Welur – trend 2020 prosto do Twojego salonu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Welur to szlachetny, niezwykle przyjemny w dotyku materiał. Nazywany jest także pluszem lub aksamitem. Wnętrza, w których wykorzystuje się welurowe meble czy dodatki, zyskują elegancki, a zarazem przytulny i ciepły charakter. W aranżacji wnętrz zwykle stawia się na welurowe kanapy, fotele i krzesła, a także zasłony, poduszki, narzuty czy nawet panele ścienne. Sprawdź, jak wykorzystać aksamit w swoim salonie (i nie tylko).

W jakich wnętrzach welur sprawdzi się najlepiej?

Welur to wbrew pozorom materiał, który można wykorzystać w różnych wnętrzach – tych utrzymanych w stylu retro, a także nowoczesnych i minimalistycznych. Aranżacja wnętrz z welurowymi meblami czy zasłonami wymaga nieco wysiłku i pewnej wiedzy na temat łączenia dodatków, jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli osiągnąć spektakularny efekt.

Welurowe meble i dodatki pasują przede wszystkim do wnętrz eleganckich, utrzymanych w stylu klasycznym. Takim pomieszczeniom plusz doda ciepła i podkreśli gustowny charakter aranżacji. We wnętrzach minimalistycznych czy industrialnych welurowa kanapa lub fotel w nasyconych kolorach doda charakteru i ożywi aranżację, w sypialni welurowe zasłony, zagłówek za łóżkiem, narzuta lub poduszki wprowadzą intymną atmosferę, a w jadalni welurowe krzesła przy stole sprawią, że pomieszczenie będzie szykowne i eleganckie.

Warto wiedzieć! Oprócz tego, że welur jest materiałem miękkim i przyjemnym w dotyku, wyróżnia się także dużą odpornością na ścieranie. Dostępne są także meble i akcesoria pokryte plamoodpornym welurem – dzięki temu ich czyszczenie i utrzymanie w dobrym stanie jest stosunkowo łatwe.

Jaki kolor welurowych dodatków i mebli wybrać?

Dobór odpowiedniego koloru weluru jest jednym z kluczowych elementów podczas aranżacji wnętrz. Meble czy dodatki mają zwykle ciemne, głębokie kolory, takie jak szmaragd, butelkowa zieleń, bordo lub granat (np. w wydaniu Classic Blue, czyli w kolorze roku 2020 według Instytutu Pantone). Równie popularne są także kolory pastelowe (np. brudny róż i błękit) oraz odcienie żółci (np. kolor musztardowy lub kanarkowy).

Welurowe meble, zasłony i dodatki – jak zaaranżować je w salonie?

Aranżując wnętrza z wykorzystaniem welurowych mebli i dodatków, możesz zdecydować się na kilka dróg, np.:

  • welur jako motyw przewodni wnętrza – możesz zdecydować się np. na welurową kanapę, fotel, podnóżek, zasłony czy dodatki w postaci welurowego klosza na lampę. Warto jednak mimo wszystko zachować umiar. Jeśli wnętrze będzie zbyt welurowe, a do tego ciemne może stać się za ciężkie i za „duszne” (jasne odcienie są nieco bezpieczniejsze),
  • welur jako ważny akcent oraz kropka nad i aranżacji salonu – możesz postawić np. na wspomnianą wcześniej welurową sofę i welurowy fotel w mocnym kolorze. Zwłaszcza jeśli pozostała kolorystyka salonu jest stonowana i łagodna. Takie rozwiązanie sprawi, że zaakcentujesz centralną część pomieszczenia, a mebel będzie przyciągać uwagę i pięknie podkreśli charakter pokoju dziennego. Jeśli w Twoim salonie stoi stół albo jeśli salon jest połączony z jadalnią czy kuchnią, możesz zdecydować się np. na welurowe krzesła w intensywnych lub pastelowych kolorach. Ciekawy efekt uzyskasz, jeśli np. do niewielkiego, okrągłego stołu, dopasujesz 3 krzesła w różnych kolorach (odcienie te mogą powtarzać się na innych elementach wystroju),
  • welur w dodatkach – w tym przypadku, by uzyskać spójny efekt, warto postawić np. na welurowe zasłony, a do tego welurowe poduszki, narzutę na kanapę, puf, podnóżek czy lampę.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie wspomnianego wcześniej panelu z pluszu. Możesz zamontować go np. za kanapą lub ozdobnym meblem, którego wygląd chcesz podkreślić. Montaż welurowych paneli pozwala także wydzielić strefy w pokoju i zaaranżować np. niezwykle przytulny kącik czytelniczy.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: