Czy zegary ścienne muszą być nudne?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Zegary ścienne we wnętrzu nie muszą pełnić tylko funkcjonalnej roli. Klasyczne zegary z kukułką są piękne, ale nie będą pasowały do każdego pomieszczenia. Jaki zegar wybierzesz do swojego wnętrza? Klasyczny z wahadłem, oryginalny DIY, a może ciekawy zegar z motywem kosmosu do pokoju twojego dziecka? Zobacz, jak za pomocą zegara podkreślić charakter wnętrza.

Klasyczne zegary ścienne

Klasyczne zegary ścienne to zegary wahadłowe. Napędem takiego zegara może być sprężyna, obciążnik lub elektromagnes. Stare zegary wahadłowe muszą być cyklicznie nakręcane, aby nie ich praca nie została przerwana.
 

 

Zegary wahadłowe mają różne mechanizmy napędzające, a ich nakręcanie może odbywać się z częstotliwością np. raz na dobę, raz na miesiąc lub nawet raz na rok.

Użytkownicy starych zegarów wiedzą, że o mechanizm urządzenia należy odpowiednio dbać, a sprężynę napędzającą nakręcać z wyczuciem i delikatnością. Zegary wahadłowe są bardzo delikatne i wrażliwe na wstrząsy, zmiany temperatury, wilgotności i ciśnienia. Mechanizmy tych zegarów znajdują się w drewnianych obudowach-szafkach.
 

Do najczęściej spotykanych zegarów wahadłowych zaliczają się zegary: bijące (wybijają np. pełne godziny, półgodziny, kwadranse), kukułki (z wybiciem pełnej godziny zsynchronizowany jest mechanizm z wyskakującą z zegara kukułką), kuranty – to zarówno nazwa melodii wygrywanej przez zegar, jak i nazwa samego zegara, który taki mechanizm w środku posiada.

Zegary ścienne do nowoczesnych wnętrz

Zegary wahadłowe mają swój niewątpliwy urok, jednak nie będą pasowały do każdego rodzaju wnętrza. Jeśli lubisz wykończenie wnętrz w nowoczesnym wydaniu, postaw na minimalizm i dobierz zegar np. z metalu bądź betonu.
 

 

Urządzasz wnętrze? Przejrzyj nasze propozycje na ciekawe inspiracje do kuchni i łazienki! Sprawdź najlepsze pomysły na półki na przyprawy kuchenne, szafki kuchenne otwierane do góry oraz na projekty małych łazienek w blokach.

Zegary ścienne do pokoju dziecięcego

Zegar ścienny w pokoju dziecka wcale nie musi nudny! Warto dopasować ten element zarówno do wystroju wnętrza, jak i do zainteresowań, które przejawia dziecko. Dla młodszych dzieci będzie to świetna zachęta do tego, aby zrozumieć i nauczyć się tego, jak upływa czas. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą potrzebowały zegara ściennego z cyframi i długimi, wyraźnymi wskazówkami, aby nauka odmierzania czasu na zegarze była łatwa i przyjemna.

 

 

Starsze dzieci na pewno ucieszą się z zegara ściennego, który będzie odpowiadał ich zainteresowaniom. Jeśli masz w domu młodego adepta lub młodą adeptkę przyszłych lotów kosmicznych, to zegar z układem słonecznym, rozgwieżdżonym niebem lub taki w kształcie rakiety będzie świetnym rozwiązaniem. Starsze dzieci, które znają się już na zegarku, mogą zacząć naukę na zegarze bez cyfr, ale za to z pięknymi wąsikami-wskazówkami na pyszczku pana lisa. Łącząc przyjemne z pożytecznym, możesz zrobić zegar razem z dzieckiem. Zobaczysz, że miłośnicy i miłośniczki klocków lego będą zachwyceni pomysłem, aby upływających godzin pilnowali ulubieni bohaterzy z komiksów i książek.
 


 

Zegary ścienne DIY – pomysły na niestandardowe przedmioty

Jeśli masz zdolności manualne i głowę pełną pomysłów, bez problemu stworzysz nietuzinkowy dodatek do swojego wnętrza. Zrobienie zegara ściennego nie wymaga zdolności w konstruowaniu samego mechanizmu, gdyż ten możesz bez problemu kupić w sklepie z częściami do zegarów lub w sklepie dla plastyków.
 

 

Koszt samego mechanizmu do zegara zaczyna się od 20 zł. Każdy element (wskazówki, tarczę, mechanizm do wahadła, zaczepy) możesz dobrać osobno.

 

 

Jeśli zaś chodzi o samo wykonanie, to ogranicza cię jedynie wyobraźnia. Zegary ścienne DIY mogą być zrobione na tarczy, a za tarczę może posłużyć wybrany przez ciebie przedmiot. Zatem może to być np. patelnia, metalowa skrzynka po ciastkach czy herbacie, felga samochodu czy płyta winylowa. Ważne jest to, aby wybrany przedmiot pozwolił na ukrycie mechanizmu zegara z tyłu.

 

 

Jak prosto zrobić zegar ścienny DIY na obrazie?

Jeśli zainteresował cię temat samodzielnego robienia zegara ściennego, to poniżej przedstawiamy sposób na proste wykonanie zegara z obrazu.

Czego potrzebujesz?

  • tarcza zegara np. stary obraz,
  • mechanizm zegara,
  • wskazówki,
  • linijka,
  • ołówek,
  • sznurek do wykonania cyfr,
  • nożyczki, nóż,
  • klej do klejenia na gorąco,
  • talerz, za pomocą którego wyznaczysz miejsce do napisania cyfr na zegarze.

Krok pierwszy: wyznacz środek tarczy zegara

Korzystając z linijki zmierz odległość krawędzi obrazu i na każdej z nich zaznacz ołówkiem połowę. Miejsce przecięcia zaznaczonych punktów wyznaczy środek obrazu.
 

Krok drugi: zrobienie dziurki i umieszczenie mechanizmu

Po wyznaczeniu środka, zrób w tarczy niewielki otwór, który pozwoli na umiejscowienie mechanizmu. Umiejsców dobrze mechanizm i przyklej go za pomocą kleju na gorąco. Po wyschnięciu kleju załóż wskazówki zegara z przodu tarczy.
 

Krok trzeci: zrobienie cyfr na zegarze

Przyłóż talerz do frontu zegara i ołówkiem zaznacz miejsca, w których mają się znaleźć cyfry. Ze sznurka utwórz cyfry i przyklej je za pomocą kleju na gorąco.

Zegar z tarczą zrobioną z obrazu – gotowy!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: