Jak urządzić pokój dla ucznia?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Jak zaprojektować pokój dla ucznia? Nawet mały pokój ucznia można zaaranżować w taki spo-sób, by znalazły się w nim strefa nauki, zabawy i odpoczynku.

W historii zapisało się wiele wybitnych postaci, które nieszczególnie radziły sobie w szkole lub właściwie w ogóle jej nie potrzebowały. Do takich gagatków zaliczyć można m.in. Thomasa Edisona, Marcela Prousta, Pablo Picasso, Salvadora Dali czy Johna Lennona. Wszyscy byli oczywiście dziećmi nadzwyczaj utalentowanymi i nie przypominamy o nich po to, by zachęcić jakiegokolwiek rodzica do nie posyłania swojego dziecka do szkoły. Przeciwnie! Chcemy jednak podkreślić, że miejscem zdobywania wiedzy, rozwijania własnych pasji i talentów w równym lub większym stopniu co szkoła jest dom. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej do tego przestrzeni. A aranżacja pokoju dla ucznia to coś znacznie więcej niż tylko biurko, przy którym będzie odrabiało prace domowe…

Jak zaprojektować pokój dla ucznia?

O pokoju dla ucznia zbyt często myśli się wyłącznie jak o kąciku do cichego zakuwania. To błąd. W pokoju młodego, odkrywającego świat człowieka musimy uwzględnić i zrównoważyć trzy strefy: nauki, relaksu/zabawy i odpoczynku. Rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka zależy przecież od każdego z tych czynników.

Miejsce do nauki w małym pokoju ucznia

Jak wspomnieliśmy, biurko nie wyczerpuje tematu pokoju dla ucznia, ale rzecz jasna jest podstawowym elementem jego wyposażenia. Biurko warto umieścić w pobliżu naturalnego źródła światła. W przypadku dzieci praworęcznych okno powinno znajdować się z lewej strony, a w przypadku leworęcznych – z prawej. Okno za placami ucznia sprawi, że światło będzie padało na ekran komputera lub rzucało cień dziecka na czytaną właśnie książkę. Okno przed twarzą dziecka będzie zaś zbyt mocno męczyło wzrok. Te same zasady dotyczą biurkowej lampki, która koniecznie powinna się znaleźć na blacie. Dobrzy, gdy sztuczne światło będzie miało przyjemny, naturalny kolor, czyli temperaturę barwową oscylujący w okolicach 4000-5000K . Odległość lamki od pulpitu mebla to mniej więcej 35 -50 centymetrów.

pokoj ucznia nauka i zabawa

Samo biurko powinno być na tyle duże, by pozwalało na spokojną prace – rozłożenie wszystkich zeszytów i podręczników oraz przyborów szkolnych. Sugerowane wymiary to 60-90 centymetrów głębokości i 120 szerokości. Gdy w małym pokoju ucznia nie zmieścimy mebla tych rozmiarów, szczególną uwagę zwróćmy wtedy na biurka z praktycznymi szufladami pod blatem.

Ogromnie ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej postawy w czasie nauki. Uchronimy  je w ten sposób przed nabytymi wadami postawy i po prostu zapewnimy właściwy komfort przez te 1-3 godziny, które średnio poświęcają dzieci na naukę w domu. Ergonomiczne stanowisko pracy powinno być dostosowane do wzrostu i budowy dziecka. Biurko jest odpowiednio dopasowane do użytkownika, gdy kąt między ramieniem a przedramieniem siedzącej przy nim osoby wynosi 90 stopni. Warto rozejrzeć się za biurkami o regulowanym kącie nachylenia blatu. Najlepszy kąt nachylenia do czytania to 30 stopni, do pisania 15, a malowania 5. Oparcie fotela powinno być lekko wychylone do przodu i podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Stopy należy opierać płasko na podłodze, a kolana  trzymać ugięte pod kątem prostym. Pamiętajmy, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym rosną średnio około 7 centymetrów rocznie. Wybierajmy więc biurka i krzesła o regulowanej wysokości. Krzesło na kółkach będzie wygodniejsze od zwykłego.

Twoje dziecko niemal na pewno będzie korzystało po szkole z komputera. A możliwe, że także w czasie lekcji, bo w związku z sytuacją spowodowaną COVID-19 wciąż możliwy jest obowiązek edukacji zdalnej lub hybrydowej. Monitor powinien być ustawiony na wprost oczu, tak by jego górna krawędź znajdowała się tuż powyżej linii wzroku. A optymalna odległość ekranu od oczu to 40-75 centymetrów.

pokój dla ucznia biurko

Na biurku umieśmy przyborniki, które ułatwią organizację pracy i utrzymanie porządku. Ściana, przy której stoi biurko, to idealne miejsce na korkową lub kredową tablicę. Dzieci z reguły są wzrokowcami, a takie rozwiązanie pozwoli im na stały podgląd różnych notatek, planu zajęć, zdjęć czy innych cennych skarbów.

W strefie nauki nie może zabraknąć także miejsca na książki. Zwykły regał lub półka spełnią swoja zadanie. Ale by miejsce to stało się bardziej atrakcyjne, można pokusić się o różne nieszablonowe rozwiązania: półki w fantazyjnych kształtach, np. drzewa lub geometrycznych form czy małą biblioteczkę na kółkach.

Miejsce do zabawy/relaksu w małym pokoju dla ucznia

Badania przeprowadzone przez American Creativity Institute pokazały, że zabawy wzmacniają samoocenę dzieci, zwiększają zachętę do wykonywania zajęć i są podstawą tworzenia pozytywnych relacji społecznych. Wyeksponowanie choćby małej części pokoju tylko do tego celu jest więc szalenie istotne. Młodsi uczniowe powinni mieć na podłodzie miejsce do układania klocki czy puzzli, np. na miękkim antyalergicznym dywanie. Uczniowie wyższych klas potrzebują przede wszystkim prywatnej przestrzeni do przyjmowania koleżanek i kolegów. Jeśli to możliwe, spróbujmy zmieścić tam mała kanapę ze stolikiem. Nie bójmy się również bardziej fantazyjnych from wypoczynku. Hamak lub wiszący fotel w pokoju na pewno sprawią uczniowi mnóstwo frajdy.

pokój dla ucznia

Wysoki stos ubrań, zabawek, książek i przyborów szkolnych na samym środku dziecinnego pokoju!  Który z rodziców nie zna aż za dobrze tego szczególnego widoku. Zachęcanie dzieci do sprzątania i zachowywania swoich rzeczy w stosownym ładzie to jedno. Inna rzecz – to meble, które im to naprawdę ułatwią, a nam zaoszczędzą sporo nerwów. Dobrym pomysłem są meble modułowe, które można powiększać wraz z wiekiem dziecka i jego rosnącymi potrzebami. Aranżując mały pokój dla ucznia, stawiajmy na drzwiczki suwane zamiast otwieranych na zawiasach. Zamykane szafy i szuflady sprawią, że łatwiej będzie stworzyć wrażenia porządku.

Miejsce do spania w pokoju ucznia

Chociaż hipnopedia, czyli uczenie się przez sen (marzenie wielu uczniów, a studentów jeszcze bardziej) wciąż jest dość kontrowersyjną teoria, nie ulega żadnej wątpliwości, że to właśnie w czasie snu (w fazie REM) ludzki mózg utrwala i porządkuje nabyte wcześniej informacje. Badanie przeprowadzone przez National Sleep Foundation wykazało, że dzieci, które są nadmiernie senne w ciągu dnia, przejawiają w szkole więcej problemów z nauką, koncentracją i zachowaniem oraz osiągają gorsze wyniki. Zalecana długość snu dzieci w wieku szkolnym to 9-11 godzin dziennie. Łóżko usytuujmy z dala od drzwi wejściowych. Podstawą spokojnego, głębokiego snu jest dobrze dobrany materac. Dla młodszych dzieci zdrowszy jest twardy i sztywny materac, który służy jako mocne podparcie kręgosłupa. Dla starszych idealne jest rozwiązanie strefowe – bardziej miękkie podparcie ramion i miednicy i sztywniejsze w okolicy lędźwiowej. Obok łóżka postawmy nocną szafkę i lampkę, aby uczeń mógł poczytać przed snem.

Angażujmy uczniów w aranżowanie własnego pokoju

Pozwólmy dzieciom uczestniczyć w procesie projektowania ich pokoju. Nie na wszystko musimy, czy wręcz powinnismy się godzić, szczególnie w kwestiach ergonomii miejsca pracy. Ale w wielu kwestiach warto dać dziecko wybór. To w końcu ono będzie spędzało w swoim pokoju najwięcej czasu i ono ma się w nim dobrze czuć. Zapytajmy, jakie kolory widziałoby na ścianach czy jakie dekoracje mu się podobają. Jeśli czujemy, że może wybrać odcienie, które nie sprzyjają koncentracji i relaksowi, poprosimy je o wybranie czegoś spośród naszych propozycji. Pamiętajmy, że nauka to nie tylko książki. Gdy dziecko interesuje się geografią, podpowiedzmy mu powieszenie na ścianie wielkiej mapy lub pasującej fototapety. Gdy kuszą go nauki ścisłe, znajdźmy odrobinę miejsca na mikroskop lub teleskop.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-10-24 14:31:32
Asia
Pokój dla dziecka musi być dobrze przemyślany. Musi podobać się lokatorowi ale też spełniać wszystkie swoje funkcje. Skupiłam się przede wszystkim na biurku i miejscu wokół niego, ale nie zapomnieliśmy też o zainteresowaniach córki