Modne wnętrza 2022. Trendy wnętrzarskie na 2022

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Modne wnętrza 2022 to temat, którym miłośnicy designu żyją już przynajmniej od miesiąca. Wszystko oczywiście za sprawą największych na świecie targów designu i wyposażenia wnętrz Mediolan 2021 Supersalone, które odbyły się w dniach 5-10 września 2021 roku. Zaprezentowane tam projekty (tak, jak wielokrotnie zdarzało się to przed laty) z dużym prawdopodobieństwem zawładną wyobraźnią projektantów, producentów i użytkowników w najbliższych kilkunastu miesiącach. Specjalnie dla Was wybraliśmy osiem trendów z Mediolan 2021 Supersalone, którym pod koniec tego i przez cały przyszły rok warto przyglądać się ze szczególną uwagą. 

1. Modne wnętrza 2022 – nadciąga bambus

Bambus to materiał, który w meblarstwie wykorzystuje się od stuleci, a moda na niego powraca mniej więcej co kilka lat. Wszystko wskazuje na to, że tak też będzie w roku 2022. Ekologiczny, lekki, wytrzymały, elastyczny. Bambus ma wszystkie cechy, których współcześnie oczekuję się od tworzyw do produkcji mebli. W Mediolanie bambus pojawił się w conajmniej kilku interesujących wcieleniach. Od multimedialnej instalacji przygotowanej przez producentów smartfonów Oppo po las podłogowych lamp autorstwa Michaela Anastassiadesa, znanego ze swoich surowych, czystych prac wykorzystujących naturalne materiały. 

bambusowa lampa
bambusowa lampa

2. Trendy wnętrzarskie 2022 – zieleń z nami zostaje, ale wyzwanie rzuca jej fiolet. 

Szałwiowa, leśna, miętowa, pistacjowa… W roku 2021 przeróżne odcienie zieleni należały do najchętniej wybranych kolorów dla ścian kuchni lub sypialni. Mediolańskie targi pokazały, że ten trend wciąż jest bardzo żywy i zieleń na pewno prędko nas nie opuści. Ale w tym sezonie zieleń będzie musiała się zmierzyć z bardzo poważnym – wręcz „niebiorącym jeńców” konkurentem. Bo oto, dość niespodziewanie, do gry wchodzi fiolet! I to w wielu różnych tonacjach: eleganckiej lawendy, głębokiego szafiru i fikuśnego barwinka. W Mediolanie projekty w tym odważnym kolorze mogliśmy podziwiać zarówno w Galerii Nilufar, jak i na stoiskach słynnych włoskich producentów mebli, m.in. marki Baxter i Poltrona Frau. 

modne wnętrza 2022
modne wnętrza 2022

3. Modne wnętrza 2022 – lata 80. wciąż na topie

Kto jest największą ikoną lat 80.? Madonna? Księżna Diana? Grace Jones? Możliwe, że to któraś z pań z tej trójki. Ale każdy szanujący się projektant wnętrz odpowie, że największą ikoną lat 80. jest założona w Mediolanie przez Ettore Sottsassa Grupa Memphis (nazwa nawiązuje do piosenki Boba Dylana). Skupiająca czołowych awangardowych designerów, Grupa Memphis za nic miała obowiązujący wówczas minimalistyczny modernizm. Dla nich liczyła się ekspresyjna, kolorowa mieszkana Pop Artu, Art Deco, kiczu i futuryzmu. Jeśli ktoś uważał, że pamięć o Grupie Memphis nico już przybladła, Mediolan 2021 Supersalone musiało wyprowadzić go z błędu. Jeden z najciekawszych projektów inspirowanych dokonaniami legendarnej grupy pokazała angielska designerka Bethan Laura Wood. Podstawowe kolory, cylindryczne ramy i charakterystyczne krzywizny jej kolekcji mebli spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem. 

modne wnętrza
trendy we wnętrzach 2022

4. Trendy wnętrzarskie 2022 – nisko, nisko, coraz niżej

B&B Italia, Minotti, Molteni, Cassina, Flexform, Edra – wszystkie te wybitne marki dość zgodnie uznały, że w nadchodzącym sezonie będziemy zasiadać na nisko zawieszonych, pokrytych zamszem lub aksamitem w stonowanych kolorach kanapach, sofach i fotelach. Wyraźnie pobrzmiewa tu nuta klasycznego japońskiego stylu życia „przy podłodze”. 

salon trendy

5. Modne wnętrze 2022 – nadmuchaj sobie fotel 

Dmuchane meble – i to wcale nie na plaży, lecz w salonie – nie są niczym nowym. Takie projekty święciły triumfy już w drugiej połowie lat 60., m.in. za sprawą Paolo Lomazziego, Donato D’Urbino i Jonathana De Pas. Ale to kolejny głośny trend, który może „zaskoczyć” w nadchodzącym sezonie. Lekkie, kolorowe meble, z których w każdej chwili można spuścić powietrze, by zwolnić nieco miejsca albo nawet, by wziąć je ze sobą, wydają się kapitalną odpowiedzą na wyzwania współczesnego stylu życia i warunków mieszkaniowych. W Mediolanie wielkie zaciekawienie wzbudziły m.in. nadmuchiwane lampy podłogowe. 

6. Trendy we wnętrzach 2022 – ale aluminium! 

A jeśli nie dmuchane, to może aluminiowe? Na tegorocznym Mediolan 2021 Supersalone aluminium było w zasadzie wszędzie. Kolekcja Eherō Yanna Le Coadic dla Pouenat ukazała to tworzywo w formie miejsc do siedzenia, barów i oświetlenia. 

Aluminum profile for window, door, bathroom box
modne wnętrza 2022

7. Modne wnętrza 2022 – wydrukuj to sobie sam

Sporo było w Mediolanie ukłonów w stronę lat 60.,70. i 80. W żadnym wypadku nie zapomniano jednak o najnowocześniejszych technologiach. Szerokim echem odbiła się m.in. kolekcja ozdób „pierwszej damy druku 3D” Audrey Large. Połączenie tradycyjnych technik odlewania z from z drukiem 3D wydaje się jednym z najciekawszych trendów w dekorowaniu wnętrz. 

8. Trendy we wnętrzach 2022 – nic nie może się zmarnować 

Zrównoważony rozwój to jedno z najważniejszych zagadnień, któremu poświęcone były tegoroczne mediolańskie targi. Poduszki wykonane z przetworzonych butelek PET, blaty z kamienia i szkła z recyklingu, biodegradowalna tapicerka, płytki ścienne ze skorupek jaj… To tylko niektóre z ekologicznych rozwiązań, które podziwiać mogli odwiedzający Mediolan 2021 Supersalone. 

Więcej o trendach wnętrzarskich w 2022 roku przeczytacie tutaj:

Modne mieszkania 2022. TOP 5 trendów w aranżacji wnętrz, których nadejścia nie możemy się doczekać!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2022-01-06 17:08:27
kalina
Naturalne dodatki to zdecydowanie jeden z moich ulubionych obecnych trendów wnętrzarskich. Drewniane dodatki w stylu boho, duża ilość roślin i trawy pampasowe to coś na co stawiam w dekoracji salonu. Trawy pampasowe kupuje u https://fabrykatraw.pl/ bo jestem pewna ich jakości. Dodatkowo trawy pampasowe to świetny pomysł na dekoracje na różne okazje, na przykład na wesele w stylu boho!