Usuwanie kamienia – poznaj skuteczne sposoby

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Osad z kamienia — koszmar każdego, komu choć raz przyszło sprzątać łazienkę. Pojawia się szybko, widać go na niemal każdej powierzchni, a usuwanie go niejednego doprowadziło do frustracji.

Jak odkamienić kran i inne elementy łazienki? Jak pozbyć się kamienia na tyle skutecznie, by dłużej cieszyć się czystością? Przeczytaj!

Usuwanie kamienia — jak się za to zabrać?

Jeśli priorytetem jest dla Ciebie wygoda i oszczędność czasu, sięgnij po gotowe środki czyszczące. Zarówno duże marki, jak i mali producenci mogą pochwalić się skutecznymi recepturami. Szczególną uwagę zwróć na środki ekologiczne — jeśli mają krótki skład, jest mniejsze ryzyko, że uczulą kogoś z domowników.

Jeżeli jednak masz ochotę na bezpieczne chemiczne eksperymenty, możesz samodzielnie przygotować środki czyszczące, które uporają się z kamieniem. To szybsze i prostsze, niż myślisz!

Zaletą tworzenia domowych mikstur do sprzątania jest oszczędność pieniędzy. Koszt octu lub sody i wody z kranu jest nieporównywalnie niższy od gotowych specyfików, zwłaszcza znanych marek.

Nie można też pomijać faktu, że tworząc domową chemię, dokładnie znamy jej skład. To szczególnie ważne, jeśli domownicy mają skłonności do alergii — im mniej składników, tym mniejsze ryzyko, że coś ich uczuli. A nawet jeśli wystąpi reakcja alergiczna, dużo łatwiej będzie namierzyć odpowiedzialny za nią alergen.

usuwanie kamienia

Ocet i kwasek cytrynowy

Delikatny kwas rozpuści osad z kamienia, nie uszkadzając przy tym armatury ani ceramiki. Skutecznym, tanim i łatwo dostępnym środkiem będzie roztwór wody i octu lub kwasku cytrynowego.

Jeśli ocet jest mocny, np. spirytusowy, należy zmieszać go z wodą w proporcjach 50/50. A jeśli wybierasz do sprzątania kwasek cytrynowy, wsyp 5 łyżek do 500 ml wody. Jeśli chcesz, by środek dodatkowo ładnie pachniał, dodaj 3-5 kropli olejku zapachowego. Gotową mieszaninę wlej do butelki z atomizerem.

Jak usunąć kamień z toalety? Zewnętrzną część ceramiki spryskaj roztworem i zetrzyj miękką szmatką. A jeśli zastanawiasz się, jak usunąć kamień z dna muszli klozetowej, wlej do niej 500 ml nierozcieńczonego octu i przez 20-30 minut nie spuszczaj wody, a następnie wyszoruj szczotką do czyszczenia toalety. Jeśli kamień jest stary i ciężki do usunięcia, będzie trzeba powtórzyć ten zabieg nawet kilka razy.

Jak odkamienić kran? Trzeba go spryskać octową lub kwaskową miksturą, wytrzeć ręcznikiem papierowym, spłukać wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką z mikrofibry. Jeśli osad jest uporczywy, przed wytarciem środka czyszczącego warto poczekać kilka minut.

Odkamienianie deszczownicy? Nic prostszego. Gdy kamień zatyka słuchawkę prysznicową lub deszczownicę, namocz ściereczkę w środku czyszczącym i przyłóż ją na kilka minut do kłopotliwego miejsca. Jeśli spada, zamocuj ją sznurkiem lub gumką, a po odczekaniu spłucz.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona również pomoże w walce z kamieniem! Szczególnie, jeśli jest w formie pasty. Jak ją przygorować? Mieszając 5 łyżek sody z 2 łyżkami wody i 2-3 kroplami olejku zapachowego. Pasta umożliwia m.in.:

Czyszczenie prysznica z kamienia. Jeśli kamień jest wymieszany z osadem z mydła lub innych kosmetyków, najpierw lepiej umyć powierzchnię ciepłą wodą z płynem do naczyń, potem wodą z octem lub właśnie pastą z sody oczyszczonej.

Czyszczenie toalety. Wystarczy rozprowadzić pastę po wnętrzu muszli, pozostawić na ok. 20 minut i wyczyścić za pomocą szczotki.

A może myjka parowa?

Aby usunąć kamień z toalety, prysznica czy kafelków, wiele osób sięga po myjkę parową. Czy słusznie? Tak i nie.

Myjka parowa sprawdzi się, jeśli osad jest cienki i świeży, czyli do regularnego, częstego sprzątania. Pamiętaj, że zbiornika myjki nie wolno wlewać żadnych innych substancji niż woda — o ile producent nie zaznaczył inaczej.

Jednak para wodna to za mało, aby usnąć zalegający, nawarstwiony kamień — wtedy trzeba wspomóc się czymś mocniejszym. Najczęściej wystarczy spryskać czyszczoną powierzchnię środkiem czystości, zostawić na kilka minut i zmyć za pomocą myjki parowej.

usuwanie kamienia

Lepiej zapobiegać, niż czyścić

Kamień niestety szybko wraca. Czy naprawdę jedynym rozwiązaniem jest wycieranie do sucha prysznica, umywalki, armatury i toalety po każdym użyciu? Na szczęście nie.

Są rozwiązania, które pozwalają utrzymać czystość na dłużej, a pojawiający się na nich osad jest łatwiejszy do usunięcia. Sprawdź, co w tej kwestii ma do zaoferowania firma GROHE!

Powłoka GROHE Pure Guard

Powłoka GROHE PureGuard chroni powierzchnię umywalek i toalet przed przyleganiem brudu, w tym kamienia. Nie każdy o tym wie, ale ceramika łazienkowa nie jest idealnie gładka. Większość modeli pod mikroskopem jest bardzo porowata. Powłoka PureGuard uzupełnia te drobne niedoskonałości i  dzięki której osad ma mniej „punktów zaczepienia”. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, dzięki zastosowaniu jonów srebra.

Technologia GROHE TripleVortex

Aby skutecznie usuwać nieczystości z powierzchni toalety, warto zdecydować się na model z potrójnym strumieniem spłukującym TripleVortex. Silny, obszerny strumień to sprzymierzeniec w boju o regularne pozbywanie się świeżego nalotu z kamienia.

Technologia GROHE SpeedClean

To z kolei wynalazek, który pomaga utrzymać w czystości dysze słuchawek prysznicowych i deszczownic. Tajemnica tkwi w końcówkach dysz, które zostały wykonane z elastycznego silikonu, od którego osad łatwo się odrywa. Najczęściej do sprzątania nawet nie potrzeba ściereczki — wystarczy przetrzeć dysze dłonią, by przywrócić im idealną drożność.

To samo rozwiązanie stosuje się też w wybranych perlatorach GROHE. (tutaj podpiąłbym artykuł o perlatorach jako rozwinięcie tematu: https://domolubni.pl/co-to-jest-perlator-i-jakie-moze-miec-funkcje/)

Misa WC bez kołnierza

Kamień uwielbia trudno dostępne miejsca i nawarstwia się w nich niemal bez przeszkód. Takim miejscem są m.in. starsze modele toalet, wyposażone w tzw. „kołnierz”. Aby oszczędzić sobie wygibasów ze szczotką, lepiej od razu wyposażyć łazienkę w toaletę bezkołnierzową, która pozbawiona jest rantu wokół krawędzi, dzięki czemu utrzymanie jej w czystości będzie znacznie łatwiejsze!

Odkamienianie deszczownicy, toalety i innych urządzeń łazienkowych to obowiązek, jeśli nie chcesz, by powstało na nich idealne środowisko do rozwoju bakterii. Nie musisz jednak spędzać całego dnia na sprzątaniu, jeśli podejdziesz do tego sprytnie — z wykorzystaniem odpowiednich środków czystości i nowych technologii. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz o nich nieco więcej. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: