Mydło naturalne szturmem zdobywa serca osób, które chcą świadomie dbać o swoją skórę. Na sklepowych półkach nie brakuje mydeł pozornie sprawiających wrażenie ekologicznych. Z czego powstają te prawdziwie naturalne mydła i jakie właściwości posiadają?
Najpopularniejsze mydła naturalne
Do najczęściej wybieranych mydeł należą:
- mydła czarne – do każdej cery, zwłaszcza do zmagającej się z zaskórnikami; mydła czarne skutecznie oczyszczają skórę i działają przeciwzmarszczkowo,
- mydła marsylskie – mają silne zdolności antybakteryjne i przeciwgrzybicze, są pomocne w walce z uporczywym łupieżem,
- mydła Aleppo – sprawdzą się do każdego rodzaju skóry, a szczególnie nadają się dla osób z chorobami skórnymi np. łuszczycą,
- szare mydła – wspomagają gojenie ran, a brak sztucznych olejków zapachowych i barwników w ich składzie minimalizuje ryzyko uczulenia.
Mydła naturalne – jak powstają?
Mydła naturalne tworzone są zazwyczaj z ługu, olejów, wodorotlenku sodu, tłuszczy, wody i naturalnych dodatków. Składniki łączy się w odpowiednich proporcjach w temp. 20-30oC. Stąd mówi się, że mydła naturalne robione są na zimno. Następnie powstałą masę przelewa się do formy, w której tężeje. Gdy to nastąpi, dzieli się ją na kostki, które leżakują przez kolejnych 4-6 tygodni w suchym i ciepłym miejscu. Jest to minimalny okres, po którym bezpiecznie można używać mydła. Przy najdroższych mydłach okres leżakowania wydłuża się nawet do pół roku.
W poszukiwaniu prawdziwie naturalnego składu
Sięgając po naturalne środki myjące nie można ocenić ich jakości jedynie na podstawie ceny. Zazwyczaj dobrej jakości mydło posiada 4-5 składników i dodatki w postaci olejków eterycznych, wosku pszczelego, ziół czy naturalnych barwników. Im mniej rozbudowany skład kostki, tym mniejsze ryzyko, że zawiera podrażniające środki chemiczne. Robione są ręcznie, co uwidacznia się w postaci nierówności na kostkach.
Kiedy można zacząć podejrzewać, że mydło nie jest do końca naturalne? Znakami ostrzegawczymi mogą być:
- intensywne kolory,
- silny zapach,
- wypolerowane kształty mydła.
Mydło dla alergików – tylko naturalne!
Mydła drogeryjne nafaszerowane są różnymi substancjami chemicznymi i sztucznymi barwnikami, które mogą powodować podrażnienia skóry. Z kolei te naturalne minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, natłuszczają naskórek i są przy tym niezwykle wydajne i przyjazne środowisku. Mydła dla alergików dzięki swojemu naturalnemu składowi wpływają na przyspieszenie gojenia się ran i stanów zapalnych.
Przechowywanie mydeł glicerynowych
Mydła naturalne mają większe wymagania niż syntetyczne odpowiedniki. Większość z nich ma w swoim składzie glicerynę, która absorbuje wodę. Dlatego, by mydło nie straciło swojego kształtu najlepiej wybrać mydelniczkę z otworami, która pozwoli na swobodne odpłynięcie wody z produktu.
Jeśli dodatki, to tylko te naturalne
Mydła naturalne często kojarzone są ze swoimi pierwszymi odpowiednikami, które posiadały nieprzyjemny zapach i odstraszały swoim wyglądem. Obecnie stosuje się wiele dodatków, które wzbogacają skład mydeł. Naturalnymi składnikami mogą być:
- oliwa z oliwek – jest szczególnie polecana do popękanej i suchej skóry, która wymaga nawilżenia i złagodzenia podrażnień,
- olejek laurowy – sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej, gdyż olejek ma właściwości dezynfekujące; jest również często używany w walce z łupieżem,
- olej z nasion bawełny – nawilża i odżywia skórę,
- olej kokosowy – będzie idealny po zbyt długim opalaniu, gdyż olej ten tonizuje i chłodzi skórę,
- olej sojowy – przywraca odpowiedni poziom nawilżenia skóry,
- olejki rumiankowy i lawendowy – mają działanie kojące i uspokajające,
- masło shea – idealne o każdej porze roku – zimą zmniejsza ryzyko przesuszenia skóry, zaś latem chroni od promieni słonecznych,
- olej arganowy – działa wygładzająco i ujędrniająco; świetny przy zmianach trądzikowych, gdyż łagodzi stany zapalne,
- miód – posiada niezwykłe zdolności nawilżające.
Z kolei o piękny zapach zadbają olejki eteryczne, wśród których każdy znajdzie ten przypadający mu do gustu. Do najpopularniejszych olejków należą m.in.: bazyliowy, pomarańczowy, lawendowy, różany, szałwiowy, tymiankowy.
Ile kosztuje mydło naturalne?
Rozstrzał cenowy mydeł naturalnych jest zaskakująco duży. W zależności od składu kostka może kosztować zarówno 8 zł, jak i 50 zł.
Mydło na straży pięknego ogrodu
Mszyce w sezonie letnim obficie atakują rośliny ogrodowe i te znajdujące się na balkonie. Sklepowe preparaty często nie radzą sobie w wytępieniu kolonii, a co więcej niszczą kwiaty. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się mszyc jest roztwór z szarego mydła, do którego potrzebna jest jedynie kostka mydła i ok. 5 litrów ciepłej wody. Spryskanie zarażonych miejsc powoduje, że osad odcina szkodniki od świeżego powietrza i unieruchomione zostają wysuszone przez promienie słoneczne.
Jeśli należysz do zwolenników mydeł w płynie, sprawdź pomysły na dozowniki do mydła dopasowane do stylu twojej łazienki.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego