Jak urządzić mieszkanie? 15 inspirujących wypowiedzi światowej sławy projektantów

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Inspiracje dla łazienki, salonu czy kuchni zwykle czerpiemy z wirtualnych moodboardów, instagramowych blogów, katalogów producentów lub kolorowych pism. W natłoku obrazów i pomysłów wszyscy czasem potrzebujemy jednak jakiegoś drogowskazu – złotej myśli przewodniej, motta, które pomoże nam zdefiniować i wyrazić, czego naprawdę oczekujemy i potrzebujemy od naszego mieszkalnego wnętrza. Dlatego zebraliśmy dla Was 15 najpiękniejszych i najbardziej – naszym zdaniem – trafnych cytatów prosto od największych autorytetow świata designu. 

1.

Billy Baldwin (1903 -1983) – nowojorski projektant, pośmiertnie ochrzczony „dziekanem dekoratorów wnętrz”. Billy Baldwin czerpał zarówno z estetyki klasycznej, jak i modernistycznej. Jego styl był prostolinijny, oszczędny, niemal ostry – nade wszystko pogardzał kwiecistym, barkowym i rokokowym przepychem. Przywrócił modę na bawełnę we wnętrzach, inspirował się paletą Maitsse’a, a w meblach cenił przede wszystkim ich wygodę. Wśród jego klientów znajdziemy takie sławy jak Greta Garbo, Jacqueline Kennedy Onassis, Cole Porter czy Mike Nicholes. 

„Bądź wierny własnemu gustowi, bo to, co naprawdę lubisz, nigdy nie wychodzi z mody”.

Billy Baldwin

2.

Charles Eames (1907-1978) – amerykański architekt, projektant wzorów przemysłowych, plastyk i scenograf – autor ikonicznych foteli o charakterystycznych opływowych kształtach. 

„Szczegóły nie są szczegółami. To one tworzą projekt”.

Charles Eames

3.

Bunny Williams (1944) – ceniona amerykańska projektantka wnętrz, której prace olśniewają nowoczesną wizją i wielką pewnością siebie przy jednoczesnym poszanowaniu historii designu. Jej styl jest klasyczny, ale zupełnie nieprzewidywalny. 

„Lubię wnętrza, których nie da się opisać. Naprawdę nie chcę, żeby ktoś wszedł do pokoju i wiedział, że ja go zrobiłam”. 

Bunny Williams

 

4.

Albert Hadley (1920-2012) – amerykański projektant i dekorator, w 1986 roku wprowadzony do Galerii Sław Architektury Wnętrz. Tworzył w różnych stylach: nowoczesnym, wiktoriańskim i georgiańskim. Jego klientami były m.in. Albert Gore, Oscar de la Renta, Jacqueline Kennedy Onassis, Brooke Astor. 

„Istotą projektowania wnętrz zawszę będą ludzie i to, jak oni żyją. Chodzi o realia tego, co tworzy atrakcyjne, cywilizowane, znaczące środowisko, a nie o modę czy o to, co jest lub co nie. To nie jest łatwa praca”. 

Albert Hadley

5.

Charlotte Moss (1951) – amerykańska projektanta wnętrz i autorka ponad 10 książek na temat designu. Jest styl można opisać jako tradycyjny lub vintage. Projektowała kolekcje mebli i obić dla takich marek jak Brunschwig & Fils, Stark, Soicher-Marin, Fabricut, Pickard China. 

„Są dwie rzeczy, które sprawiają, że pokój jest ponadczasowy: poczucie historii i kawałek przyszłości”. 

Charlotte Moss

6.

Dorothy Drapper (1889-1969) – kultowa amerykańska dekoratorka wnętrz. Jej styl był zaprzeczeniem minimalizmu. Uwielbiała jasne kolory i duże, wybujałe wzory obejmujące całe ściany. W historii designu zapisało się zaproponowane przez nią połączenie biało-czarnych płytek podłogowych z rollwerkiem, czyli ornamentem kartuszowo-zwijanym, na ścianach. 

„Zawsze umieszczam jeden kontrowersyjny przedmiot. To sprawia, że ludzie mówią”. 

Dorothy Drapper

7.

David Hicks (1928-1998) – angielski projektant i dekorator wnętrz, a także utalentowany fotograf i rzeźbiarz; znany ze swojego zamiłowania do łączenia antycznych i nowoczesnych mebli oraz stosowania odważnej palety kolorystycznej. Dekorował m.in zamek Windsor i Pałac Buckingham, spod jego ręki wyszyły także pokoje słynnego Okura Hotel w Tokio 

„Najlepsze pokoje mają coś do powiedzenia o ludziach, którzy w nich mieszkają”. 

David Hicks

8.

Elsie de Wolfe (1865-1950) – amerykańska aktorka i jedna z pierwszych kobiet projektantek wnętrz (!). Do ciężkiego i ciemnego stylu wiktoriańskiego wprowadziła świeżość, intymność i bardziej uporządkowany układ przestrzeni. Była pionierką wykorzystywania luster nie tylko do celów użytkowych, ale także do oświetlania i optycznego powiększania pomieszczeń. Z upodobaniem łączyła biała i zielone pasy oraz stosowała efekt nazywany trompe-l’oeil, czyli malarskie iluzje, wprowadzające do pokojów złudzenie „otwarcia na ogród”. 

„Zamierzam uczynić wszystko wokół mnie pięknym – to będzie moje życie”. 

Elsie de Wolf

9.

Frank Lloyd Wright (1867-1959) – jeden z najważniejszych projektantów XX wieku. Tworzył w nurcie modernistycznym, do którego wniósł ideę architektury organicznej – wkomponowanej i zespolonej z naturą. Projektował m.in. lampy, meble i witraże. Do jego najsłynniejszych dział należą Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz Hotel Królewski w Tokio (zaprojektowany na bezpośrednie zlecenie cesarza; inspirowany m.in. tradycyjnym koreańskim domem, hanok). 

„Forma podąża za funkcją – to jakieś nieporozumienie. Forma i funkcja powinny być jednym, połączone duchową jednością”.

Frank Lloyd Wright

10.

Frank Gehry (1929) – posiadający polsko-żydowskie korzenie (jego matka urodziła się w Łodzi) czołowy przedstawiciel dekonstruktywizmu w architekturze. Jego projekty miały charakter kolażu i w fascynujący sposób łączyły tradycyjnie nie pasujecie do siebie materiały: baton, kamień, tynki. Budynki jego autorstwa wyróżniają pochylone ściany i pofalowane płaszczyzny; a najsłynniejszym i najbardziej reprezentatywnym przykładem jest tutaj, oczywiście, Muzeum Guggenheima w Bilbao.

„Architektura powinna mówić o swoim czasie i miejscu, ale tęsknić za ponadczasowością”. 

Frank Gehry

11.

Mark Hampton (1940-1998) – amerykański projektant wnętrz, w 2010 roku uznany przez Architectural Digest za jednego z najlepszych projektantów wnętrz wszech czasów na świecie. Zaprojektował wnętrza domów m.in. dla Brooke Astor, Estee Lauder, Georga Busha i Hilary Clinton. Jego styl opisuje się jako „uszyty na miarę i klasyczny”. Uważał, że „dekoracja wnętrz to nie tyle kupowanie rzeczy, co pomaganie ludziom w korzystaniu z pięknych przedmiotów”.

„Prawdziwy komfort wizualny i fizyczny jest niezbędny w każdym pomieszczeniu”.

 Mark Hampton

12. 

Juan Montoya (1945) – urodzony w Kolumbii i mieszkający w Stanach Zjednoczonych, jeden z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych projektantów wnętrz. Kluczowe elementy jego stylu to minimalizm i eklektyzm. Zasłynął m.in przeprojektowaniem budynku mieszkalnego w Greenwich Village, gdzie zastosował połączenie białej, jaskrawoczerwonej i szarej flaneli z zielonym aksamitem, a nowoczesne meble ustawił na tle odsłoniętej cegły. 

„Pokój nigdy nie powinien pozwalać oczom usadowić się w jednym miejscu. Powinien uśmiechać się do ciebie i tworzyć fantazję”.

Juan Montoya

13.

Siostra Parish (1910-1994) – amerykańska dekoratora wnętrz, najlepiej znana z aranżacji niektórych pomieszczeń Białego Domu. Jej styl wywodził się z amerykańskiej estetyki country. Udekorowane przez nią wnętrza były bezpretensjonalnie niezadbane, lekkie, nieskrępowane. Świadomie unikała symetrii i eurytmii, lubiła kontrast i niedopasowanie. 

„Innowacja to często umiejętność sięgania w przeszłość i przywracania tego, co dobre, piękne, przydatne i trwałe”.

Siostra Parish

14. 

Sir Norman Foster (1935) – słynny brytyjski przedstawiciel postmodernizmu. Zaprojektował m.in. nowy stadion Wembley czy centrum biurowo-usługowe w Metropolitan w Warszawie. 

„Jako architekt projektujesz dla teraźniejszości, ze świadomością przeszłości i dla przyszłości, która jest zasadniczo nieznana”.

Sir Norman Foster

15. 

Zaha Hadid (1950-2016) – pochodząca z Iraku brytyjska architekt nurtu dekonstruktywizmu, jako pierwsza kobieta uhonorowana Nagrodę Pritzkera. Jej monumentalne projekty (lotniska, dworce, biblioteki, kompleksy uniwersyteckie…) opisuje się jako „wysoce ekspresyjne, zamaszyste, płynne formy wielu punktów widzenia i fragmentarycznej geometrii, które przywołują chaos i płynność współczesnego życia”.

„W architekturze chodzi o dobre samopoczucie. Myślę, że ludzie chcą po prostu czuć się dobrze w przestrzeni”. 

Zaha Hadid

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: