Jak dobrać baterię do wanny? Część 2. Baterie w obudowie wanny i baterie wolnostojące

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Przemek Kalinowski

Przemek Kalinowski Architekt Wnętrz

Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Przed tobą dobór baterii wannowej do łazienki? Poznaj różne typy baterii w naszym artykule!

Przestrzeń kąpieli to strefa relaksu. Jednak zanim odprężysz się w wannie, czeka Cię dobór wanny oraz baterii. Możliwości jest mnóstwo, więc i decyzja bywa trudniejsza niż się pierwotnie spodziewamy. Jak dobrać baterię do wanny odsuniętej od ściany? Czy dopasowywać do niej zestaw podtynkowy z słuchawką? Jak dobrać długość węża? Czy problemy rozwiąże postawienie na baterię czterootworową na rancie lub obudowie wanny? A może nasze rozwiązanie idealne to bateria wolnostojąca? W drugiej części naszego artykułu rozwiejemy Wasze wątpliwości o bateriach w obudowie wanny oraz bateriach wolnostojących.

Baterie na obudowie wanny

Jeśli chcesz, żeby na ścianie nie było żadnych elementów i by wąż nie leżał w wannie, rozważ baterię montowaną na obudowie za wanną. Najczęściej składa się z mieszacza (wersja jednoouchwytowa) lub dwóch pokręteł do ciepłej i zimnej wody (wersja dwuuchwytowa), wylewki, przełącznika wanna/prysznic i słuchawki wkładanej w gniazdo, przez które wąż wchodzi pod obudowę wanny.

Na co zwrócić uwagę przy projekcie i montażu

jak dobrac baterie czterootworowa

Takie baterie przeznaczone są do zamontowania w półce za wanną, wykończonej płytkami lub kamieniem. W zależności od tego, ile otworów wymagają, nazywane są 3-, 4- lub 5-otworowymi. Bardzo istotny jest tu dobrze przemyślany sposób ich osadzenia. Wiele modeli można zainstalować bez żadnych dodatkowych elementów. Najlepiej wymurować wtedy obudowę np. z bloczków silikatowych z przerwą na część wewnętrzną baterii. Jeśli wykończona będzie płytą kamienną grubości 2 lub 3 cm, wystarczy przykryć pustą przestrzeń nieco większą płytą z odpowiednio wywierconymi otworami na poszczególne elementy. A gdy na półce przewidzieliśmy gres, baterię trzeba zamontować na płycie np. z wodoodpornej sklejki z przyklejoną do niej odpowiednio dociętą płytką ceramiczną. Po zamontowaniu takiej płyty, jej krawędzie uszczelnia się silikonem. W razie konieczności dostania się pod baterię, wycina się silikon i wyciąga całą płytę z zamontowaną do niej baterią.

Niestety taka bateria niesie ze sobą ryzyko spływania kropli wody po wężu pod obudowę i pojawienia się z czasem wilgoci, która nie ma gdzie odparować. Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu są oczywiście dzieci i ich niepohamowana potrzeba znalezienia odpowiedzi na pytanie „ile wody da się nalać do tej dziurki, w której chowa się wąż”. Problem rozwiąże specjalny element montażowo odwodnieniowy, wyposażony w rodzaj szczelnej wanienki, w której porusza się wąż i z której woda odprowadzana jest do syfonu wannowego.

Element ten ułatwia również stabilny montaż baterii. Jego górną część stanowi stalowa płyta z odpowiednio wykonanymi otworami, do której przykleja się płytki lub inny materiał wykończeniowy i mocuje samą baterię. Całość przykręcana jest od góry za pomocą czterech śrub do ramy montażowej. Wybierając takie rozwiązanie należy koniecznie sprawdzić, czy wystarczy na nie przestrzeni. W przypadku niektórych modeli baterii taki element jest konieczny do ich zainstalowania.

bateria do wanny

Nie polecam montażu takich baterii na samej wannie. Po pierwsze rant musi być odpowiednio szeroki (co najmniej 10cm, czasem nawet więcej), by w ogóle dało się założyć na nim wszystkie elementy. Po drugie trzeba w nim wykonać otwory. W przypadku wanien akrylowych samo wywiercenie dziur nie stanowi technicznego problemu, ale tracimy w ten sposób gwarancję. Poza tym akrylowy rant wanny nie jest wystarczająco sztywny, by zapewnić stabilność dla ciężkiej, mosiężnej wylewki i pozostałych, też niemałych elementów. Dodatkowa płyta usztywniająca skorupę od spodu będzie tylko prowizoryczną próbą rozwiązania problemu. Może w takim razie wanna ze stali emaliowanej? W takim przypadku musimy zamówić produkt z fabrycznie wykonanymi otworami na baterię. Ale pamiętać należy jeszcze o jednej sprawie. Rant wanny może być minimalnie nachylony do środka, by woda łatwo spływała. Zamontowana na takim spadku bateria również będzie pochylona.

Potrzebom purystów, którzy chcą mieć jeszcze mniej widocznych elementów przy wannie, sprosta wariant opisanych wyżej baterii pozbawiony wylewki wannowej. Do takiej baterii należy zastosować zestaw odpływowo-przelewowy (czyli syfon wannowy z przelewem) wyposażony w funkcję napełniania wanny. Woda wypływa przez element, który jest jednocześnie rozetą osłaniającą otwór przelewowy wanny i pokrętłem otwierającym i zamykającym odpływ.

Baterie wolnostojące

Jeśli marzy Ci się wanna wolnostojąca w salonie kąpielowym z wielkim oknem, przez które roztacza się zapierająca dech panorama na szmaragdowe jezioro u stóp widowiskowych, granitowych szczytów, rozważ baterię wolnostojącą. Będzie doskonałym uzupełnieniem tego zestawu.

bateria wolnostojaca do wanny

Wymaga elementu podtynkowego, który montuje się bezpośrednio na stropie lub posadzce na gruncie (jeśli to parter niepodpiwniczonego domu) i ukrywa w warstwach posadzki. Minimalna głębokość jego zabudowy to 8 cm, co nie powinno stanowić problemu przy typowych warstwach podłogi (styropian i wylewka betonowa). Dobrej jakości element montażowy zapewnia bardzo dobrą stabilność około metrowej wysokości baterii. To praktyczne i piękne rozwiązanie, które znajdziesz w wielu kolekcjach Grohe.


Przemek Kalinowski

Autorem tekstu jest Przemek Kalinowski – architekt z wykształcenia, projektant wnętrz z doświadczenia, szkoleniowiec z zamiłowania. Na co dzień rozwija swoją firmę Warsztat Wnętrz, w której wciąż opracowuje nowe warsztaty dla branży wnętrzarskiej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: