[Ikony designu] Roman Modzelewski – zobacz, czym polski projektant zachwycił świat designu!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Zaprojektował fotel, który zachwycił samych Le Corbusiera i Zahę Hadid. Model RM 58 odwiedził Victoria & Albert Museum, stając obok dzieł twórców takich jak Eamsowie czy Peter Ghyczy. Zobacz, kim był Roman Modzelewski i dlaczego jego projekty to przykłady najlepszego designu!

Roman Modzelewski – student, pedagog, rektor

Roman Modzelewski kształcił się na warszawskiej ASP na kierunku malarstwa dekoracyjnego, zajmując się głównie aspektem obrazów powidokowych (związanych z teorią widzenia obrazu) i solaryzmem, analizującym efekty dawane przez słońce. Tworzył także obrazy-reliefy. W 1952-1963 Roman Modzelewski pełnił funkcję rektora ASP w Łodzi, a do końca lat 80. był pedagogiem tej uczelni. Jak wspomina jego żona, jako że był wielkim melomanem, swoich studentów uczył… twista!
 

Roman Modzelewski w fotelu RM 58
 

Od zapalonego żeglarza do wybitnego designera

Roman Modzelewski był zapalonym żeglarzem, który eksperymentował z nowymi materiałami po to, by tworzyć coraz bardziej nowatorskie modele jachtów. Początkowo jednak jego uwaga spoczęła na projektach lekkich krzeseł ze sklejki, za które zdobył nagrodę na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w 1957 roku w Warszawie (model RM 56).
 

fotele RM 56
 

Roman Modzelewski zaprojektował w sumie 3 modele jachtów:

  • Talizman – morski model jachtu wykonany z włókna węglowego,
  • Biały – wykonany z tworzywa sztucznego,
  • Amulet – legenda Mazur, również wykonana z tworzywa.

Design wciąż żywy

To właśnie eksperymenty projektanta z tworzywem sztucznym przyniosły mu najciekawsze i najbardziej cenione w karierze projekty. Jego najsłynniejszy projekt fotela RM 58 doceniony został w latach 60. przez samego Le Corbusiera. Planowano nawet produkcję mebla we Francji, ale ostatecznie plany te nie doszły do skutku. Model ten docenił także absolwent ASP w Warszawie – Jakub Sobiepanek, który postanowił produkować reedycje modeli Modzelewskiego. Powołana przez niego firma VZOR w 2012 roku wypuściła na rynek słynny model RM 58. Jak się okazuje również i dziś mebel ten cieszy się sławą – jeden z egzemplarzy został zakupiony przez londyńskie Victoria & Albert Museum, a Zaha Hadid wybrała fotel do przygotowywanej przez nią ekspozycji poświęconej XX-wiecznemu wzornictwu.
 

fotele RM 58, VZOR
 

VZOR planuje rozpocząć produkcję także kolejnych modeli krzeseł projektu Modzelewskiego – RM 56 i RM 57.

Krzesła i fotele zaprojektowane w latach 50. przez Modzelewskiego do dziś stanowią przykład designu wciąż aktualnego. Ich formy z pewnością dobrze odnajdą się także za 10 czy 20 lat. Dlaczego?

Mają w sobie wspólny gen. To gen dobrego designu. – Jakub Sobiepanek, VZOR

 

proces produkcji fotela RM 58, VZOR

Roman Modzelewski i jego słynne projekty

RM 58

najsłynniejszy projekt designera. Doceniony przez światowej sławy twórców, m.in. Le Corbusiera. Wykonany z laminatu poliestrowo-szklanego dziś produkowany jest przez firmę VZOR i dostępny w dwóch wariantach – matowym i błyszczącym.
 

 

RM 57

fotel ilustrujący zamiłowanie designera do malarstwa abstrakcyjnego. Projekt zbudowany z linii prostych stanowi jedyny tapicerowany model w dorobku Modzelewskiego.
 

 

RM 56

lekkie w formie krzesło wykonane z giętej sklejki i metalu. Za ten projekt twórca zdobył nagrodę na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w 1957 roku w Warszawie.
 


 
Zobacz prace innego wybitnego, polskiego projektanta – Rajmunda Teofila Hałasa.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: