Aranżacje wnętrz – 5 kroków do pięknego mieszkania

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Żeby urządzić piękne mieszkanie nie trzeba być architektem, ani projektantem. Wystarczy kierować się tymi 5 prostymi zasadami i aranżacje wnętrz nie będą miały przed nami tajemnic!

Krok 1: Podział mieszkania na strefy i wybór punktów świetlnych

Pierwszym krokiem w aranżacji wnętrza powinno być przeanalizowanie układu mieszkania w taki sposób, aby podzielić je na odpowiednie strefy funkcjonalne. Jeśli mamy do dyspozycji osobne pomieszczenia, to sprawa jest dosyć prosta, jednak gdy lubimy otwarte przestrzenie lub po prostu układ mieszkania to wymusza, należy podzielić mieszkanie na strefę rekreacyjną (salon, pokój dzienny), kuchenną (kuchnia lub aneks i jadalnia), strefę snu i strefę pracy. Dobrze jest przyjrzeć się też miejscom, w które pada naturalne światło, tak by w kolejnych krokach jak najlepiej je wykorzystać (np. malując ścianę na biało lub ustawiając jasne meble w niedoświetlonym pomieszczeniu).

Krok 2: Dobranie odpowiedniego stylu do aranżacji wnętrza

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego stylu. Zwykle mamy już jakieś pojęcie o tym, jakiego efektu oczekujemy, ale czasem po przeanalizowaniu układu mieszkania może okazać się, że nie do końca możemy sobie pozwolić na takie aranżacje wnętrz. Na przykład jeśli lubimy przestronne lofty w stylu industrialnym, a mamy do dyspozycji stosunkowo nieduże mieszkanie z tylko dwoma oknami, to zastosowanie kolorystyki i dodatków loftowych sprawi, że optycznie pomniejszymy swoje mieszkanie. Warto więc w takich sytuacjach poszukać nowego rozwiązania, które będzie zbliżone do naszych pierwotnych pomysłów i upodobań, ale jednocześnie będzie bardziej funkcjonalne w przestrzeni jaką dysponujemy.

Krok 3: Wybór materiałów na podłogi i kolorów ścian

Mając już wizję stylu, możemy przejść do wybierania kolorystyki i dominujących materiałów. Dobre aranżacje wnętrz to takie, w których wszystkie elementy współgrają ze sobą, dlatego jeśli wybierzemy mądrze materiały na podłogi i ściany, posłużą one jako tło spinające wszystkie meble i dodatki w mieszkaniu. Ważna jest nie tylko kolorystyka, ale także materiały – do ścian w ciepłych kolorach (pomarańczowy, czerwony, żółty) nie będą pasowały duże kafle typu beton, ale za to do jednolicie białych ścian możemy dobrać niemal każdy rodzaj materiału podłogowego. Na tym etapie można zacząć też myśleć o dodatkach pod względem kolorystycznym – jeśli lubimy intensywną zieleń, może lepiej będzie ją wprowadzić do aranżacji wnętrza za pomocą wzorzystych poduszek i roślin doniczkowych, zamiast przyciemniania pomieszczenia jednolicie zieloną ścianą?

Polecamy również: okleina meblowa

Krok 4: Aranżacje wnętrz za pomocą mebli i sprzętów

O ile naszym wybranym stylem nie jest eklektyczny, to dużo łatwiej będzie nam przeprowadzić aranżację wnętrza do końca, jeśli znajdziemy serię mebli jednego producenta, w której dostępne będą różne funkcjonalnie elementy. Ale że takich serii jest stosunkowo niewiele, powinniśmy mieć dobrze określone jakiego rodzaju meble będą nam potrzebne, w jakich kolorach i fakturach. Dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć owych kolorów i faktur, tak żeby mieć je zawsze przy sobie i móc porównywać z każdym potencjalnym zakupem w kolejnym sklepie. Wybierając jedynie z pamięci, możemy natknąć się na sytuację, w której kanapa i fotele będą miały inny odcień lub inaczej będzie zachowywał się ich materiał obicia przy dotknięciu. Takie drobne różnice mogą bardzo wpływać na ostateczny efekt i zepsuć aranżacje wnętrz.

Krok 5: Dobór dekoracji i dodatków do wnętrza

To dla wielu osób najprzyjemniejszy moment – kiedy wszystko mamy już gotowe, uzupełniamy aranżacje wnętrz o dodatki, ozdoby i elementy wykończeniowe. Takie rzeczy jak poduszki, narzuty, zasłony, lampy, obrazy, rośliny itp., nadadzą ostateczny kształt mieszkaniu i sprawią, że będzie o wiele bardziej przytulne. Dobrze jest mieć wybrany jakiś motyw przewodni dla każdego pomieszczenia i paletę kolorów, w jakich mogą być dodatki w danym miejscu – dzięki temu unikniemy wrażenia przypadkowości i bałaganu.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: