Schody to ważna część domu, gdyż ze względu na swoje rozmiary stanowią główny punkt aranżacji. Na jakie schody stawiają Polacy i jakie realizacje najlepiej się prezentują?
Publikacja partnerska
Wymiary schodów bez tajemnic
Schody należy uwzględnić już na etapie planowania domu. Powinny one mieć co najmniej 80 cm szerokości. Natomiast wysokość poszczególnych szczebli musi być dopasowana do domowników, jednak zazwyczaj stopnie mają ok. 16 cm wysokości. Z kolei ich głębokość powinna oscylować między 26 a 30 cm, by odpowiadać przeciętnej wielkości ludzkiej stopy.

Schody Neolama z balustradą Weld Profile w kolorze grafitowym
Jaką formę mogą mieć schody?
Wybór schodów jest niezwykle ważny, gdyż narzucają one stylistykę całego pomieszczenia. W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, możesz wybrać proste drewniane schody lub lekkie modele łączące szkło z metalem. Drewniane schody wykonane są najczęściej z rodzimych drzew liściastych (jak dąb, klon, buk i wiśnia) lub egzotycznych gatunków (tek i mahoń). Za to w przestronnych wnętrzach możesz sięgnąć po fantazyjne schody stworzone z kamienia. A jakie schody najczęściej są wybierane w opinii ekspertów?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dziś jedynym determinantem wyboru jest gust i niczym nieograniczana wyobraźnia urządzającego – mówi Andrzej Zbąski, ekspert firmy Rintal Polska.
Nowoczesne schody, czyli jakie?
Schody bez poręczy to propozycja dla wszystkich ceniących sobie rustykalne lub stylizowane na loft wnętrza. W takim przypadku są one praktyczną dekoracją, która wysuwa się na pierwsze tło aranżacji. Brak balustrady sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej otwarte i większe. Schody bez balustrady pięknie prezentują się niezależnie od rodzaju użytego materiału – mogą one być wykonane m.in. ze szkła, drewna i metalu. Stopnie mogą być montowane bezpośrednio do ściany nośnej budynku. W zależności od preferowanej formy możesz sięgnąć po schody bez podstopnic, dzięki czemu zyskują one lekko ażurowy wygląd.

Schody Teno bez balustrady
Z kolei stopnie z podstopnicami zachowują pewną ciągłość, co sprawia, że są one stworzone do minimalistycznych wnętrz. Prosta forma schodów sprawia, że ich ostra konstrukcja wybija się na pierwszy plan i stanowi niezwykłą ozdobę wnętrza.

Schody Otto bez balustrady
Schody z balustradą – jak powitać klasykę w swoim domu?
Tradycyjne aranżacje nie obejdą się bez schodów z balustradą. Mogą również pojawić się w nieco bardziej nowoczesnych aranżacjach. Dzięki połączeniu różnych materiałów, możesz cieszyć się prostą i zachwycającą konstrukcją. W niewielkich wnętrzach mogą sprawdzić się schody kręcone lub spiralne. W ich przypadku dobrze jest sięgnąć po proste balustrady, które podkreślają lekki wygląd schodów.

Schody Otto Spiral z balustradą Filo drewno w kolorze lapacho
Schody z balustradą czy bez?
O ile w domu znajdują się dzieci i osoby starsze, wybierz schody z balustradą i wygodną poręczą. Warto również zaznaczyć, że wyeksponowane schody bez poręczy wymagają większej kontroli, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości – musisz liczyć się z koniecznością częstego czyszczenia schodów. Zwłaszcza, gdy wykonane są one z gładkich i połyskujących materiałów. Jeżeli schody bez balustrady wydają ci się niekomfortowe, a chcesz mieć je w swoim domu, możesz dodatkowo zamocować pochwyty naścienne. Zwiększą one komfort z korzystania ze schodów, a jednocześnie pozwolą zachować minimalistyczną formę aranżacji.

Schody Futura z pochwytem naściennym w kolorze bielonym
Artykuł powstał dzięki serdeczności marki Rintal Polska

Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego