Modne kuchnie 2023. 10 najnowszych trendów w aranżacji kuchni 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut 19 lutego 2023
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Modne kuchnie 2023 to bardziej ewolucja niż rewolucja w obszarze rozwiązań, które oglądamy już od kilku sezonów. Niemniej i w tym roku projektanci i producenci przygotowali trochę wartych rozważenia nowości. Oto dziesięć, naszym zdaniem, najciekawszych patentów na urządzenie modnej w 2023 roku i w najbliższej przyszłości kuchni.

Modne kuchnie 2023. Trendy, które warto znać

1. Nadciąga róż 

Zielenie i błękity nadal plasują się na czele najchętniej wybieranych kolorów do kuchni. Ale w 2023 roku poważne wyzwanie rzuca im róż: od delikatnych, pudrowych odcieni przez brzoskwinię po szkarłat. Róż będziemy oglądać zarówno na frontach kuchennych szafek, jak i na ścianach – czy to w wykończeniu płytek, czy doborze farb.

  • Jeśli podoba Wam się różowy kolor w kuchni, ale chcecie na jego bazie stworzyć łagodny, subtelny schemat, połączcie go z bielą lub jasną szarością.
  • Gdy zamierzacie zagrać z różem va banque, wykreujcie mocny, dodający pomieszczeniu głęboki kontrast z czernią, granatem lub ciemną szarością. 
Różowa kuchnia
Różowa kuchnia
Różowa kuchnia 2023
Modne kuchnie 2023
Modna kuchnia 2023

2. Meble wolnostojące 

W roku 2023 nawet bardzo nowoczesne kuchnie nie są w 100% urządzane przy pomocy kompleksowej zabudowy na zamówienie. Aby uczynić kuchnię bardziej „domowym”, ciepłym, wdzięcznym i zachęcającym miejscem, coraz częściej obok mebli na wymiar rezerwuje się miejsce dla „ruchomej” gabloty, etażerki, witryny czy kredensu. Szczególnie na czasie jest taże zastępowanie konwencjonalnych wysp zmodyfikowanymi stołami piekarniczymi.

Stół piekarniczy do kuchni

Modna kuchnia 2023. Jak ja urządzić? 

3. Szkło trzcinowe

Przeszklenia frontów ze szkła trzcinowego – z charakterystycznymi ryflowaniami/żłobieniami – to aktualnie prawdziwy hit w ofercie wielu producentów. Triumfalny powrót tego zapomnianego nieco motywu może tylko cieszyć, bo jest to świetny sposób na dodanie kuchni ożywiającej wnętrze faktury i zamaskowanie w estetyczny, lekki, jakby  „oddychający” sposób wyposażenia, którym niekoniecznie chcemy się chwalić. 

Szkło trzcinowe do kuchni
Szklane fronty do kuchni

4. Dwuczęściowe spiżarnie 

Spiżarnie w formie wysokiej – od podłogi po sam sufit – szafy to idea, która w aranżacjach kuchni zagościła (ponownie) mniej więcej dwa-trzy lata temu. Wysoce funkcjonalne spiżarnie przyjęły się na dobre i trend ten na pewno szybko nas nie opuści. Ale nie znaczy to wcale, że koncepcja ta zatrzymała się w miejscu… Designerzy ponownie sięgnęli do przeszłości i odkopali tam dla nas rozwiązania hybrydowe – połączenie spiżarni i blatu śniadaniowego. Na dole takiego mebla zwykle mamy wysuwane szuflady, a wyżej przestrzeń roboczą i kilka rzędów półek, które po zakończeniu przygotowywania posiłku można skryć za uchylanymi skrzydłami. Rozwiązanie zapewnia bardzo dużo miejsca do przechowywania i jednocześnie pozwala błyskawicznie ukryć bałagan po zrobionych w porannym pośpiechu kanapkach czy jajecznicy. 

Spiżarnia do kuchni
Spiżarnia do kuchni

Modne kuchnie 2023. Najgłośniejsze trendy w aranżacji kuchni 

5. Łączenie wykończeń 

Które wykończenia: złote, miedziane, matowo czarne, niklowane, ze stali nierdzewnej… są teraz najmodniejsze? Właściwa odpowiedź to: wszystkie po trochu! Ogromnie popularne jest teraz bowiem łącznie w kuchni – w obrębie armatury, uchwytów itp. – różnych metali. Trend to niezwykle ciekawy i mogący zaowocować spektakularnymi efektami, ale zarezerwowany raczej dla osób odważnych i z dobrym poczuciem stylu. Mieszanie wykończeń to bowiem stosunkowo wymagająca sztuka. Jak zrobić to dobrze, opisujemy w tym artykule. 

6. Efekt marmuru 

Imitacja marmuru w kuchni okazała się czymś znacznie więcej niż przelotnym romansem. Modne kuchnie 2023 ten ponadczasowy (jednocześnie klasyczny i nowoczesny), elegancki, wręcz luksusowy motyw eksploatują z jeszcze większą śmiałością niż wcześniej. Marmur w kuchni to już nie tylko fantazje o szykownych, jasnych kamieniach bianco carrara, crystal white czy bianco Ibiza. Aktualnie podążamy w stronę śmielszych, bogatszych odcieni i bardziej spektakularnego, trochę wręcz dramatycznego „użylenia”. Do kuchni wkraczają na przykład „marmury” nawiązujące do słynnego emapradora, portoro brown czy rojo aliante.

Płytki z efektem marmuru do kuchni
Kuchnia trendy 2023
Płytki z efektem marmuru do kuchni

Jakie kuchnie są modne w 2023 roku?

7. Czerń z naturalnymi elementami 

Czarne kuchnie wracają mniej więcej raz na kilka lat i moment ten przychodzi właśnie teraz. Najmodniejsza odsłona czarnych kuchni to aranżacja z wykorzystaniem delikatniejszych kolorów i naturalnych materiałów: kamienia, drewna itp. 

Modna kuchnia 2023
Modna kuchnia 2023
Kuchnia trendy 2023

Modne kuchnie 2023. Poznajcie najlepsze trendy 

8. Przyjazne dla środowiska 

Modne kuchnie 2023 to także, a może nawet przede wszystkim kuchnie ekologiczne. W urządzanych obecnie kuchniach nie może zabraknąć nowoczesnych, pomysłowych patentów wspierających nienamarnowanie żywności, oszczędzanie wody, prądu czy redukujących wykorzystanie plastiku. Jednymi z najbardziej trendy rozwiązań w tej kategorii są systemy kuchenne GORHE, dostarczające przefiltrowaną, a na życzenie także gazowaną lub lekko gazowaną wodę prosto z baterii. Dzięki urządzeniom GROHE Blue Home możemy nie tylko wyeliminować ze swojej kuchnie plastikowe opakowania z wodą butelkowaną, ale także zaoszczędzić sporo miejsca w szafce, w lodówce i na blacie. 

Bateria kuchenne GRHOE Blue home, oferująca wodę przefiltrowana, a na życzenie także lekko- lub mocno gazowaną

9. Szykowne akcesoria 

W modnej kuchni w 2023 roku pojawia się również wiele przyborów kuchennych o dekoracyjnym charakterze. Nietuzinkowe ociekacze, fantazyjne deski do krojenia, pojemniki czy przyborniki. Melissa Klink, dyrektor kreatywna w firmie Harvey Jones, zauważa: 

Włączenie dodatkowych elementów poza głównymi meblami przestrzeni to zabawny sposób na dodanie kuchni osobowości. Antyki, pamiątki rodzinne, unikatowe przedmioty vintage staną się jeszcze bardziej popularne w połączeniu ze standardowymi meblami.

Melissa Klink
Modne akcesoria do kuchni

10. Wyrazisty backsplash 

Moda na ujednolicanie blatu i backsplashu – czyli przestrzeni między górnym a dolnym rzędem szafek – powoli przemija. W miejsce blatów i okładziny ściennej z tym samych materiałów pojawiają wyraźnie odcinające od całości wykończenia. Wizualny efekt wzmacniamy przez zostawienie wąskiego paska wolnej przestrzeni między okładziną a górnymi szafkami, tak aby podkreślić trójwymiarowość materiału (na przykład kamiennej płyty). 

Dodanie ostrożnych krzywizn i delikatnych wykończeń naprawdę podnosi wyrafinowanie kuchni i wzmacnia piękno kamienia, gdy można go oglądać pod różnymi kątami

Melissa Klink
Modne płytki do kuchni

Modna kuchnia 2023. Który z tych kuchennych trendów najbardziej przypadł Wam do gustu? 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: