Jak wybrać oświetlenie łazienkowe do codziennego makijażu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Łazienka to miejsce, w którym zaczynamy i kończymy dzień. Dlatego światło jest bardzo ważne. Jakie światło pomoże na zrobić perfekcyjny makijaż, jakie obudzić się rano, a jakie zrelaksować się po całym dniu?

Wykorzystuj naturalne oświetlenie łazienkowe!

Jeśli mamy to szczęście, że nasza łazienka posiada okno, nie zasłaniajmy go! Dla zapewnienia prywatności można w nim założyć przepuszczającą światło roletę lub folię matującą, ale warto pamiętać, że to właśnie promienie słońca budzą nas skuteczniej od jakiegokolwiek budzika! Zapewnią też dobry nastrój od samego rana.


Łazienka z oknem może okazać się jednak dość trudna do ustawienia. Najprościej postawić pod nią wannę lub zabudowę z szafek, tak żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dużo łatwiej jest z łazienkami na poddaszu, których okna w skośnym suficie dają wszystkie benefity dostępu do naturalnego światła, bez utrudniania aranżacji.

Chłodne barwy oświetlenia łazienkowego i wysoki wskaźnik oddawania kolorów

Do łazienek polecane są chłodne temperatury barwowe światła, które zapewniają lepsze widzenie detali i kontrast. To ważne przy porannym goleniu lub makijażu, kiedy nie chcemy przecież pominąć żadnego szczegółu.

Dużo zależy też od stylu wnętrza – te nowoczesne, zdominowane przez biel i inne chłodne barwy, wymagają światła o chłodnej barwie dziennej 5000-6500 K lub chłodnobiałej 4000-5000 K. Natomiast łazienki o bardziej tradycyjnym stylu, urządzane w cieplejszych kolorach, lepiej będą wyglądały w świetle ciepłym, miękkim i rozproszonym – 2700-3500 K.

Kompromis na poziomie 3500-4000 K wydaje się dobrym rozwiązaniem, które zapewni łazience dobry wygląd, a nam wyraźne widzenie detali. Warto przy tym pamiętać, że im chłodniejsza barwa (wyższa liczba K), tym natężenie światła powinno być większe.

Istotne jest też oddawanie kolorów – żarówki nie zawsze realistycznie odwzorowują to, co zwykle widzimy w świetle dziennym, warto więc zwrócić uwagę na współczynnik Ra umieszczony na opakowaniu. W łazience, szczególnie takiej bez okna, nie powinien on być niższy niż 80%, a w przypadku chłodniejszych barw światła – nawet ponad 90%, choć różnica może wydawać się na pierwszy rzut oka niezauważalna.

Rozproszone oświetlenie w małej łazience

W prawdziwie miniaturowej łazience wystarczy jedno źródło światła, zamontowane na suficie nad lustrem. Nie powinno być ono punktowe, tylko rozproszone, warto więc wybrać lampę z matowego szkła. W każdej choć trochę większej łazience dwa rodzaje oświetlenia to absolutne minimum – jedno ogólne i jedno dla osoby stojącej przed lustrem. Dobrze by były podłączone na osobnych obwodach, co pozwoli nam lepiej dostosować ilość światła i oszczędzić na rachunkach.

Jak oświetlić lustro w łazience?

Lustro nad umywalką to często centralny punkt łazienki, a na pewno miejsce, przy którym spędzamy najwięcej czasu. Najlepiej jest oświetlać je symetrycznie, za pomocą dwóch np. kinkietów lub wiszących lamp, zamontowanych na poziomie wzroku (czyli zwykle poniżej 160 cm). W ten sposób uzyskamy minimum cieni, a tym samym najwierniej odwzorujemy naszą twarz w lustrze. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na boczne światła, można spróbować z górnym. Dobrze jednak, aby było zamontowane blisko lustra (nie na suficie, lecz na ścianie nad nim) i było skierowane bardziej w stronę tafli szkła – światło rozproszone w lustrze oświetli nad lepiej i wiarygodniej.

Pokój kąpielowy, czyli oświetlenie do zadań specjalnych

Jako że pokój kąpielowy służy nie tylko codziennym podstawowym czynnościom, ale także relaksowi, np. w saunie czy wannie z masażem, warto w nim zainstalować kilka rodzajów światła, dla różnych efektów. Przede wszystkim, ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia ze ściemniaczem nad wanną, aby można było dowolnie dozować ilość światła w zależności od nastroju i potrzeb.


Często też w takich pomieszczeniach spotykamy światło kolorowe, które ma pomagać w leczeniu napięcia i wyciszaniu się po ciężkim dniu, należy jednak pamiętać, że barwne światło prezentuje się dobrze tylko na tle białych ścian i nie nadaje się do codziennego użytku, np. podczas golenia.


Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie świateł czysto ozdobnych – zwykle w formie taśmy LED – np. w listwach przypodłogowych, podstawach wanien, pod półkami lub małych diod przypominających kryształki pomiędzy płytkami ściennymi, a także na suficie, gdzie mogą imitować rozgwieżdżone niebo.

Ile kosztuje oświetlenie łazienkowe?

Dużo zależy od tego, jakie wybierzemy żarówki i oprawy. Obecnie najpopularniejsze są świetlówki kompaktowe (energooszczędne) i żarówki LED-owe, których trwałość jest zdecydowanie większa niż tradycyjnych żarówek, a odwzorowanie kolorów wyjątkowo niski. Oprawy zaś mogą wahać się od kilkunastu złotych za proste plafony czy kinkiety, do nawet kilku tysięcy za designerskie lampy i żyrandole.

Jak dobrze wybrać żarówki?

Żarówki tradycyjneŚwietlówki kompaktoweŻarówki LEDStrumień świetlnyPomieszczeniePomieszczenie
Pobór mocyPobór mocyPobór mocyIlość światłaWielkośćRodzaj
25 W5 – 6 W4 W220 – 250 lumenów1 – 4 m2biurko, lampka nocna, oświetlenie punktowe
40 W7 – 8 W6 W410 – 470 lumenów3 – 8 m2mały pokój, biurko, kuchnia, łazienka, korytarz
60 W11 – 13 W10 W700 – 800 lumenów6 – 12 m2mały pokój, średni pokój, kuchnia, łazienka, korytarz
75 W15 – 16 W12 W920 – 970 lumenów12 – 18 m2średni pokój, duży pokój, korytarz
100 W18 – 21 W15 – 17 W1300 – 1500 lumenów18 – 30 m2salon, duży korytarz, hol, oświetlenie zewnętrzne
150 W35 – 42 W20 Wpowyżej 1400 lumenówpow. 30 m2oświetlenie zewnętrzne, przemysłowe

(źródło: onninen.pl)

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: