Już starożytni doceniali relaksacyjne i lecznicze właściwości kąpieli. Rzymskie termy czy japońskie onseny to tylko dwa z licznych przykładów łaźni, które zdobyły uznanie milionów ludzi na przestrzeni dziejów. Do dziś niewiele się zmieniło — wciąż wchodzimy do parującej wody, by pozbierać myśli i odpocząć. Aby kąpiel w wannie była w pełni odprężająca, potrzebna jest jednak odpowiednia atmosfera i kilka dodatków. Jakich? Przeczytaj poniżej!
Kąpiel w wannie z dużą ilością piany
Kąpiel w obłoczkach puszystej piany to ponadczasowy klasyk. Otulające ciało bąbelki delikatnie muskają skórę i skutecznie pomagają odpłynąć w krainę marzeń. Jej zaletą są nie tylko właściwości relaksujące, ale też prostota przygotowania.

Aby wytworzyć jak najwięcej piany, najlepiej użyć maksymalnej mocy strumienia. Bateria, która została dobrze dopasowana do wanny, zapewni taki efekt w kilka chwil. Tylko jak ją dobrać? Przykładowo do wanny wolnostojącej najlepiej wybrać smukłą, wysoką baterię z kolekcji GROHE Essence, zaś z wanną przyścienną lepiej sprawdzi się jeden z wariantów przeznaczonych do instalacji natynkowej, które są dostępne np. w kolekcjach Eurocube lub Concetto.

Zapachy i aromaty
Pachnąca kąpiel w wannie niesie ze sobą wiele zalet, jednak nie każdemu jest dane z nich korzystać. Jeśli na co dzień nie używasz perfum i drażnią cię nawet delikatne zapachy, w wannie raczej nic się nie zmieni. Jeżeli jednak kadzidełka, świece i olejki eteryczne sprawiają ci przyjemność, kąpiel z ich udziałem będzie niebiańska!
Aromaterapia jest znana od wieków. Używane w trakcie zabiegów substancje zapachowe pomagają wywołać różne efekty — od wyciszenia po zastrzyk energii do działania. I tak, aby pobudzić ciało, najlepiej wybrać zapach cytryny, a w uspokojeniu się pomogą m.in. cedr i róża. Jeśli masz problemy z katarem, wybierz miętę i eukaliptus, a jeżeli nie możesz spać — lawendę.

Jak stosować olejki, kadzidełka i świece?
Olejki można dodawać bezpośrednio do wody lub spalać w porcelanowym kominku ogrzewanym świeczką. Z kolei kadzidełka najlepiej ustawić w odległym kącie pomieszczenia, bo ich zapach bywa bardzo intensywny. Świece natomiast pachną dużo delikatniej. Przed zastosowaniem każdej z tych metod należy upewnić się co do sprawnego działania wentylacji.
Gdy już osiągniesz stan relaksu, nie chcesz, aby cokolwiek go zaburzyło. Wanna wyposażona w prostą w obsłudze baterię, w której wszystko jest pod ręką, z pewnością przyczyni się do utrzymania wyśmienitego samopoczucia. Takie doświadczenia zapewnia 4-otworowa bateria GROHE Lineare, wyposażona w słuchawkę prysznicową oraz poręczną wylewkę do umieszczenia na krawędzi wanny.

Coś dla zdrowia
Zdrowotne kąpiele w wannie to nie tylko odpoczynek. To także wyjątkowo przyjemna forma terapii i profilaktyki wielu schorzeń. I wcale nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowiska, aby cieszyć się jej efektami — można zażywać takich kąpieli nawet w domowym zaciszu.

Najpopularniejsze rodzaje kąpieli leczniczych to m.in.:
- borowinowa — dobra na stany zapalne,
- solankowa — pomocna w dolegliwościach mięśni i stawów,
- siarczkowa — pozytywnie wpływa na stan skóry,
- ziołowa — o wielu właściwościach, w zależności od użytych ziół.
Preparaty do kąpieli leczniczych można bez trudu znaleźć w sklepach zielarskich i aptekach.
Jeśli oczekujesz od kąpieli czegoś więcej niż zwykłego odprężenia, bateria podtynkowa GROHE SmartControl spełni twoje oczekiwania. Pozwala na bezkompromisowe połączenie wanny i kabiny prysznicowej, umożliwiając jednoczesne użycie deszczownicy, słuchawki prysznicowej i klasycznej wylewki wannowej. Umożliwia też na ich wygodną obsługę.

Nawilżenie do kwadratu
Kąpiel w wannie z gorącą wodą może wysuszać skórę — jeśli nie dotyczy cię ten problem, zafunduj sobie kąpiel nawilżającą. Możesz, śladem Kleopatry, dolać do wanny 2 litry tłustego mleka lub zainspirować się Greczynkami i dodać do wody porcję oliwy z oliwek. Świetnie sprawdzi się też oliwka kosmetyczna oraz specjalne olejki do kąpieli. Leżąc po szyję w ciepłej wodzie, zapomnisz o wszystkim, co cię trapi, a twoje ciało przyjmie w tym czasie solidną dawkę odżywczych substancji.

Przyjemność dla oka
Kąpiel może być także ucztą dla oczu — takie doświadczenie spodoba się przede wszystkim osobom, które cenią estetykę. Jak ją zaaranżować?
Po pierwsze – świecie. Dużo niewielkich świeczek lub kolorowe świeczniki wypełnione podgrzewaczami utworzą zachwycającą grę świateł na ścianach twojej łazienki.

Po drugie – dodatki. Wsyp do wanny płatki kwiatów i wrzuć musującą kulę, która zabarwi wodę i pozwoli ci poczuć się jak w jacuzzi.
Po trzecie – wykorzystaj możliwości baterii. Niecodzienne doznania estetyczne zapewniają wylewki kaskadowe, dzięki którym możesz mieć w wannie swój mały, prywatny wodospad. Niezwykle estetycznym rozwiązaniem jest także Talentofill GROHE zamontowany w otworze do awaryjnego odpływu. Sprawia on wrażenie, że wanna w magiczny, cichy sposób napełnia się sama.

Najlepsza kąpiel w wannie w zimowe dni
Jeśli zdarza ci się wracać do domu przemarzniętym i przemoczonym, rozgrzewająca kąpiel jest właściwym rozwiązaniem! Przygotowanie takiej kąpieli przypomina trochę przyrządzanie grzańca. W garnku z wodą trzeba przez kilkanaście minut parzyć cynamon, goździki i skórki pomarańczy. Później — zamiast do dzbanka z winem — należy wlać miksturę do kąpieli i cieszyć się ogarniającym ciało ciepłem.


Aby zawsze mieć gwarancję, że woda będzie miała taką temperaturę, jakiej potrzebujesz, trzeba wyposażyć wannę w baterię termostatyczną. Taką, jak model GROHE Grohtherm 2000, który eliminuje ryzyko nagłego ochłodzenia lub nadmiernego nagrzania wody, a przy tym dysponuje wspomnianą już wyżej, efektowną kaskadową wylewką.
Relaks w kąpieli niejedno ma imię — dla jednych oznacza odpoczynek, dla innych jest sposobem na dbanie o zdrowie, a jeszcze dla kogoś będzie przede wszystkim okazją do regeneracji. Urządzając swoją łazienkę, warto zadbać o jej wypoczynkową stronę i wybrać takie rozwiązania, które stworzą idealne warunki do odprężenia.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego