[Zrób to sam z DaWanda] Oryginalna tablica korkowa jak plaster miodu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zwykła tablica korkowa nie zawsze wygląda ładnie. Ale można temu łatwo zaradzić! W cyklu tutoriali DIY przedstawiamy pomysł na oryginalną tablicę korkową, która wyglądem przypomina plaster miodu, a na dodatek możesz ją dopasować do swojego wnętrza!
 
Publikacja partnerska

Sześciokątna tablica korkowa – co będzie potrzebne?

 • płyta korkowa o grubości 6 mm (format A3 wystarczy na 12 „plastrów miodu”)
 • ołówek i linijka
 • nóż
 • taśma malarska
 • farba akrylowa w ulubionym kolorze (u nas: biała i różowa)
 • pędzelek
 • szablon sześciokąta – plastra miodu (we wpisie o mosiężnym wazonie DIY podpowiadamy jak go samodzielnie narysować)

Krok 1. Przygotowanie materiałów na tablicę korkową

Materiały potrzebne do zrobienia tablicy korkowej DIY

Przygotuj wszystkie potrzebne materiały. Dobrze zrobić to na stole przykrytym czymś, co może się zniszczyć. Podczas wycinania sześciokątów na tablicę korkową łatwo o zacięcie blatu. W sklepach z artykułami do majsterkowania i DIY można kupić specjale maty odporne na przecięcia, ale równie dobrze sprawdzi się np. stara stolnica kuchenna.

Krok 2. Rysowanie kształtu plastra miodu

Odrysowywanie elementów na tablicę korkową w kształcie plastra miodu

Przyłóż szablon do korka i odrysuj starannie wszystkie boki, pomagając sobie linijką. Staraj się nie ruszać szablonem aż do obrysowania całego kształtu. Jeśli twoja płyta korkowa nie ma równych brzegów, przyłóż szablon w niedużej odległości od krawędzi korka (ok. 1 cm). Powtarzaj rysowanie kolejnych sześciokątów tak, by przylegały do siebie bokami – oszczędzi ci to wycinania i pozwoli wykorzystać maksimum płyty.

Krok 3. Wycinanie plastrów miodu

tablica korkowa DIY - wycinanie elementów w kształcie plastra miodu

Nadal pomagając sobie linijką, wytnij sześciokąty. Tablica korkowa w kształcie plastra miodu najlepiej wygląda, gdy elementów jest dużo, dlatego w naszym przygotowaliśmy ich aż 12. Ale jeśli masz mniej miejsca na ścianie lub po prostu potrzebujesz mniejszej tablicy, możesz zdecydować się na dowolną inną ilość.

Krok 4. Malowanie elementów tablicy korkowej

Tablica korkowa w kształcie plastra miodu - malowanie elementów

Aby tablica korkowa prezentowała się jeszcze lepiej, część boków każdego sześciokąta pomalujemy farbą. Dzięki temu, gdy spojrzysz na tablicę od boku, zobaczysz ozdobne brzegi, a nie tylko korek. Dobierz swój ulubiony kolor lub taki, który będzie pasował do reszty wystroju. Oklej brzegi sześciokątów taśmą malarską i pomaluj nabierając niewielką ilość farby na pędzel. Potrzebne będą co najmniej dwie warstwy farby, bo początkowo może ona wsiąkać w korek.

Krok 5. Tablica korkowa gotowa!

Gotowa tablica korkowa w kształcie plastra miodu

Po wyschnięciu farby wystarczy przymocować plastry miodu do ściany. Możesz do tego użyć nawet dwustronnej taśmy klejącej, ale jeśli zamierzasz wieszać na tablicy korkowej cięższe przedmioty, lepiej poszukać mocniejszego kleju – np. takiego, jakim mocuje się lustra do ściany. Można go dostać bez problemu w sklepach budowlanych i dla majsterkowiczów.

Pamiętaj! Układając sześciokąty na ścianie w formę plastra miodu, wybierz nieregularny kształt, unikając zbliżania się do prostokąta czy koła. Tablica korkowa prezentuje się wtedy bardziej okazale!

Cykl „Zrób to sam z DaWanda” jest tworzony we współpracy z serwisem DaWanda.pl, w którym możesz kupić unikalne przedmioty dla siebie i swojego domu, wprost od designerów, projektantów i artystów.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-04-17 18:35:31
Mateusz
Jakie wymiary ma Pani sześciokąt?