Jak (szybko) zmienić wygląd łazienki w wynajmowanym mieszkaniu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Życie w wynajmowanym mieszkaniu ma swoje plusy i minusy. Po stronie zalet na pewno trzeba dopisać większą dostępność, swobodę i mobilność społeczną. Na liście mankamentów bez wątpienia znajdzie się zaś konieczność rezydowania we wnętrzu, które tylko w pewnym stopniu sami dla siebie wybraliśmy. 

Problem ten stał się szczególnie newralgiczny w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy podaż mieszkań na wynajem zmniejszyła się nawet o kilkadziesiąt procent (o ponad 70% oferta mieszkań na wynajem zmniejszyła się we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Lublinie; w Warszawie spadła o ponad połowę), a ceny najmu skoczyły aż o procent kilkanaście. Coraz częściej więc wynajmujemy nie to mieszkanie, które najbardziej nam się podoba, ale to, które po prostu akurat jest dostępne. 

Zwykle najwięcej do życzenia w wynajmowanych mieszkaniach pozostawiają łazienki. Zobaczcie, jak łatwo, przy niewielkim nakładzie sił oraz pieniędzy, można poprawić ich wygląd. 

Na ratunek łazience w wynajmowanym mieszkaniu! Lista dobrych praktyce, których warto się trzymać 

Zamiany we wnętrzach – w łazience i w każdym innym pomieszczeniu – możemy podzielić na trwałe, pół-trwałe i nietrwałe. W przypadku łazienki zmianą trwałą będzie na przykład skucie starych płytek i położenie nowych. Zmianą pół-trwałą: wymiana baterii, lustra czy oświetlenia. A zmianą nietrwałą: wprowadzenie różnych dodatków, których można się pozbyć raptem w kilka sekund, na przykład ręczników, roślin czy przydatnych akcesoriów. Ponieważ najważniejsza zasada ingerowania w aranżację łazienki w wynajmowanym mieszkaniu brzmi: nigdy nie zmieniaj niczego, czego nie możesz cofnąć, nie powinno nikogo zdziwić, że repertuar modyfikacji będzie tu ograniczony tylko do dwóch ostatnich kategorii. 

  • Przed wprowadzeniem zmian pół-trwałych zawsze pytaj właściciela lokalu o zgodę. Wielu z nich na pewno nie będzie robiło z tej sprawy większego problemu. Istotne jest jednak ustalenie warunków, na jakich zmiany te zostaną wprowadzone. Uzgodnij, czy na przykład w przypadku przemalowania którejś ściany (tak, to też jest zmiana pół-trwała) Twoim późniejszym obowiązkiem będzie przywrócenie jej oryginalnego koloru. Zmiany nietrwałe zwykle nie wymagają konsultacji. 
  • Jeżeli cokolwiek demontujesz (kran, szafkę, lustro itp.), dobrze ten przedmiot zabezpiecz i spakuj do klarownie opisanego kartonu, tak abyś później nie miał kłopotów z jego znalezieniem i ponownym zamontowaniem na swoim miejscu. 
  • Rób zdjęcia: przed zmianą, w trakcie jej realizacji i po, byś zawsze mógł udowodnić, że nie spowodowałeś żadnych szkód oraz by mieć na czym się wzorować w momencie przywracania łazienki do wcześniejszego stanu. 

Pomysły na zmianę aranżacji łazienki w wynajmowanym mieszkaniu 

1. Połóż tymczasową podłogę 

Nie ma lepszego sposobu na ożywienie starej łazienki niż przykrycie smutnej, zużytej podłogi z zabrudzonymi fugami jakimś zdecydowanym, wyrazistym wzorem i kolorem. Wracające obecnie do mody wykładziny i płytki PCV oferowane są w niemal nieskończonej liczbie wariantów: od klasycznej szachownicy, przez motywy secesyjne i art-deco po absolutnie zwariowane kształty i odcienie. Położenie takiej okładziny na starej posadzce jest bezinwazyjne i nie zajmie więcej niż kilka godzin.

2. Wymień zasłonkę prysznicową 

Zamiast walczyć z urokiem vintage, którym najprawdopodobniej emanuje Twoja łazienka w wynajmowanym mieszkaniu, spróbuj go odświeżyć i podkreślić. Dobrym patentem będzie wymiana zasłonki prysznicowej na coś oryginalnego i szykownego. 

3. Wymień oświetlenie 

Twoja łazienka w wynajmowanym mieszkaniu może wydawać się duszna i przytłaczająca także po prostu dla tego, że jest zbyt ciemna. Jeżeli właściciel nie przewidział zamontowania oświetlenia strefy umywalkowej (to wciąż niestety czasami się zdarza) i przerobienie instalacji nie wchodzi w grę, zainwestuj w LED-ową lampkę nad lustro na baterie, jakich pojawia się teraz w sprzedaży coraz więcej. Gdy nie chcesz wywiercać żadnej dziury, urządzenie jest na tyle lekkie, że można je przykleić do górnej części lustra zwykłą dwustronną taśmą klejącą, która nie powinna pozostawić po sobie później żadnych śladów. 

4. Wymień baterie umywalkową 

Tani kran z ciężko chodzącym uchwytem nie tylko szpeci łazienkę, ale też bardzo uprzykrza wykonywanie codziennych higienicznych czynności. Warto zainwestować w produkt, który po jakimś czasie z powodzeniem sprawdzi się także we własnym mieszkaniu. 

Podobnie jak w przypadku oświetlenia, także nowe baterie o ponadczasowym, eleganckim designie mogą sprawić, że Twoja łazienka w wynajmowanym mieszkaniu rozbłyśnie nieoczekiwanym blaskiem. Takie łączenie starego z nowym, o ile zrealizowane jest z wyczuciem, potrafi zbudować naprawdę niesamowity styl i charakter wnętrza. Styl przejściowy, inaczej taransitional, mid-century i wiele innych współczesnych trendów ogromnie doceniają takie zabiegi. 

grohe

5. Eksperymentuj z akcesoriami 

Rośliny doniczkowe, miękkie, puszyste ręczniki, niebanalne mydelniczki lub dozowniki mydła, a nawet designerska szczotka do czyszczenia toalety – dodanie do aranżacji tego typu detali sprawdza się zawsze i pozwala poczuć się bardziej jak u siebie. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: