Modne mieszkania 2022. TOP 5 trendów w aranżacji wnętrz, których nadejścia nie możemy się doczekać!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jakie mieszkania będą modne w 2022 roku? Jakie trendy w aranżacji wnętrz zagoszczą w naszych domach w nadchodzącym (wielkimi krokami) roku? Sprawdziliśmy oferty producentów, przewertowaliśmy dziesiątki wypowiedzi polskich oraz zagranicznych projektant i wybraliśmy dla Was kilka jednocześnie najciekawszych i najczęściej powtarzających się motywów. 

Trendy w aranżacji wnętrz 2022 – ewolucja zamiast rewolucji 

Nim podzielimy się z w Wami wnętrzarskimi nowinkami na rok 2022, musimy powiedzieć parę słów o tym, co zmieniło się w samym podejściu do trendów. Oto bowiem wyraźnie zanika tendencja, by nowe drastycznie wypierało stare, by jedne trendy niemal z dnia na dzień zastępowały inne. Zamiast „kasowania” ubiegłorocznych trendów i „wprowadzania” na ich miejsce innych, producenci i architekci wnętrz stawiają obecnie na dialog i harmonię oraz bardziej osobiste i zniuansowane podejście do wnętrz.

Widzimy zdecydowane zacieranie się granic między stylami. Najlepszym i jednocześnie najbardziej spektakularnym przykładem takiego podejścia jest to, że minimalizm i maksymalizm zaczynają żyć ze sobą w zgodzie. Ze wszech stron jesteśmy teraz zachęcani, by łączyć obie te filozofie projektowe w obrębie jednego mieszkania, a nawet jednego pomieszczenia. Minimalistyczna paleta kolorów, ale ekspansja dekoracyjnych dodatków, przez które wyrażamy swoją osobowość? Meble o prostych, czystych liniach na tle zdecydowanego odcienia? Tylko od nas zależy, w jaki sposób zinterpretujemy współistnienie minimalizmu i maksymalizmu. Przestrzeń do poszukiwań i twórczych eksperymentów jest tutaj ogromna i gorącą zachęcamy Was do odkrywania tej nowej kategorii estetycznej na swoich własnych zasadach. 

1. Fiolet – najmodniejszy kolor 2022 roku 

Pamiętacie, jak w październiku – po wirtualnej wizycie na mediolańskich targach Supersalone – prognozowaliśmy, że rok 2022 będzie stał pod znakiem fioletu? Wszystko wskazuje na to, że mieliśmy niezłego nosa!  Bo oto raptem dwa miesiące później kolorem roku 2022 według Pantone zostaje VERY PERI, czyli subtelny fiolet właśnie. Przedstawicie instytutu swój wybór uzasadniają w następujący sposób

Ukazując beztroską pewność siebie i śmiałą ciekawość, które ożywiają naszego twórczego ducha, dociekliwy i intrygujący kolor PANTONE 17-3938 Very Peri pomaga nam ogarnąć ten zmieniony krajobraz możliwości, otwierając nas na nową wizję, gdy piszemy nasze życie na nowo. Wzbudzając wdzięczność za niektóre z cech, które reprezentuje kolor niebieski, uzupełniony o nową perspektywę, która rozbrzmiewa w dzisiejszych czasach, kolor PANTONE 17-3938 Very Peri stawia przyszłość w nowym świetle. Żyjemy w czasach transformacji. PANTONE 17-3938 Very Perijest symbolem globalnego ducha chwili i przemian, przez które obecnie przechodzimy. W miarę jak wychodzimy z intensywnego okresu izolacji, nasze wyobrażenia i standardy zmieniają się, a nasze fizyczne i cyfrowe życie łączy się na nowe sposoby. Cyfrowy design pomaga nam rozciągnąć granice rzeczywistości, otwierając drzwi do dynamicznego wirtualnego świata, w którym możemy odkrywać i tworzyć nowe możliwości kolorystyczne. Wraz z trendami w grach komputerowych, rosnącą popularnością meta verse i rosnącą społecznością artystyczną w przestrzeni cyfrowej PANTONE17-3938 Very Peri ilustruje fuzję współczesnego życia i to, jak trendy kolorystyczne w świecie cyfrowym przejawiają się w świecie fizycznym i vice versa.

kolor roku  2022 Pantone
kolor roku 2022 Pantone
kolor roku 2022 Pantone

2. Modne mieszkania 2022 – więcej antyków i mebli vintage 

Nadchodzący renesans wykorzystywania w aranżacjach antyków i mebli vintage (przypomnijmy, że za antyki zwykle uznajemy meble przyjemniej 100-letnie, a za meble vintege przynajmniej 20-letnie) wynika z kilku, nakładających się na siebie czynników. Wśród przyczyn znajdziemy tak pandemię i związane z nią zaburzenie łańcucha dostaw, jak i niepokoje ekologiczne i ekonomiczne, pociągające za sobą antykonsumpcjonistyczne nastroje. Modna na „niekupowanie” rozwija się w najlepsze i w 2022 roku najprawdopodobniej osiągnie szczyt popularności. Ale trend na stare meble wcale nie oznacza, że nie powinnismy niczego w naszych wnętrzach zmieniać, ani tym bardziej nie skazuje nas na zamieszkiwanie w iście „babcinych pokojach”. Chodzi raczej o to, aby meblom, których chcieliśmy się już pozbyć, nadać zupełnie nowe życie.

Wielką popularności będzie więc cieszyć się wykorzystywanie antyków i mebli vintage w diametralnie nowym, odmiennym od pierwotnego kontekście. Stary kufer jako stolik kawowy. Zużyta komoda jako szafka pod umywalkę. I tak dalej, i tak dalej.

Ze znacznie większą śmiałością powinnismy podchodzić taże do tworzenia zestawów, w których stare przenika się z nowym. Krzesła pamiętające czasy PRL-u wokół nowoczesnego, rozkładanego stołu – takie kompozycje w 2022 roku nie tylko nie będą nikogo dziwiły, ale staną się wręcz prawdziwym krzykiem mody. 

modne mieszkania 2022
modne wnętrza 2022
trendy we wnętrzach 2022

3. Modne wnętrza 2022 –  jeszcze więcej natury 

Wnętrzarski romans z kojącymi zieleniami, błękitami i ziemistymi tonami w 2022 roku wejdzie w decydującą fazę. 

Badania pokazują, że naturalne schematy kolorów i formy organiczne, takie jak te występujące w naturze, zmniejszają stres, obniżają ciśnienie krwi i tętno, zwiększają produktywność i kreatywność oraz sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi (…). Być może dlatego, że ludzkość nigdy nie potrzebowała uzdrawiających mocy natury bardziej niż my w tej chwili, istnieje dążenie do jeszcze głębszego przyjęcia takiego podejścia”

Michelle Lamb, dyrektor redakcji 
The Trend Curve

Szalenie modne w 2022 roku bedą tzw. palety krajobrazowe, czyli imitujące widok zza okna, szczególnie, oczywiście, jeśli ten rozpościera się na las lub park. Mocno pozycję na pewno wywalczą sobie odcienie inspirowane dżunglą, a także oliwki i mchu. Nie mniej gorącym trendem będzie także mieszanie ciemnych i ziemistych tonów: 

Widzę wiele brązowych, miedzianych, ziemistych tonów wchodzących w grę z mieszanką czerni i szarości.

Jade Joyner, współzałożycielka Metal + Petal

Czarne akcenty i sprzęt będą popularnym trendem domowym, który zobaczymy w 2022 roku. Wybierz jasne, neutralne kolory dla głównych elementów swojej przestrzeni, takich jak kolory farb i dużej sofy, i dodaj czarne akcenty dla kontrastu. Czarne akcenty, takie jak lampy, naprawdę pomogą zaakcentować obszar i dodać interesującej głębi. Nawet wymiana czarnych uchwytów na istniejących elementach, takich jak stoliki lub szafki pod telewizor, doda kontrastu do przestrzeni.

Channa Alvarez, projektantka wnętrz w Living Spaces

Nikogo nie powinno dziwić również, że w nadchodzącym roku będziemy oglądali jeszcze więcej naturalnych materiałów, takich jak drewno (zwłaszcza szczotkowane) i marmur; a domowe kolekcje roślin doniczkowych będą się tylko rozrastać… 

modne mieszkania 2022
modne wnętrza 2022

4. Modne mieszkania 2022 – żeński pierwiastek 

Głośne wydarzenia ostatnich kilkunastu miesięcy – tak w Polsce, jak i na świecie – przepełnione były duchem GIRL POWER. Fakt, że to kobiety są obecnie głównymi bohaterkami przemian społecznych i obyczajowych, kluczowymi postaciami na politycznych i kulturalnych scenach czy twarzami walki ze zmianami klimatycznymi nie pozostanie bez wpływu na trendy w projektowaniu wnętrz w 2022 roku. „Kobiecość” zawita do naszych mieszkań przede wszystkim w postaci mody na rzeźbiarskie formy: delikatne krzywizny i zaokrąglone detale

Najważniejsze będą wygodne, krzywoliniowe, przyjazne formy (…). Niekoniecznie pulchne i przesadzone, ale miękkie dla oka i dłoni, aby zapewnić ogólne zrelaksowanie i wygodne uczucie przebywania w przestrzeni. 

Gemma Riberti, szefowa działu wnętrz w 
WGSN 
modne mieszkania 2022
modne wnętrza 2022
modne wnętrza 2022

5. Trendy we wnętrzach 2022 – multisensoryczność

W 2022 roku wyposażenie wnętrz musi nie tylko dobrze wyglądać, ale także otaczać odpowiednią opieką pozostałe zmysły domowników. Znacznie bardziej niż dawniej będzie liczyło się to, jak nasze mieszkanie pachnie i jakie „jest w dotyku”. Sukcesywnie kształtuje się trend na podkreślanie funkcji poszczególnych pomieszczeń odpowiednimi nutami zapachowymi. 

Być może domowe biuro będzie pachnące szałwią, aby poprawić sprawność umysłową, podczas gdy sypialnia będzie pachniała kwiatem pomarańczy, aby promować spokój i sen, a salon czymś przytulnym i świątecznym, takim jak zapach trzaskającego ognia.

Lisy White, dyrektor kreatywna i dyrektor ds. wnętrz w 
WGSN 
modne wnętrza 2022
modne zapachy do domu 2022

W kwestii dotyku w tym roku stawiamy na teksturowane tkaniny:

Aksamity, szerpa i bukle to tkaniny na 2022 rok. (…)Przytulne tkaniny nie tylko są niesamowite, ale także wyglądają szykownie i luksusowo.

Julia Longchamps, projektantka

modne mieszkania 2022
jak urządzić mieszkanie w 2022

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: