Terakota dla lubiących piękno i naturalność

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około < 1 minut

Terakota to popularny rodzaj płytek podłogowych i ściennych o charakterystycznym wyglądzie. Czym się różni od glazury i gresu oraz gdzie ją stosować?

Czym różni się terakota od glazury i gresu

Klasyczne płytki podłogowe i ścienne – te dość cienkie i lekkie, pokryte kolorowym szkliwem – to glazura. Jest ona dość delikatna, przez co mało odporna na uszkodzenia, ale za to dzięki szkliwieniu, może mieć dowolny wzór i kolor, a także nie nasiąka wodą. Glazura i terakota nie mają ze sobą wiele wspólnego – terakocie dużo bliżej jest za to do gresu. Oba te materiały nadają się do stosowania na zewnątrz, ze względu na niską nasiąkliwość. W przypadku układania terakoty np. na balkonie, warto jednak pamiętać o tym, by była mrozoodporna oraz zostawić większe (nawet ok. 10 mm) przerwy między płytkami, aby pod wpływem zmian temperatury mogły się swobodnie kurczyć i rozszerzać.
 

Terakota – co to jest i jak ją stosować

Terakota to inaczej płytki kamionkowe – robi się je z drobnoziarnistej gliny, którą oczyszcza się, a po wypaleniu szkliwi na błyszcząco lub matowo. Choć terakota kolorowa, szkliwiona we wzory, jest dostępna na rynku, dużo częściej wybierana jest ta w naturalnych odcieniach. Paleta brązów i czerwieni naturalnej terakoty ma rustykalny wygląd, który świetnie pasuje do wnętrz o naturalnym charakterze. Warto więc sięgnąć po terakotę w kuchni lub salonie, jeśli planujemy to pomieszczenie urządzić w stylu prowansalskim, rustykalnym, a nawet w stylu minimalistycznym. W niedużych pomieszczeniach terakota dobrze będzie wyglądać w zestawieniu z białymi meblami, a więc również w stylu skandynawskim.
 

Terakota w domu i w mieszkaniu – galeria inspiracji

Zobacz pomysły na piękne wnętrza, w których króluje podłoga z terakoty.
 

Terakota w kuchni


 

 

 

 
 

Terakota w łazience


 

 
 

Terakota w salonie i innych pomieszczeniach


 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: