Nie tylko krzesełko do kąpieli, czyli łazienka przyjazna dzieciom 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Pojawienie się w domu malucha oznacza wiele zmian, także tych związanych z funkcjonalnością i bezpieczeństwem wnętrz. Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, że zaczyna korzystać z łazienki, warto zastanowić się, jak dopasować ją do potrzeb małego domownika.

Jaka łazienka będzie więc przyjazna dla dziecka? Przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. W zależności od wieku Twojej pociechy, powinna być wyposażona w odpowiednie akcesoria dopasowane do jej wzrostu i zaradności. Poniżej przedstawiamy zalety kilku rozwiązań dla dzieci w różnym wieku.

Łazienka przyjazna dzieciom
.

Krzesełko do kąpieli

Jeśli zamiast w wanience, chcesz zacząć kąpać maluszka w wannie, przyda Ci się krzesełko do kąpieli. Z takiego rozwiązania mogą korzystać dzieci, które potrafią już siedzieć. 

Krzesełko do kąpieli dla dzieci powinno być wyposażone w antypoślizgową powierzchnię wszędzie tam, gdzie styka się z wanną, a także przyssawki, które uniemożliwią jego przypadkowe przesunięcie.

Jakie zalety ma krzesełko do kąpieli?

 • Daje bezpieczne podparcie
 • Zapewnia komfortową, siedzącą pozycję
 • Minimalizuje ryzyko utraty równowagi i wpadnięcia do wody
 • Ułatwia dziecku zabawę w wodzie, a co za tym idzie, polubienie kąpieli
 • Daje możliwość swobodnego poruszania się na boki, ruszania nóżkami, sięgania po zabawki itp.
Krzesełko do kąpieli dla dzieci

Mata antypoślizgowa

Mata antypoślizgowa dla dzieci to rozwiązanie dla „starszaków”. Jeśli Twoje dziecko potrafi już siedzieć lub stać w wannie bez podparcia w postaci krzesełka, mata może je zastąpić.

Mata antypoślizgowa do wanny lub pod prysznic ma jedno zadanie — jak łatwo się domyślić, zapobiega ślizganiu się na mokrej powierzchni. Dobrze wiemy, że maluchy w kąpieli są wyjątkowo ruchliwe, dlatego takie zabezpieczenie przyda się bez wątpienia.

Mata antypoślizgowa dla dziecka może też zwyczajnie uprzyjemnić mu kąpiel, jeśli wybierzemy model w ciekawym kształcie lub z nadrukiem np. w morskie stworzenia.

A jeśli jesteś na etapie projektowania nowej łazienki lub remontu tej dotychczasowej, zastanów się nad brodzikiem lub wanną z powierzchnią, która uniemożliwia ślizganie. Ciekawe rozwiązanie oferuje w tym zakresie firma GROHE, w ofercie której znajdziesz wanny pokryte specjalną powłoką AnySlip, która znacznie zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się. Dzięki temu nie będzie trzeba dokupować dodatkowych akcesoriów!

Jakie zalety ma mata antypoślizgowa do kąpieli?

 • Nie jest droga
 • Jest łatwa do umycia
 • Jest dostępna w wielu stylach i kolorach
 • Zapewnia komfortową, bezpieczną kąpiel
 • Minimalizuje ryzyko utraty równowagi i przewrócenia się

Bateria termostatyczna

Bateria termostatyczna to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań stosowanych w armaturze. Na jej instalacji skorzystają nie tylko najmłodsi, ale wszyscy domownicy. Dlaczego?

Bateria prysznicowa termostatyczna utrzymuje stałą temperaturę i ciśnienie wody niezależnie od tego, czy woda zostanie odkręcona w innych pomieszczeniach. Zapobiega to niespodziewanemu zimnemu prysznicowi, który może wystarczyć malucha i zrazić do kąpieli. Co ważniejsze, eliminuje też ryzyko nagłego skoku temperatury, a co za tym idzie — nieprzyjemnego, a czasem bolesnego oparzenia. W bateriach GROHE bezpieczeństwo zapewnia głowica wykonana w technologii TurboStat, która reaguje na zmiany temperatury w ciągu zaledwie ułamków sekundy, przez co stają się one w praktyce nieodczuwalne.

Aby dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa, baterie termostatyczne GROHE wyposażono także w funkcję SafeStop, czyli zabezpieczenie przed włączeniem zbyt gorącej wody. Blokada standardowo ustawiona jest na 38°C – żeby ustawić cieplejszy przepływ należy wcisnąć dedykowany przycisk znajdujący się na pokrętle od zmiany temperatury. Takie rozwiązanie jest proste i skuteczne, sprawdzi się więc świetnie w łazience, z której korzystają dzieci.

Co więcej, powierzchnia baterii wannowej termostatycznej nie powinna być zbyt gorąca w dotyku. Dzięki temu, maluch będzie mógł się o nią oprzeć bez ryzyka oparzenia, nawet gdy włączysz ciepłą wodę. Taką opcję oferują baterie GROHE z technologią CoolTouch, która izoluje przepływ wewnątrz baterii od metalowego korpusu i sprawia, że można ją bezpiecznie dotknąć nawet podczas brania gorącej kąpieli!

Jakie zalety ma bateria termostatyczna?

 • Zapobiega oparzeniom
 • Jest rozwiązaniem wodo- i energooszczędnym
 • Zapobiega nagłym zmianom temperatury i ciśnienia wody
Łazienka przyjazna dzieciom

Baterie umywalkowe wyposażone w ogranicznik temperatury

Jeśli Wasze dziecko umie już korzystać z umywalki, warto zastanowić się nad wyborem modelu z ogranicznikiem temperatury.

Jest to mechaniczne zabezpieczenie, które uniemożliwia całkowite przesunięcie uchwytu baterii w lewo, a tym samym uruchomienie najcieplejszego możliwego strumienia. Zakres obrotu ustawia się po zdjęciu osłony głowicy, warto więc zrobić to już podczas montażu. 

Rozwiązaniem o podobnej funkcjonalności ale do jest termostat podumywalkowy. Jak można się domyślić, nie jest on integralną częścią baterii, tylko dodatkowym elementem, montowanym jako fragment instalacji. Przykładem może być GROHE Grohtherm Micro, który uniemożliwia korzystanie z wody cieplejszej niż ustawiona, a dodatkowo zabezpiecza przed skutkami skoków ciśnienia w instalacji — podobnie do baterii termostatycznej.

Jakie zalety ma bateria z ogranicznikiem temperatury?

 • Zapobiega oparzeniom
 • Jest tańsza od baterii termostatycznej
 • Blokadę można zwalniać i uruchamiać dowolną liczbę razy
 • W przypadku termostatu podumywalkowego dodatkową zaletą jest niwelowanie skutków skoków ciśnienia i brak konieczności wymiany dotychczasowej baterii
Łazienka przyjazna dzieciom

Słuchawka prysznicowa z przyciskami

Większość słuchawek prysznicowych posiada kilka strumieni do wyboru, które zmienia się, przekręcając mały uchwyt na tarczy słuchawki. Niestety, drobne ręce dziecka nie zawsze są w stanie poradzić sobie z takim mechanizmem — zwłaszcza gdy słuchawka prysznicowa jest śliska od wody.

Jeśli chcesz, aby każdy domownik bez wyjątku mógł korzystać ze wszystkich funkcji słuchawki prysznicowej, wymień ją na model z przyciskami. Przykładem może być słuchawka GROHE SmartActive. To wygodne, łatwe w obsłudze rozwiązanie, które pozwala łatwo i szybko zmienić rodzaj strumienia — wystarczy wcisnąć przycisk.

Jakie zalety ma słuchawka prysznicowa z przyciskami?

 • Urozmaica dziecku kąpiel i zmienia ją w dobrą zabawę
 • Jest łatwiejsza w obsłudze niż słuchawka z obracaną tarczą
 • Jest bezpieczniejsza, bo wciskanie przycisków jest prostsze niż obracanie śliskiej tarczy
 • Daje dziecku poczucie zaradności — może samo zmienić strumień na taki, jaki mu odpowiada
grohe

Podnóżek do umywalki dla dziecka

Rozwiązanie proste, ekonomiczne, niewymagające ingerencji w strukturę łazienki, a jednocześnie tak praktyczne! Podnóżek do umywalki pomoże maluchowi wygodnie umyć ręce i zęby czy sięgnąć po ręcznik.

Ważne, aby taki podest spełniał wymogi bezpieczeństwa. Powinien być pokryty antypoślizgową warstwą zarówno w miejscu, gdzie styka się z podłogą, jak i tam, gdzie dziecko stawia stopy. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na to, ile kilogramów maksymalnie udźwignie podnóżek. Równie istotne jest też to, aby schodki podnóżka nie były strome, a jego materiał — odporny na wysoką wilgotność.

Jakie zalety ma podnóżek do umywalki?

 • Jest niedrogi
 • Daje dziecku poczucie zaradności
 • Zapewnia bezpieczeństwo podczas mycia
 • Jest wielofunkcyjny i może być używany nie tylko w łazience

Przystosowanie łazienki do potrzeb najmłodszych domowników zazwyczaj jest największym wyzwaniem, jednak szeroki wybór produktów zdecydowanie ułatwia to przedsięwzięcie. Wybierając akcesoria łazienkowe z myślą o dzieciach, należy pamiętać, aby kupować tylko te najwyższej jakości, opatrzone certyfikatami i gwarantujące bezpieczeństwo. Kąpiel będzie wtedy wyłącznie beztroską zabawą bez przykrych niespodzianek.

Podnóżek do łazienki

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: