Czym jest wodne ogrzewanie podłogowe i czy warto się na nie zdecydować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Popularne w ostatnich latach wodne ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większą rzeszę fanów. To rozwiązanie oferuje wiele zalet, nie jest jednak wolne od wad. Poznaj dobre i złe strony ogrzewania podłogowego i zdecyduj, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Na czym polega wodne ogrzewanie podłogowe?

Wodne ogrzewanie podłogowe to przykład ogrzewania asymilacyjnego – pod powierzchnią podłogi znajduje się instalacja grzewcza – rury grzewcze – a głównym źródłem ciepła jest woda, której ciepło rury „oddają” pomieszczeniu. Najbardziej optymalną temperaturą przy tego typu instalacji jest 25-29 stopni Celsjusza.
 

Wodne ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe jest przede wszystkim estetyczne. Cała konstrukcja grzewcza schowana jest w podłodze, co eliminuje nieestetyczne grzejniki. Dzięki temu zyskujemy także możliwość swobodniejszej aranżacji wnętrza – grzejniki nie determinują miejsca, w którym możemy lub nie, ustawić dany mebel.
Jako że ogrzewanie podłogowe jest typem ogrzewania asymilacyjnego, nie wymaga stosowania tak wysokich temperatur wody, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych instalacji. Stałe zmniejszenie temperatury grzewczej wpływa na niższe koszty ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe zamontowane jest regularnie pod podłogą. Dzięki temu zapewnia stały i równomierny rozkład ciepła, a ten pozytywnie wpływa na komfort mieszkańców. Szczególną zaletą tego typu ogrzewania jest utrzymywanie ciepła na powierzchni podłogi, co ma znaczenie zwłaszcza podczas porannej toalety. Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem higienicznym – szybkoschnące powierzchnie podłogowe są mniej podatne na rozwój bakterii czy grzybów. Ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza i nie powoduje jego cyrkulacji. Jest więc to rozwiązanie dobre dla alergików, jako że kurz i pył nie unoszą się w powietrzu.
 

 

Wodne ogrzewanie podłogowe – wady

Wadą ogrzewania podłogowego są związane z nim trudności aranżacyjne. Z jednej strony możliwości dekoracyjnych jest więcej, bo nie jesteśmy ograniczeni grzejnikami, z drugiej zaś – ogrzewanie podłogowe sprawia, że rozkład mebli powinien być przemyślany tak, by nie „zasłaniać” zbyt dużej powierzchni podłogi. W przeciwnym razie wystąpią trudności z efektywnym ogrzaniem pomieszczenia. Jednym z ograniczeń w aranżacji pomieszczenia jest np. rekomendacja mebli z nóżkami (nie dotykają podłogi, umożliwiając cyrkulację ciepła). Jeśli jednak planujemy zakup masywnych mebli, jeszcze przed montażem ogrzewania podłogowego należy zaplanować ich miejsce tak, by nie montować pod nimi rur grzewczych.

Wodne ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania asymilacyjnego. Oznacza to, że podłoga bardzo wolno się nagrzewa, a następnie, „oddając” ciepło, równie wolno stygnie. Niesie to za sobą ograniczenie związane z niemożnością szybkiej zmiany temperatury w pomieszczeniu.

Jeszcze przed montażem wodnego ogrzewania podłogowego należy przemyśleć materiały wykończeniowe podłogi. Najlepiej, by były to kafle. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z paneli czy drewnianej podłogi, nie musimy. Należy jednak zawczasu poinformować o tym projektanta instalacji tak, by zaplanował równomierny rozkład rur grzewczych (różnica w temperaturze pokoju jest niekorzystna dla drewna) oraz zaproponował gatunki drewna dobrze przewodzącego ciepło i o niskim współczynniku skurczu.
 

 

Alternatywa dla ogrzewania wodnego – elektryczne ogrzewanie podłogowe

Jako że wodne ogrzewanie podłogowe powinno planowane być jeszcze na etapie budowy domu, a także szczegółowo zaprojektowane, bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, zwłaszcza, że może być stosowane na powierzchniach różnych wielkości (ogrzewanie wodne rekomenduje się zwłaszcza dla domów jednorodzinnych). W przeciwieństwie do instalacji wodnej może być z powodzeniem wykorzystywany nawet w małych mieszkaniach. Do jego instalacji i późniejszego użytkowania wystarczą maty grzejne i sterownik. Koszt jego instalacji jest więc relatywnie niższy (patrz: Ile to kosztuje?).
 

Ile kosztuje podłogówka?

Średni koszt wodnego ogrzewania podłogowego wynosi ok. 100 – 140zł/ m kw. (materiały i robocizna w cenie). Koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego wynosi ok. 150-300zł / m kw. Należy jednak pamiętać, że do kosztów montażu instalacji wodnej dochodzą dodatkowe koszty budowy komina dymowego, kotłowni, zakup kotła grzewczego i termostatów. Ostatecznie więc cena montażu wodnego ogrzewania podłogowego jest wyższa niż instalacja mat elektrycznych. W długoterminowym rozrachunku to jednak wodne ogrzewanie podłogowe jest bardziej ekonomiczne zwłaszcza, że wykorzystywane jest na dużych powierzchniach domów jednorodzinnych. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wiąże się z dużymi opłatami za energię elektryczną, dlatego lepiej stosować je jedynie w pomieszczeniach o małym metrażu. Dodatkowo w obu przypadkach należy liczyć się z kosztami materiałów wykończeniowych ogrzewanej podłogi, które powinny być dostosowane specjalnie do wymogów ogrzewania podłogowego, ich cena będzie więc wyższa niż w przypadku materiałów wykończeniowych przeznaczonych do tradycyjnej podłogi.

Przed decyzją o montażu tzw. podłogówki powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jaki będzie cel ogrzewania podłogowego w naszym domu, przede wszystkim czy chcemy ogrzewać nim duże powierzchnie, czy może jedynie docieplić niedogrzane pomieszczenia?

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-12-31 16:19:24
Inzagi
Ogrzewanie podłogowe teraz staje się coraz bardziej popularniejsze, ze względu na komfort i oszczędności. Mimo, że instalacja może być kosztowna i problematyczna dlatego najlepiej już na etapie budowy należy podjąć decyzję o montażu. Wiele domostw decyduje się na mieszane ogrzewanie, kaloryferowe i podłogowe, co jest też fajnym pomysłem. Podłogówkę często instaluje się w łazience, pokoju gościnnym.
2018-02-20 13:37:28
Domolubni
Zgadzamy się, że wcześniejsze zaplanowanie i zaprojektowanie ogrzewania podłogowego pozwoli zminimalizować możliwość popełnienia błędów oraz uniknąć sytuacji bez wyjścia. Takie sytuacje mogą się zdarzyć, gdy chcemy położyć ogrzewanie podłogowe w już wybudowanym budynku i nie mamy wpływu na pojawiające się przeszkody np. architektoniczne. Łazienka jest pomieszczeniem, które najchętniej ogrzewamy za pomocą podłogówki i nie ma się co temu dziwić: komfort postawienia bosych stóp na ciepłej powierzchni jest niezwykle kuszący. Ponadto prysznic czy wanna są elementami stałymi i nie ma obawy, że w ferworze nowej aranżacji wnętrza zastawimy podłogówkę meblami, co zmniejszy nam wydajność ogrzewania.
2017-12-28 00:56:14
Marcin
W przypadku zastosowania powietrznej pompy ciepła i wodnej instalacji podłogowej budowa komina jest zbyteczna. Przy zastosowaniu kotłów na paliwo stałe owszem komin będzie potrzebny.
2018-02-20 14:38:07
Domolubni
Panie Marcinie, zgadzamy się, że pompy ciepła, które pobierają ciepło z gruntu, powietrza lub promieniowania słonecznego nie wymagają budowy komina. Pompy ciepła są dobrym sposobem na zastosowanie odnawialnej i ekologicznej energii grzewczej. Natomiast piece węglowe czy kotły gazowe wymagają podłączenia do komina, zatem to, jakie jest źródło zasilania naszego ogrzewania podłogowego będzie warunkowało stawianie komina.