Styl skandynawski i styl japoński w jednym. Poznajcie Japandi!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut

Połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego tylko pozornie może wydawać się egzotyczne, wymyślne czy udziwnione. Bo chociaż Skandynawia od Japonii oddalona jest o ponad 8000 kilometrów, koncepcje estetyczne i filozoficzne oraz podejście do aranżacji wnętrz mieszkańców obu tych zakątów świata zdecydowanie więcej łączy, niż dzieli. Jak wygląda styl Japandi? Jak powiązać w swoim mieszkaniu styl skandynawski i japoński? Zapraszamy do lektury!

Styl skandynawski i styl japoński w duecie. Co to jest Japandi?

Nazwa Japandi powstała z połączenia dwóch słów: Japan oraz Scandi, czyli popularnego skrótu od Scandinavian. Istotę stylu Japandi dobrze oddaje wypowiedź słynnego projektanta Leni Calasa z nie mniej słynnego studia Ward 5 Design: 

Projekt Japandi to połączenie skandynawskiej funkcjonalności i japońskiego rustykalnego minimalizmu w celu stworzenia przestrzeni, w której doświadcza się artyzmu, natury i prostoty. To połączenie tworzy idealne zespolenie funkcji i formy, koncentrując się na czystych liniach, otwartych przestrzeniach i jasnych kolorach. 

Leni Calas

Styl skandynawski wcale nie jest aż tak jednolity, jak zwykło się uważać. Styl skandynawski stale ewoluuje, a w jego obrębie regularnie dochodzą do głosu kolejne gorące trendy. Przypomnijmy tylko tych kilka najpopularniejszych: styl gustawiański, scani chic, skandynawski folk, dark nordic czy new nordic. Zdaniem samych najbardziej zainteresowanych – czyli skandynawskich i japońskich projektantów – w przypadku stylu Japandi sytuacja wygląda jednak trochę inaczej. Thomas Lykke z duńskiego studia OEO Studio, które posiada swoje pracownie w Kopenhadze, Tokio i Kioto, wyjaśnia to w ten sposób: 

Trendy mijają, a powiązania między Japonią a Duńczykami są daleko poza to. Myślę, że to właściwie część naszego DNA. Skrupulatne wykonanie i dbałość o szczegóły, prostota i ponadczasowość są głęboko zakorzenione w kulturze obu narodów. Zachowanie, utrzymanie i troska – dla przyszłych pokoleń – to wspólne wartości. Chcemy, aby projekt był odpowiedni taż za 50 lat.

Thomas Lykke
Japandi

Narodziny stylu Japandi możemy powiązać z trzema czynnikami

Po pierwsze, jak tłumaczy to Kato Saeko, kurator The Shop, należącego do japońskiego centrum kulturalnego w Londynie, The Japan House:

Obie kultury rozwinęły się w surowych naturalnych środowiskach, których ludzie nie mogą kontrolować. 

Kato Saeko

A Aya Okamura, której firma Ayaomimi promuje duńskie wzornictwo w Japonii i jest gospodarzem corocznej imprezy o nazwie Tokyo-Denmark, dodaje

Żaden z naszych krajów nie ma ogromnych zasobów naturalnych. Dlatego szanujemy to, co mamy, i pracujemy z tym. Duńczyków i Japończyków łączy przekonanie, że dobre rzeczy wymagają czasu. Cierpliwość i zainteresowanie długoterminową satysfakcją stworzyły to, co obecnie uznajemy za klasykę designu, kochaną przez ludzi na całym świecie. 

Aya Okamura

Po drugie, kulturowa wymiana między Skandynawią, szczególnie Danią, a Japonią, ma bardzo długą, bo liczącą aż 150 lat historię. Oba regiony od przeszło wieku darzą się ogromnym szacunkiem, sympatią i zainteresowaniem, dostrzegając w sobie nawzajem mentalne pokrewieństwo. Za inicjatora tak serdecznych stosunków uznaje się duńskiego oficera marynarki i pisarza Williama Carstensena. 

Po trzecie – tu znów oddajmy głos Thomasowi Lykke:

W naszym gorączkowym życiu szukamy jakichś znaczących sposobów na odnalezienie siebie w świecie – przez spowolnienie tempa i zwrócenie ku rzemiosłu i rytuałom. Niezależnie od tego, czy będzie to ceremonia herbaciana w Kioto czy przerwa na kawę w Kopenhadze. 

Thomas Lykke

Projektant Jonah Takagi uzupełnia to refleksją:

Widzimy ogólny trend w kierunku szybkich, prawie jednorazowych projektów. Chciałbym wierzyć, że Japandi może być w pewnym sensie naturalną reakcję na szalejącą konsumpcję stylowych, ale niedrogich i źle zaprojektowanych towarów. Dużą częścią dzisiejszego problemu z szeroko rozumianą produkcją jest też to, że rzeczy nie można teraz naprawiać. A Japonia ma ogromną i piękną tradycję demontowania i wymiany zepsutych części. A efekt tych starań często nie jest namiastką dawnego wyglądu, ale zupełnie nową jakością.  

Jonah Takagi

Styl skandynawski spotyka Japonię. Co jest istotą stylu Japandi?

Esencją stylu Japandi jest współistnienie, przenikanie i uzupełnianie się typowych dla Dani i Japonii kategorii estetycznych: hygge i wabi-sabi.

Co to jest hygge?

Duńskie słowo hygge dosłownie oznacza wygodę. Wymawiając ten termin, wszyscy od razu mamy przed oczami rodzinne święta Bożego Narodzenia, wieczór spędzony w ciepłym pokoju, przy blasku świec… Hygge to komfort bycia samemu ze sobą i z innymi. Hygge to przytulność, błogostan, przeciwieństwo materializmu i konsumpcjonizmu. Wnętrza zaprojektowane w myśl idei hygge przede wszystkim uwzględniają aspekty wspierające życie rodzinne i towarzyskie. Znajdziemy tu naturalne materiały i kolory oraz praktyczne i stylowe dodatki. 

Co to jest wabi-sabi?

Japońskie wabi to kategoria estetyczna zawierająca pojęcie ubóstwa, płynącej z niego prostoty i surowości. Sabi wprowadza zaś pojęcie patyny, niedoskonałości, przywiędnięcia, zużycia przez upływ czasu. Sabi wyraża się w powściągliwości, wygaszonych kolorach, nieregularnych kształtach. 

Hygge i wabi-sabi

Podobieństwo między hygge i wabi-sabi narzuca się samo przez się. A różnice miedzy tymi wartościami mogą tylko zadziałać na korzyść naszego mieszkalnego wnętrza. Wspomniana wcześniej Aya Okamura widzi to w ten sposób:

Duńskie projekty dobrze pasują do zrozumienia wabi-sabi. Wykonane z naturalnych materiałów naturalnie się starzeją. Jeśli są używane codzienne, rzeczy nabierają patyny, a zarówno japońscy, jak i duńscy projektanci uważają ten proces za piękny. Czasami minimalistyczny dom w stylu skandynawskim może się stać zbyt anonimowy, a odrobina wabi-sabi może temu zaradzić. 

Aya Okamura

A więc tam, gdzie pojęcia hygge i wabi-sabi się rozchodzą, ich różnice w rzeczywistości się dopełniają. Tam, gdzie wnętrza japońskie są eleganckie, nordyckie są rustykalna, i odwrotnie. Bogate, ale nadal naturalne kolory japońskiego designu pomagają powstrzymać surowe, wyraziste palety skandynawskich domów przed uczuciem klinicznej sterylności i zimnem. 

Łączymy styl skandynawski i styl japoński. Jak wyglada mieszkanie w stylu Japandi?

Paleta kolorystyczna

Wnętrza w stylu skandynawskim wykorzystują jasne i naturalne tony. Wnętrza japońskie są zwykle ciemniejsze z jaśniejszymi kontrastami. Łącząc oba style, nie chcemy, aby jakiekolwiek kolory dominowały i wchodziły we wzajemny konflikt. Ogólna paleta musi być wyciszona i przemyślana. Do odcieni takich jak biel, beż, szarości czy „płatki owsiane” dodajemy nieco szałwiowej zieleni, ziemistych brązów i błękitu nieba. Wprowadzając odważniejsze kolory, postawmy na głęboką zieleń, węgiel i granat. Typowy dla japońskiego designu kruczoczarny również może się tu pojawić, ale stosujmy go oszczędnie: w detalu, nie na jednolitej płaszczyźnie. 

Materiały, tekstury i dekoracje 

Skup się na naturalnych materiałach, które wprowadzają kontakt z naturą i uproszczone piękno. Japandi to przede wszystkim drewno, bambus i papier. A z tekstyliów: kaszmir, wełna, aksamit, jedwab i len. Materiałów tych można używać w narzutach, poduszkach, zasłonach i obrusach. Proste, niskie meble można uzupełnić tradycyjnymi japońskimi elementami dekoracyjnymi, takimi jak malowane tapety, ceramika czy teksturowane papierowe lampy. 

Bez bałaganu 

Estetyka Japandi koncentruje się na otwartych przestrzeniach i czystych liniach. Ale w zwyczajnie funkcjonującym domu zachowanie takiego minimalizmu może być kłopotliwe. Projektanci zalecają wypróbowanie tzw. fałszywego minimalizmu. Polega on na ukrywaniu nadmiaru rzeczy za wbudowanymi lub składanymi parawanami albo w naturalnych pudłach i koszach. 

Rękodzieło

Japandi stawia na rzemiosło i rzeczy, które nie są przeznaczone do późniejszego wyrzucenia. Poszukaj więc elementów, które przetrwają próbę czasu i które będę „współpracowały” z wnętrzem Twojego mieszkania przez wiele lat. Skoncentruj się na ekologicznych, lokalnych wyrobach i nie bój się samodzielnego eksperymentowania z tymi przedmiotami. 

Skandynawsko-japoński design 

Styl Japandi to nie tylko koncepcja aranżacji wnętrz, ale także konkretne przedmioty użytkowe, które powstały w wyniku współpracy skandynawskich i japońskich designerów. Znajdziemy tu m.in. takie perełki jak:

  • Krzesło Float, stworzone przez Duńczyka Larsa Vegena ze studia studioA27 i japońskiego projektanta Taijiro Ishiko.
  • Kolekcja mebli zaprojektowana przez Norwega Hallgeira Homstvedta i urodzonego w Japonii Jonaha Takagi. Twórcy o swoich projektach mówią w ten sposób: 

Meble to jedna z nielicznych kategorii produktów w naszym nowoczesnym świecie, która nie jest tak naprawdę napędzana technologią, ale raczej estetyką, materiałami i rzemiosłem.

  • Lampy wykonywane w fabryce Le Klint w Odense w Danii, nawiązujące do świetlnych rzeźb Akari Noguchi (wykonanych z papieru washi z kory drzewa morwy) i lampy bąbelkowej George’a Nelsona.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o stylu skandynawskim i stylu japońskim, zajrzyjcie do tych artykułów: 

Jak urządzić pokój w stylu skandynawskim?

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak powinna być urządzona?

Łazienka w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Aranżacja sypialni w stylu skandynawskim – jak powinna wyglądać?

Schody w stylu skandynawskim – jakie sprawdzą się w twoim domu?

New Nordic. Styl skandynawski w najmodniejszej odsłonie

Aranżacja wnętrz w stylu japońskim. Jak urządzić mieszkanie w stylu zen?

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: