Jesienne dekoracje DIY, czyli jak urządzić dom na jesień?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Jesienią, gdy na dworze zrobi się chłodno i ponuro, zaczynamy przychylniej myśleć o wełnianych skarpetach, dużym kubku aromatycznego kakao i ciepłym płomieniu świeczek w pokoju. Dlaczego nie wykorzystać tego czasu na zrobienie prostych i pięknych jesiennych dekoracji? Sprawdź nasze propozycje na przytulne ozdoby DIY!

Jesienne dekoracje – dlaczego warto zrobić je samemu?

Jest kilka argumentów, które przemawiają za własnoręcznym wykonaniem jesiennych dekoracji. Pierwszym niech będzie to, że taka dekoracja będzie niepowtarzalna i nie spotkasz jej w co drugim mieszkaniu. Oprócz oryginalnej aranżacji wnętrza zyskasz satysfakcję, że taką ozdobę wykonałaś samodzielnie. Do własnoręcznie wykonanych ozdób możesz wykorzystać przedmioty, które już masz w domu. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a ponadto przyczynisz się do redukowania odpadów i ochrony środowiska.
 

Upcykling – forma wtórnego przetwarzania odpadów w celu uzyskania nowego przedmiotu. Rzeczy, które wykorzystuje się do upcyklingu zazwyczaj są już zbędne i większości trafiłyby do kosza na śmieci. Wykorzystując je do upcyklingowych ozdób DIY dbasz o środowisko, świadome i racjonalne gospodarujesz surowcami i generujesz mniej odpadów.

 

 

Po więcej ciekawych pomysłów zapraszamy na stronę Inspiracje od Grohe! Znajdziesz tam artykuły dotyczące np. tego, jak wybrać kolorową lodówkę, jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika, a także, jak urządzić małą garderobę w sypialni.

Jak pięknie ozdobić drzwi za pomocą jesiennego wieńca?

Jedną z ładniejszych i łatwiejszych do wykonania jesiennych dekoracji są wieńce na drzwi. Tego typu ozdobę możesz wykonać z użyciem wielokolorowych liści z różnych drzew, zasuszonych późnym latem kwiatów i traw.
 

 
Najprostszy wieniec do ozdobienia drzwi wykonasz przy niewielkim nakładzie pracy i nie potrzebujesz do tego wielkich zdolności plastycznych.

Potrzebujesz zaledwie kilku rzeczy, które pewnie masz w domu. Wykorzystaj stare, kartonowe pudełko, sznurek lub wstążeczkę, którą prawdopodobnie znajdziesz w szufladzie ze szpargałami.

Lista potrzebnych rzeczy:

 • karton, ew. cienki styropian,
 • klej do klejenia na gorąco,
 • nożyczki,
 • suche jesienne liście, kwiaty, trawy – w zależności od koncepcji,
 • sznurek, wstążeczka,
 • ołówek.

Przygotowanie takiego wieńca jest naprawdę proste. Poniżej przedstawiamy instrukcje w prostych krokach.

 1. Na kartonie odrysuj koło, które będzie podstawą wieńca. Wewnątrz pierwszego okręgu narysuj mniejsze koło, które wyznaczy grubość całego wieńca. Grubość dopasuj do tego, jak okazały wieniec chcesz zrobić. Jeśli masz ochotę zrobić wielobarwną dekorację z kilkoma warstwami kolorowych, jesiennych liści, to wybierz grubszą obręcz, jeśli natomiast masz ochotę zrobić smukły i niewielki wieniec zdecyduj się na mniejszą grubość.
 2. W tekturze zrób za pomocą nożyczek dwie dziurki, a przez nie przeciągnij sznurek. Długość sznurka dopasuj do swoich potrzeb.
 3. Następnie na tekturze ułóż kompozycję z liści, kwiatów i traw. Jeśli całość nabierze ostatecznych kształtów, możesz przyklejać liście na klej.
 4. Po naklejaniu całości możesz spryskać wieniec bezbarwnym lakierem do włosów, dzięki temu wieniec będzie się pięknie błyszczał.
Zainspiruj się pięknem przedmiotów DIY! Sprawdź nasze propozycje na wykonanie: podstawek pod doniczki na kółkach DIY, świec zapachowych DIY, zegarów do kuchni DIY z… filiżanek!

Materiałowe dynie DIY to piękne jesienne dekoracje!

Kolejną z propozycji jest jesienny koszyk z miękkimi dyniami. Te piękne ozdoby wykonasz ręcznie bez użycia maszyny do szycia. Do wykonania miękkich dyń potrzebujesz:

 • materiał ze starego t-shirtu, swetra lub bluzy,
 • igłę i grubą nitkę,
 • nożyczki,
 • talerzyki w różnych rozmiarach,
 • długopis,
 • gałązkę,
 • watę.


 
Wykonanie materiałowych dyń jest naprawdę proste, a do ich uszycia nie potrzebujesz nawet maszyny do szycia. Oto instrukcja w kilku prostych krokach:

 1. Na materiale obrysuj talerz. Dynie mogą mieć różne rozmiary, dynię średniej wielkości zrobisz z koła o średnicy ok. 15-20 cm.
 2. Wytnij wszystkie koła i na każdym z nich odmierz odległość ok. 1 cm od brzegu. Zrób fastrygę dookoła materiału, cały czas zachowując taką samą odległość od brzegu. Na końcu fastrygi nie obcinaj nitki i nie zakańczaj ściegu.
 3. Pociągnij za dwa końce nitki i zrób z materiału sakiewkę, którą delikatnie napełnij watą.
 4. Dociągnij oba końce nitki tak, aby została mała dziurka. Umieść w niej patyk i zaciągnij oba końce nitki. Rób to ostrożnie, aby nie urwać sznureczków!
 5. Dopilnuj, aby cała wata znajdowała się wewnątrz dyni. Zawiąż końce nitki, a jej nadmiar odetnij. Wystający materiał zawiń do wnętrza dyni za pomocą końcówki łyżeczki do herbaty. Do ozdoby możesz wykorzystać suszone liście lub zawiesić na gałązce dyni stary, zardzewiały kluczyk – nada to ciekawego wyrazu miękkim kolorowym dyniom.

Wszystkie kroki powtórz z innymi materiałami, z których wytniesz dyniowe koła. Pięknie prezentują się dynie z materiałów sweterkowych lub z grubych, bawełnianych bluz.
 

 

Pamiętaj, że wełna, akryl i inne materiały sweterkowe będą się strzępiły na końcach. Podszyj taki materiał na brzegach, aby zapobiec ewentualnemu pruciu się materiału.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: