedną stronę. Obklejone kawałki kartonu pozostaw na dwie godziny do całkowitego wyschnięcia kleju.
Ładny efekt uzyskasz, jeśli równomiernie wypalisz wszystkie zapałki. Dzięki temu ściany będą miały ładne cieniowanie. Pamiętaj jednak o tym, żeby zapałki paliły się tylko przez sekundę i zachowały jak największą długość.
 1. Na podstawę szopki przyklej ściany i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
 2. Sklej obie części dachu tak, aby uzyskać kąt rozwarty. Pozostaw dach do wyschnięcia. Jeśli dach nie trzyma się solidnie, to możesz go wzmocnić przez naklejenie listewek biegnących od jednego spadu do drugiego. Możesz również wykonać trójkątne ścianki z zapałek, które umieścisz po dwóch stronach dachu. To powinno ustabilizować konstrukcję.
 3. Przymierz dach do ścian, sprawdź na jakiej wysokości go umieścisz i przyklej klejem.
 4. Postacie do szopki możesz wykonać z modeliny utwardzonej w piekarniku.

Inne pomysły na szopkę bożonarodzeniową DIY

Możesz zainspirować się naszymi propozycjami do własnoręcznego wykonania szopki bożonarodzeniowej lub stworzyć własne, zupełnie nowe projekty DIY, ogranicza cię jedynie wyobraźnia! Z jakiego materiału wykonasz swoją szopkę bożonarodzeniową?

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-11-27 09:07:54
Jana
Fajnie