Remont łazienki – od czego zacząć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Sprawdź, jak zaplanować remont łazienki, czego nie przeoczyć i na co zwrócić szczególną uwagę. Dodajemy również kilka porad o tym, jak sprawić, że łazienka będzie ciepła i sucha. Przecież remont to najlepszy czas, aby wprowadzić funkcjonalne zmiany!

Kiedy robić remont łazienki?

Remont łazienki jest przedsięwzięciem, które zazwyczaj wiąże się z komplikacjami większymi, niż w przypadku remontu innych pomieszczeń. O ile podczas zwykłego remontu łóżko czy stół możesz przestawić z jednego pomieszczenia do drugiego, o tyle korzystanie z prysznica lub toalety podczas remontu łazienki bywa uciążliwe lub niemożliwe. Warto zatem zaplanować remont łazienki na czas, w którym większość domowników wyjedzie na urlop lub kiedy brak dostępu do łazienki będzie najmniej uciążliwy.
 

 

Zapoznaj się również z ciekawymi artykułami z działu Porady Grohe i przekonaj się, że remont mieszkania nie musi być skomplikowany! Mamy również kilka sprawdzonych pomysłów na prysznic bez brodzika i piękną wannę z parawanem.

Jak zaplanować remont łazienki?

Jeśli masz już ustalony dogodny termin remontu, to kolejnym krokiem będzie spisanie dokładnej listy rzeczy, które weźmiesz pod uwagę podczas remontu łazienki. Taka lista może składać się z podpunktów:

 • rzeczy do wymiany,
 • rzeczy do odświeżenia/naprawienia,
 • rzeczy, które trzeba usunąć/wstawić.

Zrobienie listy pomoże ci zorientować się w wielkości planowanych prac. Dzięki temu będzie ci łatwiej oszacować ilość pracy i kosztorys remontowanej łazienki.

Niejednokrotnie okaże się również, że rzeczy z listy będziesz przepisywać z jednej kategorii do kolejnej, ponieważ w trakcie remontu może się okazać, że jakieś rozwiązanie jest niemożliwe do wykonania lub można je zastąpić innym, funkcjonalniejszym.

 

 
Robiąc dokładny plan remontu weź również pod uwagę szerszą perspektywę czasu. Jeśli planujesz powiększenie rodziny lub twoje dzieci lada moment nie będą potrzebowały już dziecięcych udogodnień w łazience (niższa toaleta, wysuwane schodki obok umywalki) – uwzględnij to w planach remontowych.
 

Kosztorys remontu łazienki

Dobre rozplanowanie kosztorysu remontu łazienki opiera się na dokładnych informacjach, co chcesz w swojej łazience zrobić. Teoretycznie jest tak, że im więcej rzeczy będziesz remontować, tym koszt będzie wyższy. Planując większy remont łazienki planuj jednak zawsze o krok naprzód. Przykładowo, jeśli wymieniasz podłogę w łazience, zastanów się, czy za kilka lat nie będzie ci potrzebne ogrzewanie podłogowe? Owszem, koszt ogrzewania podłogowego podniesie końcową sumę wydatków, ale może lepiej zamontować je wtedy, kiedy i tak wymieniana jest cała podłoga? Zrobienie wielu rzeczy podczas jednego, solidnego remontu zaoszczędzi twój czas, wysiłek, a – w dłuższej perspektywie – również koszty.

Wstępny kosztorys prac, które mogą zostać wykonane w łazience może opierać się na poniższym zarysie:

 • kontener na odpady,
 • robocizna fachowców (np. skuwanie starych płytek, położenie nowych, wymiana instalacji elektrycznej, montaż sanitariatów),
 • materiały budowlane (płyty gipsowe, zaprawa, kleje, farby),
 • materiały wykończeniowe (np. kafle na podłogę, kafle na ścianę),
 • sanitariaty (np. umywalka, wc, brodzik, prysznic, bidet),
 • oświetlenie,
 • dodatki,
 • meble.

Każdy z powyższych elementów należy oszacować indywidualnie, gdyż ceny materiałów budowlanych, wykończeniowych, a także koszty pracy są naprawdę różne.

Koszty usług mogą mieć szeroką rozpiętość. Podajemy przykładowo: koszt wynajęci kontenera o pojemności 3,5 m³ na wszelkie odpady budowlane wynosi ok. 300 zł, natomiast koszt kontenera na takie same odpady o pojemności 36 m³ wynosi ok. 2000 zł.

Na co warto zwrócić uwagę, aby łazienka była ciepła i sucha

Jeśli chcesz, aby twoja łazienka była ciepła i sucha, zwróć uwagę na kilka czynników, które mogą w prosty sposób wpłynąć na poprawę komfortu korzystania z łazienki. Ogrzewanie podłogowe zapewni ci nie tylko miłe ciepło podczas i po kąpieli, ale również zapewni równomierne ogrzanie pomieszczenia. Dobrze ogrzane pomieszczenie w połączeniu z prawidłowo działającą wentylacją nawiewną i wywiewną gwarantują prawidłowe odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia.

Na rynku dostępne są wysokiej jakości farby lateksowe do kuchni i łazienek, które są przeznaczone specjalnie do pomieszczeń narażonych na rozwój grzybów pleśniowych, działanie wilgoci i pary wodnej. Cena za litr takiej farby to ok. 30-40 zł.

 

 
Jeśli boisz się zbyt dużej wilgoci w łazience, zamontuj elektroniczny wywietrznik, który będzie mierzył, regulował i na bieżąco pokazywał stopień wilgotności w pomieszczeniu. Dodatkowo, jeśli metraż twojej łazienki na to pozwoli, rozważ zakup automatycznej suszarki, która rozwiąże problem parującego, mokrego prania.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: