4 sposoby na urządzenie funkcjonalnej kuchni

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kuchnia to serce każdego domu – spędzamy w niej dużo czasu, wykonując rozmaite czynności lub zwyczajnie ciesząc się towarzystwem domowników. Podczas jej projektowania warto zadbać o jak największą funkcjonalność, by przebywanie w tym pomieszczeniu kojarzyło się tylko z przyjemnością!  Urządzenie jej w sposób komfortowy to prawdziwe wyzwanie, dlatego przed rozpoczęciem warto poznać wszystkie dostępne możliwości. A jest ich więcej, niż można się spodziewać!

Rozplanowanie stref podstawą sukcesu

Większość czynności wykonywanych w kuchni odbywa się według jednego schematu. Wyciąganie produktów z lodówki, obróbka na blacie, ewentualne mycie lub nalewanie wody i zakończenie na kuchence albo w piekarniku. Przemyślane rozmieszczenie sprzętów sprawi, że przygotowywanie posiłków będzie szło wyjątkowo sprawnie.

przygotowywanie posiłku w funkcjonalnej kuchni

Jak zaplanować układ kuchni, aby była funkcjonalna?

Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednie ułożenie elementów ciągu technologicznego. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się: lodówka, blat, zlewozmywak oraz płyta kuchenki. Każde z nich spełnia określoną rolę, a są to:

  • Obróbka wstępna (mycie, obieranie, krojenie itp.)
  • Obróbka cieplna (gotowanie, smażenie itp.)
  • Wykańczanie potraw (odcedzanie, przekładanie na talerz itp.)
  • Mycie (ścieranie blatu, zmywanie naczyń itp.)
podział kuchni na strefy

Istotne jest zapewnienie płaszczyzn roboczych pomiędzy lodówką a kuchenką oraz kuchenką a zlewozmywakiem, co znacznie usprawni pracę. Dobrze też, jeśli poszczególne sprzęty kuchenne nie będą od siebie zbyt oddalone – ekspres do kawy niech stoi pod szafką z filiżankami, a mikser planetarny w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki. Zastosowaniu zasad prawidłowego ciągu technologicznego wymaga przemyślenia, ale zaowocuje niezmąconą przyjemnością gotowania!

Wybór układu ma znaczenie!

Kuchenny blat może mieć kształt liter L, U, a nawet G. Wybór zależy głównie od osobistych preferencji, jednak wpływ mają także ograniczenia przestrzenne. L oraz U sprawdzą się w prostokątnych i kwadratowych pomieszczeniach niemal dowolnej wielkości i proporcjach. W przypadku G lepiej nie ryzykować, jeśli nie ma się spore, zbliżonej do kwadratu powierzchni.

układ kuchni

Poza literowymi kształtami można zdecydować się także na modną wyspę – szczególnie efektowną w dużych pomieszczeniach. To rozwiązanie szczególnie przydatne, jeśli potrzebna jest dodatkowa przestrzeń na szafki, jednak źle zaprojektowana może utrudniać poruszanie się po pomieszczeniu.

Z kolei dwa równoległe blaty to funkcjonalne rozwiązanie dla wąskich i długich kuchni. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń takiego pomieszczenia, warto rozważyć wysoką zabudowę jednej ze ścian, gdzie meble sięgają prawie do sufitu.

Meble na wymiar – gwarancja komfortu

Meble na wymiar będą kosztować więcej, niż ich gotowe odpowiedniki z salonu. Mają jednak zaletę, w którą zdecydowanie warto zainwestować – są dopasowane do potrzeb konkretnych użytkowników. Jeśli potrzebujesz mebli na miarę np. z powodu nietypowego kształtu kuchni lub chcesz spełnić swoje marzenie o nieprzeciętnie funkcjonalnych rozwiązaniach, koniecznie rozważ ten wariant. Jakie możliwości dają meble na zamówienie?

niebieska kuchnia
  • Wykorzystanie materiałów, które trudno znaleźć w standardowych ofertach – egzotyczne drewno, rzadki kamień czy ryflowana stal
  • Prawie nieograniczone możliwości wyboru kolorów frontów i modeli uchwytów
  • Nieszablonowe funkcje – narożne szuflady, wysuwane półki, szuflady wewnętrzne (małe, niskie szuflady wewnątrz dużych), półki w szafce w formie karuzeli lub gniazdka chowane w blacie

Perfekcyjne dopasowanie zlewozmywaka i baterii

Mycie naczyń i warzyw, napełnianie garnków i czajnika, płukanie sałaty i inne, niezliczone czynności, wykonujemy przy zlewozmywaku każdego dnia. Dlaczego nie skusić się więc na rozwiązania, które ułatwią codzienną pracę?

Zlewozmywak idealny

Zlewozmywaki dostępne są w różnych wielkościach i konfiguracjach. Jak wybrać odpowiedni? W kuchni bez zmywarki najlepiej sprawdzi się opcja z dwiema komorami i ociekaczem (np. GROHE K500). Osobom, które nie zmywają ręcznie lub gotują rzadko powinien natomiast wystarczyć wariant jednokomorowy (np. okrągły GROHE K200).

okrągły zlewozmywak grohe
dwukomorowy zlewozmywak grohe

Wybierając zlewozmywak trzeba pomyśleć również o materiale, z jakiego został wykonany. Najczęściej polecana jest stal nierdzewna – łatwa do utrzymania w czystości i niezwykle wytrzymała (m.in. linie GROHE K1000 oraz K700). Na uwagę zasługuje też kompozyt, głównie ze względu na trwałość oraz różne warianty kolorystyczne (np. GROHE K400).

zlewozmywak z ociekaczam grohe

Ze względu na rodzaj montażu wyróżnia się zlewozmywaki na- i podblatowe. W odróżnieniu od umywalek, misa nablatowego zlewozmywaka nie spoczywa w całości na blacie. Jedynie jej krawędzie wypuszczone są na powierzchnię blatu. W przypadku zlewozmywaków podblatowych, wszystkie elementy znajdują się pod poziomem blatu.

Doskonała bateria

Dopełnieniem praktycznego zlewozmywaka będzie nowoczesna bateria, która wzbogaci go o dodatkowe funkcje. Co oferują nowoczesne baterie kuchenne? Naprawdę wiele!

  • Bateria z wyciąganą wylewką pomoże dokładnie spłukać naczynia i napełnić garnek, który nie mieści się w zlewie (np. GROHE Concetto).
bateria z wyciąganą wylewką
  • Jeśli zlewozmywak znajduje się przy oknie, świetnym rozwiązaniem będzie bateria, którą można wyjąć i położyć na blacie (np. GROHE Eurosmart Cosmopolitan). Dzięki temu nie trzeba rezygnować z szerokiego otwierana zablokowanego wcześniej okna.
  • Dla osób, które potrzebują bezkompromisowej niezawodności zostały stworzone baterie ze sprężynową wylewką. Modele z kolekcji GROHE Eurocube oraz GROHE K7 charakteryzują się 360-stopniowym kątem obrotu oraz łatwym przełączaniem między perlatorem a strumieniem prysznicowym.
wygodna bateria do zmywaka
  • Tym, którym zawsze brakuje rąk, można polecić baterie uruchamiane dotykowo (jak GROHE Minta Touch, GROHE Zedra Touch) oraz za pomocą czujnika na wysokości stopy (technologia GROHE Foot Control).
bateria zlewozmywakowa

Wygodę korzystania z kuchni można wynieść na wyższy poziom także dzięki innowacyjnym, prostym w obsłudze bateriom filtrującym (GROHE Blue Home) i gotującym wodę (GROHE Red). Obydwa rodzaje baterii rozszerzają dotychczasową funkcjonalność tradycyjnych modeli. Baterie filtrujące umożliwiają dostęp do czystej, chłodnej, a nawet gazowanej wody prosto z kranu, podczas gdy baterie gotujące wodę pozwalają błyskawicznie zaopatrzyć się we wrzątek – bez czekania!

nowoczesna bateria do zlewu
sprawdzona bateria do kuchni

Funkcjonalna kuchnia to połączenie przemyślanego projektu i innowacyjnych technologii. Nie da się ukryć, że stworzenie idealnego wnętrza wymaga zaangażowania – porównywania ofert, szukania najlepszych rozwiązań i podejmowania licznych decyzji. Jednak warto podjąć wyzwanie, bo satysfakcja z pracy w doskonale urządzonej kuchni wynagrodzi cały wysiłek!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: