Jaką baterię zlewozmywakową wybrać, jeśli w Twojej kuchni jest mało miejsca?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Duże przestrzenie są łatwe w aranżacji, bo mieści się w nich wszystko. Większym wyzwaniem jest zaaranżowanie niewielkich pomieszczeń — zwłaszcza tych przeznaczonych do różnego rodzaju pracy. Dlatego im mniejsza kuchnia, tym więcej kreatywności potrzeba, aby stworzyć w niej wygodne miejsce do gotowania i sprzątania. 

Nawet bardzo mała kuchnia w bloku może być funkcjonalna, jeśli skorzystasz z odpowiednich rozwiązań. Zaraz dowiesz się więc, jak istotna jest prawidłowo dobrana bateria zlewozmywakowa, gdy metraż jest mocno ograniczony.

Bateria kuchenna ścienna czy stojąca?

Bardzo mała kuchnia kusi, by zdecydować się na baterię kuchenną ścienną, która pozwala zaoszczędzić trochę przestrzeni. Niestety z uwagi na ograniczony wybór, może być trudno znaleźć odpowiedni model. Przeszkodą może być także montaż, który wymaga podciągnięcia instalacji wodnej wyżej niż w przypadku tradycyjnej baterii stojącej. Jest to równoznaczne z kuciem ściany, którego wiele osób woli unikać nawet podczas remontu.

Jedną z największych zalet baterii stojących jest ich ogromna dostępność. Możesz wybierać między licznymi rozmiarami, kolorami i funkcjami, co niemal gwarantuje, że znajdziesz wśród nich swoją baterię zlewozmywakową. I to właśnie na tym typie baterii skupiamy się w tym artykule.

Jak wybrać najlepszą baterię do małej kuchni

Wybierając baterię do niewielkiej kuchni, trzeba zwrócić uwagę na szereg cech. Poniżej opisujemy każdą z nich i omawiamy charakterystykę poszczególnych wariantów.

Odpowiednią wysokość wylewki do zlewu

Wysokie wylewki baterii kuchennych wydają się najbardziej funkcjonalne, co nie zawsze jest prawdą. W niewielkiej kuchni duża bateria może być niepraktyczna.

Jak określić optymalną wysokość baterii kuchennej? Po pierwsze, jej najwyższy punkt musi znajdować się przynajmniej 10 cm niżej niż dno szafek wiszących nad blatem. Po drugie, musi być dopasowana do głębokości zlewozmywaka, aby zmieścić pod nią garnek do napełnienia, ale też uniknąć rozpryskiwania wody podczas mycia naczyń.

Kształt wylewki do baterii zlewozmywakowej 

Wylewka do zlewozmywaka może mieć kształt jednej z liter: „C”, „U” lub „L”. 

Jeśli bateria musi być stosunkowo niska — np. z powodu wysokości mebli zawieszonych nad zlewem — najlepiej sprawdzi się klasyczny kształt „L”.

Jeśli jednak nad baterią jest więcej przestrzeni, warto rozważyć montaż baterii z wylewką o kształcie liter „C” lub „U”. Takie modele zapewniają większą swobodę podczas korzystania ze zlewozmywaka. Często są też wyposażone w dodatkowe, przydatne funkcje, jak giętka lub wyciągana wylewka.

GROHE

430.98 zł

GROHE QuickFix Start – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

655.34 zł

GROHE Eurosmart Cosmopolitan – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

588.06 zł

GROHE QuickFix Start – jednouchwytowa bateria kuchenna

Obracana w zakresie 140° wylewka z jednym strumieniem wody

Wysoka wylewka typu „C”

Wysoka wylewka typu „U”

Płynna obsługa przez lata dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

2 zakresy obrotu wylewki do wyboru – 0° lub 140°

Wylewka obracana w zakresie 150° 

Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa  chromu GROHE Long-life Shine

Płynna obsługa przez lata dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Płynna obsługa przez lata dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Kąt wychylenia uchwytu baterii do kranu kuchennego

Jeżeli uchwyt baterii kuchennej znajduje się z boku korpusu, regulujemy temperaturę ruchami „przód-tył”. Z kolei w bateriach, których dźwignia jest umieszczona na górze, wodę ciepłą i zimną zmieniamy ruchami „lewo-prawo”. Ma to duże znaczenie w dopasowaniu optymalnej odległości baterii od ściany.

Zanim zamontujesz na stałe swoją nową baterię, przyłóż ją do miejsca, w którym ma stanąć i sprawdź, czy uchwyt nie zahacza o ścianę. Może się okazać, że w małej kuchni nie ma miejsca na baterię z klasycznym uchwytem sterowanym w płaszczyźnie pionowej, czyli „przód-tył”.

Co pozostaje? Albo uchwyt baterii obracany „lewo-prawo” albo model ze sterowaniem „przód-tył”, jednak z uchwytem wychylonym bardziej ku przodowi baterii.

Kąt obrotu wylewki do zlewozmywaka

Meble w bardzo małej kuchni często są stłoczone i maksymalnie wypełniają przestrzeń. Jeśli bateria kuchenna znajduje się w otoczeniu szafek, dobrze zadbać o to, by nie obijała się o ich ścianki. Czasami sama uważność nie wystarczy, dlatego najlepiej kupić baterię, która obraca się tylko w ograniczonym zakresie.

Na rynku można znaleźć baterie, których zakres jest z góry określony i wylewka obraca się np. tylko o 90° czy 150°. Są jednak modele, które domyślnie obracają się w pełnym zakresie, jednak dzięki w budowanej blokadzie można samodzielnie ograniczyć jej zakres. Wystarczy podczas montażu wybrać odpowiedni kąt i ustawić blokadę.

GROHE

894.46 zł

GROHE Eurodisc Cosmopolitan – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

829.00 zł

GROHE Minta – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

1080.43 zł

GROHE Essence – jednouchwytowa bateria kuchenna

Wylewka typu „L” średniej wysokości

Pełna swoboda obsługi dzięki wylewce obracanej w zakresie 360°

Wysoka wylewka typu „U”

Wylewka obracana w zakresie 140°

Wyciągana końcówka wylewki z 2 strumieniami wody, ułatwiająca zmywanie i mycie warzyw

3 zakresy obrotu wylewki do wyboru – 0°, 150° lub 360°

Płynna obsługa przez lata dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Wysoka, elegancka wylewka typu „C”

Płynna obsługa przez lata dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Sprawdz czy pasuje do twojego wnętrza

Sprawdz czy pasuje
do twojego wnętrza

Uchwyt do baterii kuchennej

Klasyczny uchwyt baterii kuchennej to dźwignia umieszczona z boku lub na górze korpusu. Jednak, jak pisaliśmy już wyżej, dźwignia może być problematyczna, gdy bateria ma być zamontowana blisko ściany.

Jakie masz alternatywy? Ciekawym rozwiązaniem są obracane pierścienie na korpusie i wylewce. Pierwszy służy do regulacji temperatury, a drugi do uruchamiania strumienia wody. To rozwiązanie, które potrzebuje niewiele przestrzeni, a przy tym jest stylowe i eleganckie.

Co zrobić, gdy okno wchodzi w kolizję z baterią? Przyda się bateria podokienna

Jeśli mała kuchnia z oknem na środku ma pod tym oknem zlewozmywak, przy otwieraniu wylewka do zlewu będzie wchodzić w kolizję. W ten sposób łatwo uszkodzić baterię, która regularnie jest trącana przez ciężkie okienne skrzydło. Nie trzeba jednak zmieniać ustawienia kuchni — wystarczy kupić sprytną baterię.

GROHE

631.43 zł

GROHE Start – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

1222.13 zł

GROHE Eurostyle Cosmopolitan – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

1699.00 zł

GROHE Essence SmartControl – jednouchwytowa bateria kuchenna

Wylewka obracana w zakresie 90°

Wylewka obracana w zakresie 140°

Wylewka obracana w zakresie 140°

Wyciągana wylewka z dwoma rodzajami 

Możliwość wyjęcia baterii z gniazda i położenia na blacie 

Temperatura wody regulowana przy pomocy pierścienia wokół korpusu baterii

Płynna obsługa przez lata dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Płynna obsługa przez lata dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Wyciągana wylewka baterii z przełącznikiem SmartControl służącym do regulacji ciśnienia

Bateria kuchenna podokienna została stworzona z myślą o takich sytuacjach. Charakteryzuje się wyciąganym korpusem, który można wyjąć z gniazda i położyć na blacie na czas otwierania okna. Później wystarczy ją włożyć na miejsce — niczego nie trzeba przykręcać ani uszczelniać.

Wybór wylewki do kranu kuchennego w małej kuchni wymaga więcej zachodu niż przy aranżacji pomieszczenia o standardowych wymiarach. W takiej sytuacji trzeba myśleć rozwiązaniami, zamiast skupiać się wyłącznie na tym, jak problematyczna jest niewielka kuchnia. Na rynku jest na szczęście wiele rozwiązań, które pozwolą zaaranżować każde pomieszczenie w sposób funkcjonalny i estetyczny.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: