[TOP 5] Drzwi łazienkowe – jak wybrać najlepsze drzwi do łazienki?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki, inne niż w wielu pozostałych częściach mieszkania. Jest to też miejsce, gdzie szczególnie istotna jest potrzeba prywatności. Właśnie dlatego drzwi łazienkowe należy wybierać starannie. Warto przy tym mieć na uwadze 5 najważniejszych kryteriów.

1. Drzwi łazienkowe z solidnego materiału

Ciągłe zmiany temperatur i wysoka wilgoć powodują, że drzwi łazienkowe są w dużym stopniu narażone na zniszczenie. Drewniane modele sprawdzają się w takim środowisku, o ile są odpowiednio zabezpieczone. Inaczej mogą zacząć się rozwarstwiać, odkształcać, a nawet zmieniać swoją objętość. Z tego powodu należy wybierać drzwi z drewna, które są pokryte powłoką ochronną, przy czym impregnat trzeba co pewien czas nakładać ponownie. Odporność na wilgoć mają też m.in. egzemplarze z płyt HDF, a także MDF. Przed zakupem lepiej jednak zapoznać się z zaleceniami producenta i upewnić sie, że drzwi sprawdzą się w łazienkach.

Pamiętaj, by zwrócić uwagę również na to, czy metalowe elementy drzwi są odporne na wodę. Pod jej wpływem mogą bowiem zacząć rdzewieć.

2. Dobra wentylacja

Ochronę przed szkodliwym działaniem wilgoci zapewnia także prawidłowa wentylacja. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest możliwa, gdy w drzwiach znajdują się otwory wentylacyjne, na przykład w postaci kratki albo podcięcia. Często stosuje się również tuleje, które charakteryzują się okrągłym kształtem. Warto też wybierać drzwi z szczelinami wentylacyjnymi. Rozwiązania te można łączyć.
 

 
Szukając opcji dla siebie, sprawdź jak duże są otwory wentylacyjne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, łączny przekrój tych otworów musi wynosić minimalnie 0,022 m2.

3. Gwarancja prywatności – drzwi łazienkowe na zamek

Przebywanie w łazience musi gwarantować całkowitą prywatność. To powód, dla którego drzwi łazienkowe powinny mieć zamek. W tego rodzaju pomieszczeniach często stosuje się zamki wpuszczane z blokadą. Sprawdzają się lepiej niż ich odpowiedniki na klucz, m.in. dlatego, że zablokowanie drzwi z ich pomocą zajmuje mniej czasu. Ich obsługa jest też mniej problematyczna dla dzieci oraz osób starszych lub schorowanych.
 

 
Na wypadek, gdyby osoba znajdująca się w łazience straciła przytomność bądź z innych przyczyn nie była w stanie sama otworzyć drzwi, warto się upewnić, że zamek da się otworzyć z zewnątrz.

4. Ograniczenia prawne

Zanim wybierzesz swoje nowe drzwi łazienkowe, upewnij się jeszcze, że ich wymiary są zgodne z prawnymi wymogami. Wspomniane wcześniej rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa też minimalne wymiary drzwi łazienkowych, które muszą mieć przynajmniej:

  • 0,8 m szerokości (0,9 m w przypadku budynków użyteczności publicznej),
  • 2 m wysokości w świetle ościeżnicy.
Prawo nakazuje też, by drzwi do łazienki otwierały się na zewnątrz.

5. Styl, który pasuje do twoich wnętrz

Drzwi do łazienki powinny pasować stylistycznie do pozostałych drzwi wewnętrznych, które znajdują się w twoim mieszkaniu. Najlepiej jeśli ich kolor ma taki sam lub podobny odcień. Musi on też być dostosowany do estetyki, w jakiej utrzymana jest łazienka.

Na jakie kolory warto się decydować? Przykładowo we wnętrzach w klimacie prowansalskim najlepiej sprawdzą się białe drzwi z drewna. Z kolei we wnętrzach w stylu retro dobrze wyglądają ciemniejsze modele, najlepiej z elementami ozdobnymi o złotej lub srebrnej barwie. Podobne rozwiązanie można zastosować również we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym.

Więcej o stylach, w jakich warto urządzić łazienkę, przeczytasz w tym artykule. Poznaj też nasze porady dotyczące umeblowania małych łazienek – warto z nich skorzystać, gdy chcesz sprawić, by twoja niewielka łazienka była funkcjonalna.

Wersja z przeszkleniem czy bez?

Istotną rolę odgrywa także obecność niewielkiego przeszklenia. Jest ono polecane zwłaszcza wtedy, gdy łazienka ma niewielkie wymiary i brakuje w niej okien. W takich przypadkach każde dodatkowe źródło światła będzie mile widziane np. te, które wpada przez szkło z przedpokoju.
 

 
By zapewnić prywatność osobom, które znajdują się w łazience, przeszklenie nie może być w pełni przezroczyste – najlepiej stosować matowe tafle. Godne uwagi jest zwłaszcza ornamentowane szkło, które zdobi oryginalna faktura. Niektórzy decydują się też na szklane drzwi – doskonale wyglądają one zwłaszcza w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym stylu!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: