Wanna wolnostojąca to prawdziwa królowa wanien – komfortowa, elegancka, luksusowa… Wanny wolnostojące mogą być wykonane z różnych materiałów: akrylu, włókna szklanego, naturalnego kamienia, drewna, żeliwa, stali czy miedzi i znacząco różnić się od siebie pod względem formy. Zobaczcie, jakie typy wanien wolnostojących wyróżniamy i wybierzcie tę, która najlepiej pasuje do stylu Waszej łazienki lub sypialni i Waszych indywidualnych preferencji.
Rodzaje wanien wolnostojących
Na najbardziej ogólnym poziomie wanny wolnostojące możemy podzielić na wanny tradycyjne (retro) i nowoczesne.
Tradycyjne wanny wolnostojące. Wanny wolnostojące retro
Wanna wolnostojąca clawfoot
Wanna wolnostojąca clawfoot, dosłownie wanna „szponiasta”, to prawdopodobnie najpopularniejsza i najłatwiej kojarzona odmiana klasycznych wanien. Jak sama nazwa wskazuje, niecka wanny jest tutaj wsparta i wyniesiona na czterech, ozdobnych nogach – lwich łapach, ptasich pazurach itp.


Wanna wolnostojąca bateau
Bateau to po francusku „łódź”, a wanna tego rodzaju jako żywo przypomina wystający ponad taflę wody statek. Wanna wolnostojąca bateau nie ma nóżek, ale spoczywa na ziemi na płaskim cokole. Subtelnie opadające ku podłodze boki wanny czynią tę bryłę niezwykle wyrafinowanym obiektem i wspaniałą dekoracją utrzymanych w różnych estetykach pomieszczeń.




Niecki wanien clawfoot i bateau mogą być ukształtowane dwojako:
Wanna wolnostojąca slipper
Slipper, czyli „pantofelek”, to wanna wolnostojąca z wydłużonym i podniesionym spadkiem z jednej strony. Podobna do eleganckiego kapcioszka wanna pozwala na wygodne oparcie pleców podczas kąpieli, ale ułożyć możemy się tutaj tylko w określonym kierunku.



Wanna wolnostojąca double ended
Double ended to wanna wolnostojąca z podwójnym zakończeniem. Wydłużone i podniesione spadki występują na obu końcach, ale z reguły nie są aż tak okazałe i głęboko wyprofilowane, jak w wannie slipper. W wannie wolnostojącej double ended możemy kąpać się z twarzą zwróconą w jedną lub drugą w stronę, a także we dwoje… Baterię podłogową do tego rodzaju wanien należy zamontować pośrodku.




Wanny wolnostojące clawfoot i bateau nierzadko zdobi wykończenie zwane roll-on, czyli szykownie wywinięte na zewnątrz krawędzie.
Nowoczesne wanny wolnostojące
Wanny wolnostojące w nowoczesnym stylu z reguły odznaczają się czystymi liniami, minimalistycznym designem i wykonane są w całości z jednego odlewu. Współczesne wanny wolnostojące, tak jak wanny tradycyjne, mogą być asymetryczne (nawiązujące do fasonu slipper) lub symetryczne (double ended). W tej kategorii możemy wyróżnić przede wszystkim:
- Wanna wolnostojąca prostokątna – o kubistycznej, surowej i niemalże monumentalnej formie.


- Wanna wolnostojąca owalna – najbardziej uniwersalna i ponadczasowa; może mieć formę bardziej cylindryczną (czyli taką samą średnicę podstawy i krawędzi) lub naczyniową (mniejszą średnicę podstawy niż krawędzi), regularną lub organiczną.




Szczególnymi rodzajami nowoczesnych wanien wolnostojących są:
Wanna wolnostojąca przyścienna
Przyścienna wanna to pewnego rodzaju kompromis między wanną wolnostojącą a wanną do zabudowy. Tak jak w przypadku wanien stricte wolnostojących mamy tu do czynienia z całkowicie niezależną bryłą, ale wyprofilowaną (przynajmniej z jednej strony) tak, aby można ją było ustawić w bardzo niewielkiej odległości od ściany. Do wanien wolnostojących przyściennych nie jest już więc potrzebna bateria podłogowa, ale wystarczy „zwykła” bateria natynkowa.

Wanna wolnostojąca klepsydra
Wanny klepsydry to wanny prostokątne, które mają wewnątrz tworzące praktyczne podpórki pod ręce zwężenie.
Wanna wolnostojąca soaking
Wanna soaking – literalnie z języka angielskiego: „wanna do moczenia” – to zainspirowana japońską kulturą kąpielową wysoka, ale o małem średnicy „balia”, w której się siedzi, a nie leży. Ciekawe rozwiązanie dla osób, które marzą o wannie wolnostojącej, ale nie dysponują wystarczającą przestrzenią, by umieść u siebie standardowy model.

Wanna wolnostojąca z hydromasażem. Wanna wolnostojąca jacuzzi
Wanny wolnostojące z hydromasażem wyposażone są w specjalne otwory, przez które wydostają się pęcherzyki powietrza i/lub strumienie wody. Zapewnia ta kąpiącemu bardzo przyjemne i relaksujące doznania.

Ciekawostka! Jacuzzi oficjalnie pojawiło się w 1968 roku. Chociaż słowo „jacuzzi” funkcjonuje jako synonim wanien z hydromasażem – w rzeczywistości jest nazwą jednej konkretnej firmy i pochodzi wprost od nazwiska jej założyciela i jednocześnie wynalazcy tego rozwiązania – Candido Jacuzzi.

Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego