10 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Aranżacja wnętrz to piękna, ale wymagająca sztuka. Na podstawie wypowiedzi architektów i projektantów z różnych krajów przygotowaliśmy dla Was listę typowych pomyłek, jakie popełniają amatorzy. Jeżeli ofiarą którejś z tych gaf padł także Wasz salon, sypialnia lub kuchnia – spokojnie, jeszcze wszystko da się naprawić. 

1. Wszystkie meble mają tę samą wysokość i podobny rozmiar 

Może się wydawać, że umeblowanie wnętrza wyposażeniem o jednakowej wysokości zapewni wrażenie ładu, harmonii i czystości. Tymczasem prawdziwy efekt będzie zgoła przeciwny do oczekiwanego – pomieszczenie wyda się spłaszczone i pojawią się w nim nienaturalne biegnące linie. 

Nie chę brzmieć jak królowa dramatu, ale skala i proporcje są Świętym Graalem projektowania. (…). Jeśli wszystko jest tego samego rozmiaru lub jeśli wszystko jest za duże lub za małe, Twój pokój będzie odczytywany jako zabałaganiony i nieprzyjazny. (…). Najłatwiej jest myśleć o swojej przestrzeni jak o mieście i wypełnić ją kombinacją wysokości i proporcji. Spójrz na dowolny pejzaż miejski, a znajdziesz tam intrygującą mieszankę skali i unikalną kompozycję fascynujących kształtów — to jest to, co chcesz osiągnąć w swoim mieszkaniu. 

Abigail Ahearn, projektanta z Londynu 

2. Brak wielu źródeł światła i niewłaściwie dobrana temperatura barwowa

Oświetlenie jest kluczowym elementem każdej aranżacji. Zwykle jednak nie poświęcamy temu zagadnieniu zbyt dużo uwagi, a potencjalnych błędów możemy popełnić tu co niemiara. Na przykład poleganie tylko na górnym oświetleniu sprawia, że pomieszczenie wydaje zimne i kliniczne. A zbyt słabe lub zbyt mocne oświetlenie może zepsuć nawet najstaranniej wypracowane wnętrze. 

Twój pokój lub dom może wyglądać idealnie, ale w momencie, gdy dodasz ostre oświetlenie, mogą zostać zrujnowane niemal natychmiast.(…)Zawsze polecam wybierać cieplejsze odcienie do pomieszczeń o ziemistych odcieniach i bielsze światła do odważnych i metalicznych pokojów”.

Gina Daniel, projektantka wnętrz i blogerka

Większość pokoi nie ma wystarczającej ilości światła na różne pory dnia. (…)Wprowadź co najmniej trzy źródła światła, aby zapewnić oświetlenie otoczenia i zadaniowe. Wypróbuj oświetlenie o różnych porach dnia.

Darla DeMorro , projektantka wnętrz, certyfikowana profesjonalna organizatorka i właścicielka HeartWork Organizing.

Aby naprawdę stworzyć atmosferę, komfort i atrakcyjność, oświetlenie powinno być rozmieszczone warstwowo w pomieszczeniu. Powinno pochodzić z kombinacji źródeł światła, różnych wysokości i różnej intensywności. Na przykład oświetlenie sufitowe w połączeniu z lampami stołowymi i kinkietami na ściemniaczach może pomóc w stworzeniu pożądanego środowiska – od jasnego i dobrze oświetlonego na wieczorne gry rodzinne po przytulne i intymne, gdy delektujesz się kieliszkiem wina z partnerem.

Anita Madhav z Anita Madhav Design 

3. Dosuwanie mebli maksymalnie do ściany 

W niewielkich pokojach – chcąc w naturalny sposób wygospodarować jak najwięcej miejsca w centrum pomieszczenia – mamy niepohamowany odruch dosuwanie wszystkich mebli: kanap, komód, regałów… do samej ściany. Oszczędność przestrzeni z tego niewielka, a wrażenie dość fatalne. Wystarczy odsunięcie mebli o 2-3 centymetry od ściany, aby pokój stał się optycznie znacznie lżejszy, zaczął „oddychać” 

Z jakiegoś powodu ludzie uwielbiają dosuwać meble do ścian swoich pokoi. To naprawdę nie oszczędza ani nie tworzy więcej miejsca!

Betsy Burnham, projektantka wnętrz 

4. Niewłaściwy rozmiar dywanu 

Malutkie dywaniki w salonie to bardzo powszechny wybór. W rzeczywistości wcale nie wyglądają one uroczo, ale poważnie zaburzają proporcje pomieszczenia. Dywan w salonie powinien być co najmniej tak duży, by zmieścić na nim dwa krzesła lub dwie nogi sofy. 

Małe dywaniki? Widzę to praktycznie codziennie i boli mnie, zwłaszcza gdy tak łatwo można tego uniknąć

Emily Henderson, ekspertka ds. stylu 

Większy dywan zakotwiczy przestrzeń i zapewni jedność dla wszystkich elementów w przestrzeni.

Jennifer B. Meyer, Allied ASID, z Art Advisory & Interior

Jeżeli kupiliście zbyt mały dywan, sprawa nie jest jeszcze przegrana. Możecie położyć go na większym dywanie i stworzyć niezwykle ciekawy, warstwowy efekt. Lub dokupić kolejny mały dywan i zbudować  coś w stylu mozaiki, typowej dla stylu boho. 

5. Wieszanie zasłon zbyt nisko 

Zbyt niskie zawieszenie zasłon to prosty sposób na optyczne pomniejszenie okna i obniżenie sufitu. Czyli wykreowanie ogólnie niepożądanego wrażenia. 

Myślę, że dla wielu osób sensowne jest zawieszenie drążka do draperii tuż nad oknem. (…) Problem polega na tym, że w rzeczywistości okno wydaje się krótsze, a sufit wydaje się niższy, to generalnie nie są dobre rzeczy. Rozwiązaniem jest podniesienie pręta prawie do sufitu.

Mark Cutler z Marki Cutler DESIGN Inc 

6. Wieszanie dzieł sztuki na złym poziomie 

Obrazy, grafiki, plakaty i inne płaskie elementy dekoracyjne kupujemy, po pierwsze po to, by cieszyły nasze oczy, a po drugie, aby tworzyły spójną całość z pozostałym wyposażeniem. Często jednak wieszamy ja w taki sposób, że ani nie da się na nie wygodnie spoglądać, ani nie komponują się one dobrze z meblami. 

Mniej więcej na poziomie oczu jest dobrym punktem wyjścia.

Max Humphrey, projektant wnętrz 

Lubię, aby sztuka była wizualnie połączona z meblem lub wypełniała przestrzeń na ścianie. Umieszczając sztukę nad sofą, lubię zaczynać około 8-10 cali nad plecami (około 20 – 25 centymetrów, przyp. red.), aby była wystarczająco blisko, aby czuć, że jest częścią schematu, ale wystarczająco daleko, aby nie wpaść na nią siedząc na sofie. Lubię wieszać większe kawałki na ścianie pośrodku, dzięki czemu przestrzeń jest równa od góry do dołu. Mniejsze kawałki muszą być zgrupowane bliżej siebie (aby czytać jako jeden element), około 2 cali (około 5 centymetrów, przyp. red.) od siebie i lubię, gdy środek kawałka znajduje się około 5-5-6 cali (około 13-15 centymetrów, przyp. red.) nad podłogą.

Pamela Durkin, projektantka wnętrz, trenerka projektowania i autorka

7. Wybieranie kolorów farb zanim wybierzemy cokolwiek innego 

Jaka jest pierwsza rzecz, którą wybieracie podczas remontu mieszkania? Prawdopobnie kolor farb, prawda? To częste nieporozumienie, które później bardzo utrudnia stworzenie atrakcyjnej aranżacji. 

To klasyczny przykład stawiania wozu przed koniem (…) Kiedy wybierzesz kolor farby, zanim wybierzesz akcenty takie jak dywaniki, dekoracje okienne i tapicerka, będziesz mieć znacznie trudniejsze zadanie ze znalezieniem tych rzeczy, aby ukończyć projekt.

Michael Helwig, projektant wnętrz

8. Przesadne dopasowywanie rzeczy do siebie 

Niekiedy tak bardzo zależy nam, żeby aranżacja naszego wnętrza była kanoniczna, perfekcyjna, absolutnie nieprzypadkowa, że zapominamy, że urządzamy dom, a nie wnętrze wystawowe. Gdy idealnie dopasujemy do siebie wszystkie detale, efekt końcowy będzie sztuczny i pretensjonalny. Dajmy sobie nieco swobody, podążamy za tym, co nam się podoba, a nie za „doskonałymi reprezentantami” danego kierunku wnętrzarskiego. 

Prawdziwe domy są bardziej organiczne niż zwykle w salonie. Zamiast symetrii szukaj równowagi.

Darla DeMorrow , projektantka wnętrz, certyfikowana profesjonalna organizatorka i właścicielka HeartWork Organizing.

9. Nie mierznie pokoju przed wyborem wyposażenia

Dopasowywanie mebli i innych elementów na oko prowadzi wprost do projektowej katastrofy. 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas projektowania wnętrz jest poleganie na oku przy pomiarze przestrzeni. Zamiast kupować meble, ponieważ są to Twoje „ulubione meble”, weź pod uwagę całkowitą wielkość przestrzeni. Zmierz każdy zakamarek i zakątek. Zawsze rozplanuj swoją przestrzeń, zanim zdecydujesz się na wystrój.

Mikel Welch, projektant wnętrz 

10. Inwestowanie pieniędzy nie w to, co potrzeba 

Najdroższy – czyt. najlepszej jakości, najtrwalszy, najpiękniejszy i najwygodniejszy – zawsze powinien być ten mebel, który stanowi punkt centralny naszej aranżacji. W salonie zwykle jest to sofa, w sypialni łóżko, w jadalni stół… i tak dalej. 

Kanapy lub łóżka to wizualnie ciężkie przedmioty, które zawsze przyciągają uwagę, warto więc zainwestować w nie więcej, by mieć pewność, że będą dobrze wyglądać. Luki w przedmiotach akcentujących można wypełnić tańszymi produktami (zawsze można je później łatwo wymienić) lub DIY. 

„Najczęstszym błędem w projektowaniu wnętrz, jaki widzę, jest kupowanie wielu małych mebli lub stosów akcesoriów, aby uniknąć inwestowania w duży przedmiot o dużym „wpływie” , taki jak świetna sofa, niesamowity zagłówek lub niesamowite dzieło sztuki, 

Ashlie Mastony, projektantka wnętrz

Bibliografia:

https://www.mydomaine.com/top-home-decor-mistakes

https://www.redbookmag.com/home/g32223065/common-interior-design-mistakes/

https://blog.mybespokeroom.com/top-interior-design-faux-pas-and-how-to-avoid-them

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2022-01-25 21:40:19
Gaga
Zgadzam się szczególnie z 2, 4 - rozwiązałam kompletnym brakiem dywanu, polecam - 6, 9 i 10. W 10 - sama robiłam dawniej ten błąd, dopiero jak się przeprowadzałam na swoje to ogarnęłam rolę centrowych mebli. Stół z żywicą epoksydową, masywny kolos w jadalni. Giga narożnik (Bolzano od Puszmana, zamawiany, imponujący że wow). Dębowe łoże z satynową pościelą. I cyk, na resztę nikt nie patrzy :D co do źródeł światła, uwielbiam lampki-kule, takie bombki porozwieszane w strategicznych miejscach salonu <3