Modna kuchnia w skandynawskim stylu. Inspiracje i porady 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut 1 grudnia 2022
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kuchnia w stylu skandynawskim to jeden z najpopularniejszych wyborów aranżacyjnych w Polsce. Mamy jednak dziwną tendencję, by tę piękną, subtelną estetykę interpretować trochę opacznie. Skandynawski design w naszym wydaniu zbyt często sprowadzony zostaje po prostu do białych, lśniących frontów i czarnych uchwytów. Zobaczcie, jak urządzić kuchnię w zgodzie z prawdziwym nordyckim duchem oraz najświeższymi trendami. 

Modna kuchnia w skandynawskim stylu. Jak ją urządzić?

Podstawy 

Kuchnie w stylu skandynawskim są proste, minimalistyczne, wolne od bałaganu i wysoce funkcjonalne. Ale nie są ani zimne, ani sterylne; nie mają nic wspólnego z laboratoryjnymi, bezosobowymi wnętrzami. Przeciwnie – kreują ciepłą, rozgrzewającą i przytulną atmosferę, która stanowi przeciwwagę dla długich zim i nocy w Półcnej Europie. Aby urządzić prawdziwą i modną skandynawską kuchnię, odstąpimy od zabiegów, które przesadnie ujednolicają i wygładzają przestrzeń. Zamiast wizualnie „spłaszczać” wnętrze, nadawajmy mu teksturę. Łączmy różne kształty, rozmiary i materiały. Nie zapominajmy także o akcentach osobistych. Starajmy się wyeksponować ulubiony kubek do kawy czy przybory kuchenne, na przykład wieszając je na praktycznych relingach. Pomieszczenie powinno sprzyjać dobremu samopoczuciu, relaksowi i emanować bezpretensjonalnym urokiem. 

Modna kuchnia w skandynawskim stylu
Modna kuchnia w skandynawskim stylu

Materiały 

Modną kuchnię w stylu skandynawskim urządzamy przy pomocy naturalnych materiałów: drewna, rattanu, kamienia i tkanin. Kamienny blat (zamiast naturalnej skały możemy wybrać praktyczniejszy spiek kwarcowy), podłoga z prostych desek, meble z lekkich, typowych dla Skandynawii gatunków, jak dąb europejski, buk czy jesień, i tekstylne (lniane, bawełniane czy wełniane) tapicerki, poduszki, zasłony, obrusy czy bieżniki tworzą wyposażenie solidne i trwałe, ale wdzięczne i o odpowiedniej głębi. Ważnym elementem projektów Scandi jest także metal. W skandynawskich kuchniach bardzo często spotykamy nie tylko metalowe karany, ale także nogi krzeseł czy oprawy oświetleniowe. Zwróćmy uwagę, że metal nierzadko używany jest jako jedyny zdecydowanie kontrastujący kolor w palecie. Nie bójmy się również mieszania różnych wykończeń. Sąsiedztwo stali nierdzewnej i postarzanego mosiądzu albo marmuru czy granitu i błyszczących ceramicznych płytek jest tutaj jak najbardziej w porządku. Pamiętajmy, że jaśniejsze drewno zwykle dobrze współgra z ciepłymi tkaninami i bogatymi teksturami. A ciemniejsze wyglada lepiej obok chłodniejszych odcieni. 

Skandynawska kuchnia
Kuchnia trendy 2023
Kuchnia Scandi

Modna kuchnia w stylu skandynawskim. Wskazówki 

Kolory 

Skandynawskie kuchnie zwykliśmy utożsamiać z bielą, beżem lub delikatną, gołębią szarością. To prawda, że jasna, naturalna kolorystyka jest nieodłączną częścią tej stylistyki. Jednak nie oznacza to całkowitej nieobecności innych odcieni. W skandynawskich aranżacjach używa się wielu ciemniejszych tonów: leśnych zieleni, atramentowych błękitów, granatu, czekolady czy drzewnych węgli. Głębokie, odrobinę wręcz dramatyczne kombinacje kolorów są obecnie w nurcie Scandi szczególnie na czasie. 

Modna kuchnia 2023
Jasna kuchnia
Biało-czarna kuchnia
Zielona kuchnia

Meble 

W skandynawskiej kuchni mniej znaczy więcej. Wpierw skupmy się na raptem kilku dobrze dobranych, prostych, funkcjonalnych meblach, które stworzą centralny punkt aranżacji. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, niech rolę tę odgrywa stół jadalny o czystych liniach z bladego lub bielonego drewna lub w klimacie retro. Styl skandynawski prawdopodobnie najwspanialej wyraża się poprzez projekty krzeseł. Szukajmy siedzisk inspirowanych twórczością takich mistrzów jak Hans Wegner czy Arne Jacobsen. Właściwie zaplanujmy i zorganizujmy miejsce do przechowania, tak aby uniknąć wrażenia chaosu. Świetnie sprawdzą się tutaj spiżarnie w formie wysokiej szafy, od podłogi aż po sufit. Dodajmy meblom trochę pomysłowych rozwiązań, jak wysuwane półki lub ukryte blaty. Zainwestujmy w ścienne wieszaki i uchwyty. 

Modna kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia skandynawska

Modna kuchnia w stylu skandynawskim. Jak wygląda naprawdę? 

Światło 

Modne skandynawskie kuchnie muszą mieć dużo światła. Lepsze od opraw wpuszczanych czy reflektorów na szynach będą lampy wiszące, rzucające ciepły, przytulny blask. Zadbajmy o to, aby dobrze oświetlony był każdy zakątek kuchni. Umieśćmy lampki we wszystkich strategicznych miejscach: nad blatem roboczym, stołem lub wyspą, a nawet na półkach. 

Biofilia 

Modna kuchnia w stylu skandynawskim zapewnia domownikom stały kontakt z tak ważną dla ludzi północy przyrodą. Soczyste, zielone liście roślin doniczkowych potraktujmy jak integralny element aranżacji. Zadbajmy o wszystkie wrażenia zmysłowe. Przy pomocy świec lub żywych dekoracji wprowadźmy do pomieszczenia przyjazny aromat lasu: nordyckiej sosny czy jagód. 

Modna kuchnia w stylu skandynawskim. Porcja inspiracji 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: