Jeśli chcesz połączyć przyjemność kąpieli i wygodę prysznica w jednym urządzeniu, zdecyduj się na wannę z parawanem! Dowiedz się wszystkiego o rodzajach parawanów nawannowych i o materiałach, z których są wykonane. Przeczytaj również, co wpływa na ich cenę.
W niewielkich łazienkach sprawdzi się wanna z parawanem
Wannę z parawanem najlepiej zamontować w małej łazience, w której liczy się wykorzystanie każdego m². Specyficzna konstrukcja wanny z parawanem umożliwia komfortowe korzystanie również z prysznica i chroni jednocześnie łazienkę przed nadmiernym zachlapywaniem.
Wanna z parawanem może mieć różne kształty
Do wanien w standardowych kształtach bez problemu dobierzesz parawany w klasycznych wymiarach. Pamiętaj jednak, że nie każda wanna nadaje się do zabudowania standardowym parawanem nawannowym. Jeśli wybierzesz wannę o półokrągłym kształcie lub ustawisz ją tuż pod skośną ścianą – zabudowę parawanową zamów na wymiar.
Czy materiał, z którego zrobiona jest wanna z parawanem ma znaczenie?
Materiał, z którego wykonana jest wanna nie ma wpływu na to, z jakiego materiału musi być wykonany parawan. Wanna może być akrylowa, żeliwna lub stalowa – do każdego z tych materiałów dopasujesz odpowiedni parawan nawannowy.
Z czego mogą być wykonane parawany nawannowe?
Wanna z parawanem może być nie tylko funkcjonalna, ale również dekoracyjna. Jeśli dobierzesz odpowiedni rodzaj materiału, z którego wykonane będą drzwi parawanowe, możesz uzyskać ładny, dekoracyjny efekt. Najczęściej wybieranymi materiałami na parawany nawannowe są:
- szkło hartowane,
- tworzywo sztuczne.
Materiały te różni cena i właściwości. Warto przemyśleć wybór, mając na uwadze, że jest to spory wydatek, który ma posłużyć na lata. Szklane drzwi są droższe, ale również estetyczniejsze, wytrzymalsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Szkło hartowane i tworzywo sztuczne mogą mieć różne wykończenia
Zarówno szkło hartowane, jak i tworzywo sztuczne możesz kupić w różnym wykończeniu. Dobierz je tak, aby pasowało do wystroju całej łazienki. Transparentna tafla będzie pasowała zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i rustykalnych. Szronione albo mrożone szkło hartowane lub pleksa będą ładnie prezentowały się w nowoczesnych wnętrzach. W takiej przestrzeni wanna z parawanem pozostanie nowoczesnym i nienachalnym elementem dekoracyjnym. Jeśli chcesz natomiast postawić na wyrazisty akcent w swojej łazience, możesz zamontować wannę z parawanem w kolorze np. grafitowym, brązowym lub mlecznym.
Rodzaje parawanu do wanny
Jeśli już wiesz, jaki kształt i materiał wanny będą najlepiej pasowały do twojej łazienki, pora na wybór odpowiedniego sposobu otwierania parawanu. Najczęściej spotyka się parawany otwierane:
- wahadłowo,
- harmonijkowo,
- przesuwnie.
Do wymienionych wyżej należy dołączyć również niestandardowe sposoby, np. takie, które przesuwają się na podwieszanych kołach.
Parawan otwierany wahadłowo pasuje do wanny półokrągłej lub prostokątnej
Parawany otwierane wahadłowo opierają się na tym, że skrzydła drzwi zamontowane są na zawiasach. Otwierają się do wewnątrz lub do zewnątrz, a zakres ruchu to 90° lub 180° – w zależności od zastosowanego mechanizmu. Ten rodzaj parawanu sprawdzi się zarówno przy wannie prostokątnej, jak i półokrągłej. Wanna z parawanem wahadłowym czyści się bezproblemowo, sam parawan jest również bezproblemowy w pielęgnacji.
Przydatna rada!
Parawan przesuwny sprawdzi się do wanien prostokątnych
Parawan przesuwny składa się z dwóch lub więcej części, które przesuwają się tworząc szczelną zaporę dla wody. Tego rodzaju parawan najlepiej zamontować na wannie, która będzie miała linie proste na krawędziach (czyli wanna prostokątna lub wielokątna). Okrągły albo owalny kształt wanny znacznie utrudniłby dopasowanie prowadnic skrzydeł parawanu.
Parawan harmonijkowy jest bardzo uniwersalny
Parawan harmonijkowy sprawdzi się przy każdym rodzaju wanny – zarówno przy prostokątnych, jak i owalnych. System harmonijkowy nie wymaga montowania prowadnic, a zatem umożliwia dopasowanie go nawet do owalnego lub nieregularnego kształtu wanny.
Co wpływa na cenę parawanu nawannowego?
Duże różnice w cenie wynikają zarówno z materiału zastosowanego do wykonania parawanu, jak i z systemu, dzięki któremu parawan będzie się otwierał. Cena parawanu wzrośnie również, jeśli wybierzesz specjalną powłokę ułatwiającą czyszczenie, niestandardową grubość tafli szklanej, dekoracyjne zawiasy lub wykończenie elementów nieszklanych w chromie.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego