Jak wygłuszyć ściany krok po kroku? Prosty poradnik

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Jeśli znowu mimowolnie słyszałeś kłótnię sąsiadów i słuchałeś ich muzyki, to znaczy, że powinieneś się dowiedzieć, jak wygłuszyć ściany. Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiej zastosować samoprzylepne panele akustyczne. Niektórzy uważają jednak, że skuteczniejsze jest wykorzystanie wełny mineralnej i płyty gipsowo-kartonowej. To rozwiązanie wymaga nieco więcej pracy.

Jak działają panele akustyczne?

Za ich funkcjonalność odpowiada głównie pianka z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj to właśnie ona stanowi wypełnienie paneli akustycznych. Jej zadaniem jest pochłanianie hałasu, co jest możliwe dzięki jej porowatej strukturze. Sprawia ona, że fale dźwiękowe bez trudu przechodzą do środka materiału tłumiącego, który je następnie absorbuje.

Im grubsze panele, tym lepiej będą pochłaniać dźwięki. Warto mieć to na uwadze, zastanawiając się, jak wygłuszyć ściany przy wykorzystaniu tego rozwiązania.

Estetyczny wygląd, czyli jak wygłuszyć ściany i jednocześnie udekorować wnętrze

Istotną zaletą paneli akustycznych jest także to, że korzystnie się prezentują. Mają różne wzory i kolory. Na rynku można je znaleźć w wersji standardowej, czyli płaskiej, a także 3D. Wtedy ich powierzchnia ma różne wypukłości, co wygląda oryginalnie i przyciąga uwagę.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak panele mogą odmienić wygląd aranżacji, poruszaliśmy już ten temat w tym artykule. Znajdziesz w nim garść inspiracji, które pomogą ci znaleźć odpowiednie panele, pasujące do twojego wnętrza.
 

 

Jak wygłuszyć ściany z pomocą paneli akustycznych?

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Tylko na czystą powierzchnię można z powodzeniem nakładać panele. Dlatego na początek musisz usunąć ze ściany wszelkie plamy, kurz i pył. Do tego przyda ci się szczotka oraz zwilżona ściereczka. Należy pozbyć się też pozostałości tapet, najlepiej z pomocą nożyka.

Jeśli ściana była wcześniej malowana farbą, powinieneś się upewnić, że dobrze przylega ona do podłoża. Jeżeli tak nie jest, elementy powłoki należy usunąć. Często wystarczy do tego zwykła szpachla.

Na wszelki wypadek możesz też zagruntować powierzchnię. To konieczne zwłaszcza, gdy podłoże jest bardzo chłonne. By zapewnić panelom dobrą przyczepność, powierzchnia musi też być sucha.

 

 

Krok 2. Pokrycie paneli klejem

Na rynku można znaleźć zarówno panele samoprzylepne, jak i takie, na które trzeba nałożyć klej. W tym drugim przypadku koniecznie upewnij się, że wybrałeś produkt, który szybko wysycha. Pamiętaj, że klej musi równomiernie pokrywać całą wewnętrzną powierzchnię paneli.
 

 

Krok 3. Nakładanie paneli

Przed aplikacją paneli upewnij się, że ich wymiary są dopasowane do wielkości powierzchni, którą chcesz nimi pokryć. W razie potrzeby przytnij je nożykiem do tapet (czyli nożem segmentowym). Następnie możesz zacząć nakładać je na ścianę.

Każdy element musi leżeć zaraz obok drugiego – nie można dopuścić do tego, by pomiędzy panelami były szczeliny lub większe przerwy. Inaczej nie będą one dobrze spełniały swojego zadania.
 

 

Alternatywa dla paneli – wełna mineralna i płyta gipsowo-kartonowa

Ceny paneli akustycznych bywają zróżnicowane, jednak im lepszą izolację chcesz uzyskać, tym większe koszty będziesz musiał pokryć. Niektórzy uważają też, że panele lepiej zapobiegają przedostawaniu się dźwięków z wewnątrz na zewnątrz niż na odwrót. Dlatego warto rozważyć też alternatywne rozwiązanie. Potrzebny ci będzie do tego materiał tłumiący. Najczęściej jest to wełna mineralna.
 

 

Jak wykonać izolację z pomocą wełny i płyty g-k?

By zwiększyć skuteczność tego rozwiązania, niektórzy polecają wyklejenie ściany folią dźwiękoszczelną. Nie jest to jednak konieczne, choć z pewnością spotęguje efektywność izolacji akustycznej.

Krok 1. Wykonanie stelażu

Do tego potrzebujesz profili, najlepiej wykonanych z metalu. Profile poziome umieszcza się na podłodze i przy suficie, wcześniej naklejając na nie taśmę akustyczną. By przytwierdzić je do powierzchni, potrzebujesz kołków rozporowych. Zastosujesz je też przy umieszczaniu pionowych profili przy ścianach (dot. to profili stanowiących element obwodu). Je również należy jednak wcześniej wykleić taśmą. Następnie dołóż kilka pionowych profili w taki sposób, by były ustawione prostopadle do tych poziomych.
 

 

Krok 2. Wypełnienie stelażu wełną mineralną

Im grubsza wełna, tym lepiej będzie wygłuszać dźwięki. Powinna mieć przynajmniej 5 cm grubości, a przy tym gęstość minimum 30 kg/m3. Wełnę trzeba umieścić między profilami.

Krok 3. Postawienie ścianki z płyty gipsowo-kartonowej

Po położeniu wełny możesz sięgnąć po płyty kartonowo-gipsowe i zamocować je do pionowych profili przy użyciu elektrowkrętarki (nie powinny dotykać sufitu ani podłogi – należy zachować odstęp ok. 1 cm). Miejsca, gdzie płyta łączy się ze ścianą, wykleja się taśmą, a następnie szpachluje odstępy pomiędzy płytami.

Wiedza o tym, jak wygłuszyć pomieszczenia przyda ci się, jeśli hałasy dochodzące z sąsiedniego mieszkania są uciążliwe. Nakładanie paneli czy nawet stawianie metalowych profili i ścianki z płyt g-k nie jest wcale trudne, a może zapewnić ci ciszę i spokój.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: